18 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Porównanie załogi komercyjnej NASA Boeing Starliner i SpaceX Dragon

Porównanie załogi komercyjnej NASA Boeing Starliner i SpaceX Dragon

Jeden z nich przewiózł już na Międzynarodową Stację Kosmiczną osiem załóg NASA i trzy załogi prywatne. Drugi wystartuje w swój pierwszy załogowy lot w przyszłym tygodniu.

Obydwa mogą przewozić do siedmiu astronautów lub mieszankę załogi i ładunku. Obydwa są przeznaczone do wystrzeliwania na pokład rakiet i ścigania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, poruszając się z prędkością 30 000 km/h na wysokości 200–250 mil nad Ziemią – krążąc wokół naszej planety co 90 minut. Jeden wpada do oceanu. Inne „miękkie krainy” znajdują się na pustyni.

Celem obu statków kosmicznych było znalezienie sposobu na zapewnienie transportu astronautom NASA na Międzynarodową Stację Kosmiczną po wycofaniu długiego promu kosmicznego. Obydwa zostały wybrane do finansowania ze środków rządowych w 2014 roku w ramach kontraktu Commercial Crew Contract podpisanego przez NASA.

Boeing przygotowuje się do wystrzelenia kapsuły Starliner podczas swojej pierwszej misji załogowej już 6 maja o godzinie 22:34 z kompleksu startowego 41 na stacji sił kosmicznych Cape Canaveral. Oto, co musisz wiedzieć o Starlinerze i jego porównaniu z Dragonem firmy SpaceX. .

Samolot Boeing Starliner do transportu astronautów NASA

Boeing tak nazywa Crew Space Transport (CST) -100 Starliner lub po prostu „Starliner”. Wystrzelenie zaplanowane na nie później niż 6 maja przejdzie do historii jako pierwszy statek kosmiczny przewożący ludzi z Space Launch Complex 41. Platforma była miejscem startu historycznych misji, począwszy od rakiet Titan w 1965 r., a skończywszy na misji kosmicznej New Horyzonty. Lądownik, statek kosmiczny Voyager, a nawet łazik marsjański Curiosity.

Jak nazywa się gdzie: Wiele lat po wycofaniu promu kosmicznego Floryda organizuje prawie 70 startów rocznie

Niedawno w zakładzie dodano ramię umożliwiające dostęp załogi w ramach przygotowań do testów w locie załogowym pojazdu Starliner, który zostanie wystrzelony za pomocą rakiety Atlas V z ULA (współpraca Boeinga i Lockheed Martin). Rakieta Atlas V jest wystrzeliwana z tego miejsca od 2002 roku, ale będzie to pierwszy raz, kiedy astronautów wyniesie w przestrzeń kosmiczną.

READ  Po raz pierwszy planeta podobna do Tatooine została odkryta przez chwiejącą się gwiazdę

Nie przegap naszej kolejnej premiery na Florydzie: Czy dzisiaj jest premiera? Nadchodzący harmonogram startów rakiet dla SpaceX, ULA i NASA na Florydzie

Został nazwany Boeing Starliner Kalipso dla tego zadania

W ramach programu Commercial Crew NASA Boeing dąży do tego, aby jego pojazd Starliner regularnie latał na astronautach NASA po zbliżających się pomyślnych testach w locie załogi. Po uzyskaniu certyfikatu NASA Starliner dołączy do należącej do SpaceX firmy Dragon, która od 2020 r. przewozi załogi dla NASA. Boeing twierdzi obecnie, że NASA zakupiła sześć dodatkowych misji załogowych po nadchodzących testach w locie.

Według Boeinga kapsuła załogowa Starliner może odbyć nawet 10 lotów, z sześciomiesięcznym okresem serwisowym pomiędzy misjami.

Została nazwana kapsuła lecąca w poniedziałek Kalipso Przez astronautkę testową w locie Sunitę „Sonny” Williams. W ramach ukłonu w stronę swojej miłości do oceanów i eksploracji Williams oświadczyła w 2019 roku, że nazwała kapsułę Kalipso Po statku Jacques Cousteau, który był badaczem oceanów w połowie XX wieku. Statek ten został zapamiętany ze swojego podwodnego pokoju obserwacyjnego oraz wyposażenia helikopterów i łodzi podwodnych, które pomagały w wyprawach naukowych. Wraz z Williamsem będzie podróżować dowódca misji Butch Wilmore.

Boeinga Starlinera

nazwa: Załogowy transport kosmiczny (CST) -100 Starliner

wznieść się: 16,5 stopy (kapsuła + moduł serwera)

Średnica: 15 stóp

Wielkość załogi: Cztery (może pomieścić do siedmiu)

rakieta: Uruchamia się na ULA Atlas V

wyrzutnia: Kompleks startów kosmicznych 41

Ponowne użycie rakiet: Jeden lot (ULA testuje możliwość ponownego użycia z Vulcanem)

Miejsce docelowe: Orbita Ziemi i Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

LądowanieLądowanie pod trzema spadochronami i poduszkami powietrznymi w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych.

Nagroda Dekady NASA (2014): 4,8 miliarda dolarów

Pierwsza bezzałogowa stacja dokująca Boeinga Starlinera

20 maja 2022 roku statek kosmiczny Starliner Boeinga po raz pierwszy pomyślnie zadokował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

READ  Starożytna asteroida zapewnia wgląd w ewolucję naszego Układu Słonecznego

Smok SpaceX

nazwa: Kapsuła Załogi Smoka

wznieść się: 16 stóp

Średnica: 13 stóp

Wielkość załogi: Cztery (może pomieścić do siedmiu)

rakieta: Został wystrzelony na pokładzie SpaceX Falcon 9

wyrzutnia: KSC 39A i Space Launch Complex 40.

Ponowne użycie rakiet: Wiele lotów (Falcon 9 ponownie ląduje i leci)

Miejsce docelowe: Orbita Ziemi i Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

Lądowanie: Ląduje w oceanie pod czterema głównymi spadochronami po użyciu dwóch zwodniczych spadochronów

Nagroda Dekady NASA (2014): 3,1 miliarda dolarów

Pierwsze bezzałogowe dokowanie SpaceX Dragon

25 maja 2012 r. SpaceX Dragon po raz pierwszy pomyślnie zadokował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Brooke Edwards jest korespondentką satelitarną Florida Today. Skontaktuj się z nią pod adresem [email protected] lub X: @brookeofstars.