3 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ponad 1000% eksportu amerykańskiego LNG do Francji, Chorwacji, Polski

Ponad 1000% eksportu amerykańskiego LNG do Francji, Chorwacji, Polski

Według danych rządowych opublikowanych w czwartek, eksport amerykańskiego LNG i innego gazu ziemnego gwałtownie wzrósł w sierpniu, ponieważ kraje europejskie w szczególności stoją w obliczu szybkiej zimy, a wystarczające dostawy z Rosji są prawie gwarantowane.

Z mojej analizy wynika, że ​​podczas gdy eksport gazu ziemnego do Francji wzrósł o 421% w pierwszych ośmiu miesiącach 2022 r., jego wartość wzrosła o 1 094% w samym sierpniu.

Podobną historię można opowiedzieć w Chorwacji, gdzie import wzrósł o 281% do sierpnia, ale o 1195% w sierpniu; Polska, wzrost o 505% YTD i 817 000% w sierpniu; i Wielkiej Brytanii, wzrost o 216% od początku roku i 6,797% w sierpniu.

Reklama

Ten sam trend nie utrzyma się w przypadku ogólnego eksportu gazu ziemnego z USA.

Ogólny eksport gazu ziemnego z USA, w tym LNG, gwałtownie wzrósł, ale o 65,1% w sierpniu i 58,57% w tym samym okresie ubiegłego roku. Oznacza to, że wzrost w Europie wynika w mniejszym stopniu ze zwiększonej produkcji w USA niż z podwyżek cen i wycofania się z innych rynków pozaeuropejskich.

Reklama

Amerykański eksport wszystkich towarów wzrósł jeszcze mniej, choć nadal gwałtownie: 21,71% w sierpniu i 24,82% w ciągu roku. Ta nierównowaga – między eksportem gazu ziemnego a całkowitym eksportem – skłoniła Rezerwę Federalną do agresywnego podnoszenia stóp procentowych w celu ograniczenia inflacji, co doprowadziło do umocnienia dolara.

Gaz ziemny, w tym LNG, jest trzecim pod względem wartości eksportem kraju, awansując o cztery pozycje w porównaniu z tymi samymi ośmioma miesiącami 2020 r. i o 15 pozycji od 2016 r. Benzyna i olej zajmują odpowiednio pierwsze i drugie miejsce.

Każdego miesiąca w tym roku te trzy są najcenniejszymi w eksporcie USA. To jest pierwszy. Historycznie najcenniejszym towarem eksportowym USA były przede wszystkim samoloty.

READ  Zapowiedź polskiego banku centralnego: zbliża się grudniowa podwyżka | Artykuł