24 lutego, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Poza Drogą Mleczną odkryto tajemniczy, nigdy wcześniej nie widziany sygnał z głębokiej przestrzeni kosmicznej

Poza Drogą Mleczną odkryto tajemniczy, nigdy wcześniej nie widziany sygnał z głębokiej przestrzeni kosmicznej

Zespół astronomów twierdzi, że odkrył nigdy wcześniej nie słyszany sygnał radiowy, który zapewnia wgląd w tajemnicę nieznanego głębokiego kosmosu.

Sygnał ten nazywany jest szybkim rozbłyskiem radiowym (FRB) – jasnym błyskiem światła radiowego, który trwa kilka milisekund i pochodzi spoza Drogi Mlecznej.

W czasopiśmie opublikowano nowe badanie, niektóre szybkie błyski radiowe powtarzają się Miesięczne powiadomienia Królewskiego Towarzystwa AstronomicznegoRzuciłeś nowe światło. W badaniu odkryto bardzo aktywny, powtarzający się sygnał FRB, który zachowuje się inaczej niż wszystko, co odkryto wcześniej.

„Ta praca jest ekscytująca, ponieważ zapewnia potwierdzenie znanych właściwości FRB i odkrycie kilku nowych” – powiedziała Sophia Shaikh, główna autorka badania. Instytut Miejski W Kalifornii.

W ciągu dwóch miesięcy Szejk i inni naukowcy zaobserwowali 35 szybkich rozbłysków radiowych z jednego źródła, FRB 20220912A. Odkryli fascynujący wzór wyłaniający się z ich obserwacji.

Według astronomów wysokość większości powtarzających się szybkich rozbłysków radiowych stopniowo maleje w miarę ich trwania. Jednak FRB 20220912A jest inny. Charakteryzuje się bezprecedensową zmianą wysokości dźwięku, która brzmi jak kosmiczny gwizdek, który można usłyszeć podczas konwersji danych na klip audio za pomocą ksylofonu.

Kliknij tutaj, aby posłuchać tego tajemniczego dźwięku

Naukowcy z Instytutu SETI podają, że wysokie nuty znajdują się na początku sylaby, a niskie nuty na końcu, jak ktoś grający na ksylofonie wielokrotnie uderzający w najniższą nutę.

Astronomowie uważają, że niektóre szybkie rozbłyski radiowe są powodowane przez rodzaj gwiazdy neutronowej zwanej magnetarem. Te gwiazdy neutronowe mają bardzo silne pola magnetyczne i są rdzeniami martwych gwiazd.

„Zawężamy na przykład źródło szybkich rozbłysków radiowych do obiektów ekstremalnych, takich jak magnetary, ale nie istnieje żaden model, który mógłby wyjaśnić wszystkie zaobserwowane do tej pory właściwości” – powiedział Sheikh.

Inne pomysły sugerują, że szybkie rozbłyski radiowe mogą być również wytwarzane w wyniku zderzeń gwiazd neutronowych lub połączenia białych karłów.

Szejk powiedział, że najnowsze badania stanowią kolejny krok naprzód w dążeniu do odkrycia tajemnic szybkich rozbłysków radiowych, które w ułamku tysięcznej sekundy generują ilość energii równą energii generowanej przez nasze Słońce przez cały rok.