24 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Porozumienie „wojskowe Schengen” ułatwiające przemieszczanie się wojsk podpisane przez Polskę, Niemcy i Holandię

Polska, Niemcy i Holandia podpisały porozumienie w sprawie planów utworzenia „wojskowego korytarza transportowego”, który umożliwiłby łatwiejsze przemieszczanie się żołnierzy i sprzętu przez ich terytoria w celu wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

Mają nadzieję, że decyzja ta będzie krokiem w stronę stworzenia szerszej „wojskowej strefy Schengen”, która umożliwiłaby personelowi wojskowemu i sprzętowi przemieszczanie się z taką samą swobodą, z jaką istniejąca strefa Schengen pozwala na swobodny przepływ ludzi.

Wczoraj w Brukseli przy okazji spotkania europejskich ministrów obrony podpisano protokół ustaleń między trzema krajami.

„Potrzebujemy wojskowej strefy Schengen, aby szybko i skutecznie przemieszczać personel wojskowy i towary” – napisała na Twitterze holenderska minister obrony Gajsa Ollongren. „To wzmocni Europę. Zrobiliśmy ważny krok: Polska, Niemcy i Holandia podpisały deklarację o utworzeniu korytarza wojskowego.

„Obecnie skuteczność ruchu wojskowego utrudniają różne wymagania administracyjne krajów” – zauważył jego polski odpowiednik Władysław Kosiniak-Kamysz. „W świetle trwającego konfliktu na Ukrainie wiemy, jak ważne jest sprawne poruszanie się w UE”.

„Przenosimy mobilność wojskową na nowy poziom na prawdziwie wojskowym szlaku Schengen” – oznajmił parlamentarny sekretarz stanu ds. obrony Niemiec Siemtje Müller, cytowany przez Polskie Radio.

Według niemieckiego ministerstwa obrony porozumienie wpisuje się w wysiłki na rzecz stworzenia „uproszczonych, ustandaryzowanych i przyspieszonych procedur ogólnoeuropejskich”.

„Nacisk położony jest na transport żołnierzy, towarów i zaopatrzenia z portów głębinowych na Morzu Północnym na wschodnią flankę NATO, która jest szczególnie narażona” – dodał.

System mógłby „stworzyć «wojskową strefę Schengen» na wzór strefy Schengen, która umożliwi obywatelom swobodne podróżowanie po Europie bez ograniczeń” – kontynuowało niemieckie ministerstwo, wyjaśniając, że za potrzebą zwiększenia sił zbrojnych stoi rosyjska agresja na Ukrainę. Gotowość.

„Chcemy, aby nasza inicjatywa była dobrym przykładem dla innych krajów NATO we wdrażaniu wypracowanych przez nas rozwiązań, ale także dla Unii Europejskiej” – powiedziała Koczyniak-Kamis, cytowana przez Polską Agencję Prasową (PAP). „Wierzę, że w przyszłości umożliwi to zbieżność praktyk w UE i NATO”.

W zeszłym roku generał broni Alexander Solfrank, szef Dowództwa Logistyki NATO, ostrzegł, że biurokracja utrudnia przemieszczanie się wojsk przez granice w Europie.

„Nie mamy czasu” – powiedział Reuterowi. „To, czego nie zrobimy w czasie pokoju, nie będzie przygotowane w czasie kryzysu lub wojny”.


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: Javon Spence / Dowództwo Szkoleniowe 7. Armii (poniżej CC BY 2.0)