29 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Potrzebuję jedzenia? Zaszczep się najpierw, mówią polskie restauracje

Tylko około 56% osób w Polsce jest w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Warszawa:

Marcin Wojtasik z Warsaw Restaurant mówi, że jest przygotowany na ostrą krytykę pod adresem Voxsex, aby pomóc chronić swoich pracowników przed COVID-19, zezwalając tylko na zaszczepionych klientów.

„To była bardzo niepopularna decyzja, były pewne silne reakcje” – powiedział Reuterowi 50-letni Yoj Raman z restauracji Yata Raman, która specjalizuje się w kuchni japońskiej. „Ale nie dla naszych stałych klientów. Przyjęli to dobrze”.

Jest jednym z kilku przedsiębiorstw w Polsce, które zabroniły tego wszystkim niezaszczepionym odwiedzającym, ponieważ liczba nowych codziennych infekcji COVID-19 przekroczyła 30 000, przy stosunkowo łagodnej reakcji rządu na epidemię. Inne kraje europejskie.

Tylko około 56% Polaków jest w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19, czyli znacznie poniżej średniej UE. Mniej niż jedna trzecia otrzymała trzecią dawkę przypominającą, a wiele obszarów na południu i wschodzie wykazuje bardzo niski wskaźnik szczepień wśród powszechnie podejrzewanych populacji.

Zgodnie z obecnymi przepisami miejsca takie jak restauracje i bary mogą oferować do 30% swojej pojemności osobom nieszczepionym, a rząd spotkał się z krytyką lekarzy za to, że nie nakładają ścisłych ograniczeń na działalność społeczną, ponieważ infekcje są coraz częstsze.

Trzynastu z 17 członków Rady Lekarskiej RP, którzy doradzali premierowi w sprawie Kovit-19, podało się w piątek do dymisji, potępiając brak naukowego wpływu na politykę.

Niektórzy konsultanci powiedzieli Reuterowi, że ponieważ rząd odmówił wdrożenia przepisów wprowadzonych we Francji, klienci byli proszeni o okazanie świadectw szczepień w restauracjach, kawiarniach i innych miejscach.

Profesor Robert Fleisiac, odchodzący konsultant, powiedział, że taka polityka podniosła wskaźniki szczepień. „Może to zwiększyć liczbę zaszczepionych o 10%, co przynajmniej pomogłoby w osiągnięciu średniego wskaźnika UE” – powiedział.

Pochwalił restauracje za podejmowanie drastycznych działań. „Oczywiście spotykają się z nienawiścią, zaniedbaniem i agresją, co czyni ich bardzo odważnymi w obliczu braku wsparcia prawnego ze strony państwa”.

READ  Polski minister mówi, że Czech zrezygnuje ze skargi Turo, jeśli umowa zostanie podpisana

Inny ustępujący konsultant medyczny, Konstanty Szuldrzynski, oskarżył prawicową partię rządzącą o wejście do bazy wyborców sceptyków wobec szczepień i związanie rąk ministerstwu zdrowia.

„Rząd dokładnie wie, co chce zrobić. Nie podjął działań, ponieważ nie był związany złymi intencjami, ale z powodu braku poparcia politycznego ze swojej bazy”.

Polski rząd mówił, że często miał do czynienia nie tylko z poglądami swoich doradców, ale także z poglądami różnych organizacji. Stwierdzono, że modus operandi rady zmieni się bez opisu.

Vozdasik powiedział, że ma nadzieję, że restauracja odegra przynajmniej niewielką rolę w kontrolowaniu szkód spowodowanych przez COVID-19 dzięki ograniczeniom nałożonym na jego samochód.

„Młodsi ode mnie niektórzy z moich przyjaciół nie żyją. Wiem, że to (wirus) jest realnym niebezpieczeństwem, którego nie można lekceważyć”.