13 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

PRAWDZIWY Potwór MORSKI – Naukowcy odkryli nowy, ogromny gatunek mozazaura

PRAWDZIWY Potwór MORSKI – Naukowcy odkryli nowy, ogromny gatunek mozazaura

Odkrycie Jörmunganda i Halaensisa, nowy gatunek mozazaura, dostarcza krytycznego wglądu w ewolucję tych starożytnych jaszczurek morskich i historię geologiczną późnej kredy w Ameryce Północnej. Ten gatunek przejściowy, znaleziony w pobliżu Walhalla w Północnej Dakocie, wypełnia lukę między prymitywnymi i bardziej zaawansowanymi mozazaurami oraz sugeruje nowe szczegóły dotyczące ich wodnych adaptacji i pochodzenia. Odbuduj dwa Jörmunganda i Halaensisa Walka mozazaurów. Źródło: Henry Sharp

Odkryto, że Jörmungandr, masywna jaszczurka morska o długości 7 metrów, która żyła 80 milionów lat temu, jest gatunkiem przejściowym między dwoma znanymi mozazaurami.

Naukowcy niedawno zidentyfikowali nowy Klasyfikować Mozazaury, duże mięsożerne jaszczurki wodne, które żyły w późnej epoce kamienia Okres kredowy okres. Dzięki cechom „przejściowym”, które plasują go pomiędzy dwoma słynnymi mozazaurami, nowy gatunek został nazwany na cześć węża morskiego z mitologii nordyckiej, Jörmungandr, i małego miasteczka Walhalla w Północnej Dakocie, w pobliżu miejsca znalezienia skamieniałości. dokument opisujący Jormungandr Walhallaensis Niedawno ukazał się w Biuletyn Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej.

Cechy porównawcze i kontekst historyczny

„Gdyby smok z Komodo ułożył płetwy i uczynił go naprawdę dużym, mniej więcej tak by to wyglądało” – stwierdziła główna autorka badania, dr Amelia Zietlow. student biologii porównawczej w Richard Gilder Graduate School przy Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej.

Pierwszy mozazaur odkryto ponad 200 lat temu, a słowo mozazaur jest starsze niż słowo dinozaur. Pozostaje jednak wiele pytań na temat tych zwierząt, w tym jak często rozwinęły się u nich płetwy i stały się w pełni wodne – naukowcy uważają, że zdarzyło się to co najmniej trzy razy, a prawdopodobnie cztery lub więcej razy – oraz czy były one bliżej spokrewnione z jaszczurkami monitorującymi lub wężami. Naukowcy wciąż próbują ustalić, w jaki sposób różne grupy mozazaurów są ze sobą powiązane, a nowe badanie dodaje nowy element do tej układanki.

Czaszka Jörmunganda i Helensis

Rysunek linii czaszki Jörmunganda i Halaensisa. Źródło: Henry Sharp

Odkrycie skamieniałości

Skamieniałość, na której opierają się badania, odkryto w 2015 roku, kiedy badacze prowadzący prace wykopaliskowe w północno-wschodniej części Dakoty Północnej natknęli się na imponujący okaz: prawie kompletną czaszkę, szczęki i kręgosłup mózgowy, a także szereg kręgów.

Po szeroko zakrojonej analizie i powierzchownym skanowaniu materiału kopalnego Zietlow i jej współpracownicy odkryli, że zwierzę to jest nowym gatunkiem zawierającym mozaikę cech obserwowanych u dwóch słynnych mozazaurów: Klidastis, mniejsza, bardziej prymitywna forma mozazaura; I Mozazaurwiększa forma, która urosła do prawie 50 stóp długości i żyje obok siebie Tyranozaur rex. Szacuje się, że okaz miał około 24 stóp długości i oprócz płetw i ogona przypominającego rekina miał „wściekłe brwi” spowodowane kostnym guzem w czaszce oraz nieco krótki ogon, który mógł być nawet równy. krótszy. Z jej ciała.

Spostrzeżenia ewolucyjne i znaczenie geologiczne

„W miarę jak zwierzęta te ewoluowały w gigantyczne potwory morskie, nieustannie dokonywały zmian” – powiedział Zitlow. „Ta praca przybliża nas o krok do zrozumienia, w jaki sposób wszystkie te różne kształty są ze sobą powiązane”.

Praca to sugeruje Jormungandr To był wstęp do Mozazaur I żył około 80 milionów lat temu.

„Ta skamielina pochodzi z epoki geologicznej w Stanach Zjednoczonych, której tak naprawdę nie rozumiemy” – powiedział współautor Clint Boyd z Służby Geologicznej Północnej Dakoty. „Im dokładniej będziemy w stanie wypełnić geograficzną i czasową oś czasu, tym lepiej będziemy mogli zrozumieć te stworzenia”.

„Historia” – dodał współautor Nathan Van Vranken z Community and Technical College we Wschodniej Wirginii Zachodniej Jormungandr Daje to fascynujący obraz i pomaga w zrozumieniu najbardziej wysuniętych na północ regionów toru wodnego Interior, zwłaszcza w przypadku mozazaurów, a tego typu odkrycia mogą wzbudzić ciekawość naukową.

Odniesienie: „Jörmunganda i Halaensisa„Nowy mozazauryna (Squamata: Mosasauroidea) z formacji Pierre Shale (członek Pembina: środkowy kampan) w Północnej Dakocie” Amelia R. Zietlow, Clint A. Boyd i Nathan E. Van Vranken, 30 października 2023 r., Biuletyn Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej.
doi: 10.5531/sd.sp.60

READ  Misja Chandrayaan-3 wykryła siarkę na południowym biegunie Księżyca: ISRO