18 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Pracownicy Daimler Trucks osiągają porozumienie i unikają groźby strajku w Karolinie Północnej

Pracownicy Daimler Trucks osiągają porozumienie i unikają groźby strajku w Karolinie Północnej

Związek zawodowy United Auto Workers osiągnął w piątek w ciągu 11 godzin porozumienie z firmą Daimler Trucks z Karoliny Północnej, które zapewnia pracownikom 25-procentową podwyżkę w ciągu najbliższych czterech lat i zapobiega strajkowi, który rozpocząłby się w sobotę.

Związek oświadczył, że jest gotowy się wycofać, jeśli nie będzie mógł uzgodnić nowego kontraktu obejmującego 7300 pracowników Daimlera. Poprzedni kontrakt wygasł w piątek. Niemiecka firma posiada cztery fabryki w Karolinie Północnej, gdzie produkuje ciężarówki Freightliner i Western Star oraz autobusy Thomasbuilt. Związek reprezentuje także pracowników centrów dystrybucji części w Atlancie i Memphis.

Porozumienie, które obejmuje podział zysków, automatyczne podwyżki kosztów utrzymania i równą płacę wśród pracowników fabryk w Północnej Karolinie, stanowi zwycięstwo związku United Workers, który próbuje rozszerzyć swoją władzę w południowych stanach, gdzie związki zawodowe od dawna są słabe .

„Kiedy zbliżał się termin, firma nagle była gotowa do rozmów” – powiedział pod koniec piątku prezes UAW Sean Fine, ogłaszając porozumienie, które zapewni pracownikom podwyżki o co najmniej 16 procent w pierwszym roku po ratyfikacji umowy. .

Daimler Trucks wyraził w oświadczeniu nadzieję, że członkowie UAW zatwierdzą wstępne umowy „dla obopólnej korzyści wszystkich stron”.

Wycofanie się mogło mieć krajowe reperkusje polityczne. Karolina Północna to stan, na którym toczy się polityczna bitwa z gubernatorem Demokratów, ale prezydent Biden o włos stracił ten stan w 2020 r. Biden zasygnalizował, że może zdecydowanie interweniować, aby wesprzeć pracowników Daimlera, co mogłoby postawić go w sprzeczności z bardziej wspierającymi urzędnikami w stanie. – Demokratyczni biznesmeni na kilka miesięcy przed dniem wyborów.

UAW odniósł sukcesy na południu. Odniosła wielkie zwycięstwo w tym miesiącu, kiedy pracownicy fabryki Volkswagena w Chattanooga w stanie Tennessee głosowali za reprezentacją przez związek. W połowie maja pracownicy fabryki Mercedes-Benz w Alabamie będą głosować nad możliwością utworzenia związku zawodowego.

READ  Ceny konsumpcyjne wzrosły najbardziej od ponad dwóch lat

Pracownicy Daimler Truck, który w 2021 r. wydzielił się z Mercedes-Benz, są reprezentowani przez UAW od kilkudziesięciu lat. Związek przyjął bardziej zdecydowane stanowisko po uzyskaniu największych od dziesięcioleci podwyżek płac dla pracowników Ford Motor Company, General Motors i Stellantis, właściciela Jeepa, Chryslera i Ram, po strajkach w tych trzech firmach w zeszłym roku.

Zyski pracowników Daimlera mogą nadać impet dążeniom UAW do organizowania amerykańskich fabryk samochodów, w tym takich firm jak Toyota i Tesla.

Pracownicy w Północnej Karolinie twierdzili, że z trudem wiążą koniec z końcem, podczas gdy Daimler osiągał ogromne zyski. Firma ze Stuttgartu odnotowała w ubiegłym roku zysk netto w wysokości 4 miliardów euro, czyli 4,25 miliarda dolarów, co stanowi wzrost o 44 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Ponad połowę zysków wygenerowała sprzedaż do Stanów Zjednoczonych, Kanady i Meksyku.

Związek zwraca uwagę, że firma Thomas Building, której żółte autobusy szkolne są dobrze znane, skorzystała z wielomilionowych dotacji federalnych na autobusy elektryczne. Pracownicy Thomas Building zarabiają mniej niż ich odpowiednicy w innych fabrykach, ale umowa zapewni im podwyżki, aby zrekompensować deficyt.

„Pracownicy produkujący ciężarówki i pracownicy produkujący autobusy otrzymają taką samą płacę za taką samą pracę” – powiedział Fine.

Umowa zawiera także postanowienia mające na celu zachowanie miejsc pracy w Karolinie Północnej. Pracownicy poszukiwali większego bezpieczeństwa zatrudnienia po tym, jak firma przeniosła część produkcji do Meksyku.