Prezydent RP Andrzej Duda potępił wojnę Rosji z Ukrainą i dołączył do corocznych obchodów na terenie byłego Auschwitz z udziałem ocalałych z Holokaustu i ludzi z całego świata.
WARSZAWA (Reuters) – Prezydent RP Andrzej Duda potępił w czwartek wojnę Rosji z Ukrainą, a także ocalałych z Holokaustu i ludzi z całego świata podczas dorocznych obchodów na terenie byłego Auschwitz.
„Jesteśmy tutaj, aby pokazać, że każdy naród ma święte prawo do życia, święte prawo do kultywowania swoich tradycji i święte prawo do rozwoju” – powiedział.
Duda dołącza do ponad 2000 młodych Izraelczyków i nie tylko w Marszu Żywych, który odbywa się w Narodowy Dzień Pamięci o Holokauście w Izraelu, oddając hołd 6 milionom Żydów dotkniętych Holokaustem.
Trasa rozpoczyna się niesławnym hasłem „Arbeit Macht Frei” („Niemcy do pracy was wypuszczą”) pod Bramą Oświęcimską i prowadzi do Birkenau, największego miejsca masowej zagłady podczas niemieckiej okupacji Polski i innych części Europy. II wojna światowa.
W tegorocznym marszu, zawieszonym od wybuchu koronawirusa, włączeni zostaną także przedstawiciele Ukrainy i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Duda szedł ramię w ramię z Edwardem Mosbergiem, uciekinierem z Holokaustu, i uczestniczył w ceremonii złożenia wieńca pod Ścianą Śmierci w Auschwitz, gdzie rozstrzelano więźniów.
Później, podczas ceremonii w Birkenau, Duda wypowiedział się przeciwko wojnie, antysemityzmowi i innym formom nienawiści oraz oddał hołd Żydom dotkniętym Holokaustem oraz innym w nazistowskich Niemczech, w tym Polsce, Romom i Rosjanom.
„W czasie II wojny światowej, kiedy nazistowskie Niemcy wymazały mój kraj z mapy i zmasakrowały Polskę, w tym polskich Żydów, przybyliśmy tutaj, aby pokazać, że nigdy nie pozwolimy, aby takie incydenty się powtórzyły” – powiedział.
„Jesteśmy tutaj, aby pokazać, że nie ma absolutnie żadnego poparcia dla próby odzyskania niepodległości i bezkarnego zabicia narodu ukraińskiego, jak to się dzieje dzisiaj na okupowanych terytoriach Ukrainy” – powiedział.
Ponad 1,1 miliona ludzi zostało zabitych w Auschwitz przez nazistów i ich pomocników. Większość zabitych stanowili Żydzi, ale ofiarami byli Polacy, Romowie, jeńcy radzieccy i wielu innych. W sumie podczas Holokaustu zginęło około 6 milionów europejskich Żydów. Kiedy Sowieci wyzwolili obóz, znaleźli około 7000 ocalałych.
___
Dodatkowe relacje AP o Holokauście i wojnie rosyjskiej na Ukrainie: https://apnews.com/hub/the-holocaust i https://apnews.com/hub/russia-ukraine
Czwartek, 28 kwietnia 2022, kobieta trzymająca ukraińską flagę w nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz w Polsce. W tym roku w zredukowanym marszu rocznym uczestniczy tylko 8 ocalałych i około 2500 Żydów i nie-Żydów. Wojna na sąsiedniej Ukrainie walczącej z rosyjską inwazją. (AP Photo / Czarek Sokołowski)
Dostosowuje tytuł – Prezydent Polski Andrzej Duda, po prawej, i ocalały z Auschwitz USA Edward Mosberg, którzy uczestniczą w dorocznych obchodach 21 marca Living of the World Govt. Osiem ocalałych i około 2500 młodych Żydów i nie-Żydów zabiera udział w tegorocznym skróconym marszu rocznym z powodu toczącej się wojny. (AP Photo / Czarek Sokołowski)
Dostosowuje tytuł – Prezydent Polski Andrzej Duda, środkowy lewy i ocalały z Auschwitz USA Edward Mosberg, z prawej, uczestniczy w corocznym marszu żywych, który nie odbywa się od dwóch lat ze względu na globalną epidemię Govt-19 w Auschwitz. , Polska, czwartek, 28 kwietnia 2022 r. Tylko 8 ocalałych i około 2500 młodych Żydów i nie-Żydów bierze udział w tegorocznym skróconym corocznym marszu z powodu wojny na sąsiedniej Ukrainie, która walczy z inwazją Rosji. (AP Photo / Czarek Sokołowski)
W czwartek 28 kwietnia 2022 r. w Oświęcimiu, w Polsce, mężczyzna idzie z izraelską flagą po nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz po dwuletnich obchodach globalnej epidemii Govt-19. Tylko ośmiu ocalałych i około 2500 młodych Żydów i nie-Żydów bierze udział w tegorocznym skróconym corocznym marszu z powodu wojny na sąsiedniej Ukrainie, która walczy z rosyjską inwazją. (AP Photo / Czarek Sokołowski)
Dostosowuje tytuł – Prezydent Polski Andrzej Duda, Centrum i Ocalony z Centrum Edwarda Mosberga, biorą udział w corocznym marszu żywych obchodów światowej epidemii COVID-19 w Auschwitz w Polsce. , 28 kwietnia 2022. Ośmiu ocalałych i około 2500 młodych Żydów i nie-Żydów bierze udział w tegorocznym zmniejszonym corocznym marszu z powodu wojny na sąsiedniej Ukrainie, która walczy z rosyjską inwazją. (AP Photo / Czarek Sokołowski)
Dostosowanie tytułu – ocalały z Auschwitz Edward Mosberg ze Stanów Zjednoczonych, wyjechał wraz z wnuczkami przygotowując się do obchodów Marszu Roku Życia, który nie odbył się od dwóch lat ze względu na globalną epidemię Govt-19, w Polsce Auschwitz , w czwartek, 28 kwietnia 2022 r. Z powodu trwającej wojny tylko 8 ocalałych i około 2500 młodych Żydów i nie-Żydów bierze udział w tegorocznym skróconym corocznym marszu. (AP Photo / Czarek Sokołowski)
W czwartek, 28 kwietnia 2022 r., młodzi Żydzi noszą flagi izraelskie podczas dwuletnich obchodów Marszu Żywej Sprawy epidemii Govt-19 w Oswego w Polsce. Ośmiu ocalałych i około 2500 młodych Żydów i nie-Żydów bierze udział w tegorocznej corocznej paradzie, która jest redukowana z powodu wojny na sąsiedniej Ukrainie, która walczy z rosyjską inwazją. (AP Photo / Czarek Sokołowski)
Korekta tytułu – W czwartek 28 kwietnia 2022 r. w Auschwitz Ocalony z Auschwitz mówił mediom o przemówieniu Edwarda Mosberga w USA na dwa lata przed coroczną dwuletnią rocznicą globalnej epidemii COVID-19. Ośmiu ocalałych i tylko około 2500 młodych Żydów i nie-Żydów bierze udział w tegorocznym skróconym corocznym marszu z powodu wojny na sąsiedniej Ukrainie, która walczy z rosyjską inwazją. (AP Photo / Czarek Sokołowski)
Dostosowuje tytuł – Prezydent Polski Andrzej Duda, Centrum i Ocalony z Centrum Edwarda Mosberga, biorą udział w corocznym marszu żywych obchodów światowej epidemii COVID-19 w Auschwitz w Polsce. , 28 kwietnia 2022. Ośmiu ocalałych i około 2500 młodych Żydów i nie-Żydów bierze udział w tegorocznym zmniejszonym corocznym marszu z powodu wojny na sąsiedniej Ukrainie, która walczy z rosyjską inwazją. (AP Photo / Czarek Sokołowski)
Dopasowując tytuł – Prezydent Polski Andrzej Duda, po prawej, i Ocalony z Auschwitz, USA Edwarda Mosberga, podają sobie ręce w Oswisim w Polsce podczas corocznych obchodów światowej epidemii COVID-19. , czwartek, 28 kwietnia 2022 r. Tylko 8 ocalałych i około 2500 młodych Żydów i nie-Żydów bierze udział w tegorocznym skróconym corocznym marszu z powodu wojny na sąsiedniej Ukrainie, która walczy z rosyjską inwazją. (AP Photo / Czarek Sokołowski)
Dostosowuje tytuł – Prezydent Polski Andrzej Duda, Centrum i Ocalony z Centrum Edwarda Mosberga, biorą udział w corocznym marszu żywych obchodów światowej epidemii COVID-19 w Auschwitz w Polsce. , 28 kwietnia 2022. Ośmiu ocalałych i około 2500 młodych Żydów i nie-Żydów bierze udział w tegorocznym zmniejszonym corocznym marszu z powodu wojny na sąsiedniej Ukrainie, która walczy z rosyjską inwazją. (AP Photo / Czarek Sokołowski)
W czwartek, 28 kwietnia, w Auschwitz, Polska, mężczyzna i kobieta zostali przykryci izraelskimi flagami w nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz po corocznych obchodach epidemii COVID-19 w Marszu Żywego Świata. 2022. Ośmiu ocalałych i około 2500 młodych Żydów i nie-Żydów bierze udział w tegorocznym skróconym corocznym marszu z powodu wojny na sąsiedniej Ukrainie, która walczy z rosyjską inwazją. (AP Photo / Czarek Sokołowski)
W czwartek 28 kwietnia 2022 r. w Oświęcimiu mężczyzna przechadza się z izraelską flagą po nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz po dwuletnich obchodach marszu globalnej epidemii COVID-19. Ośmiu ocalałych, około 2500 młodych Żydów i nie-Żydów, bierze w tym roku udział w corocznej paradzie z powodu wojny na sąsiedniej Ukrainie, która walczy z inwazją Rosji. (AP Photo / Czarek Sokołowski)
W czwartek 28 kwietnia 2022 r. w Oświęcimiu Żydzi przybywają do obozu koncentracyjnego Auschwitz po corocznych obchodach Marszu Żywych przez dwa lata z powodu globalnej epidemii Govt-19. Ośmiu ocalałych i tylko około 2500 młodych Żydów i nie-Żydów bierze udział w tegorocznej corocznej paradzie, która zostanie zmniejszona z powodu toczącej się na sąsiedniej Ukrainie wojny z rosyjską inwazją. (AP Photo / Czarek Sokołowski)
W czwartek 28 kwietnia 2022 r. w Oświęcimiu Żydzi przybywają do obozu koncentracyjnego Auschwitz po dwuletnim obchodzonym corocznie Marszu Żywej Sprawy globalnej epidemii Govt-19. Ośmiu ocalałych i tylko około 2500 młodych Żydów i nie-Żydów bierze udział w tegorocznym marszu, który zostanie zmniejszony z powodu toczącej się na sąsiedniej Ukrainie wojny z rosyjską inwazją. (AP Photo / Czarek Sokołowski)
W czwartek 28 kwietnia 2022 r. w Oświęcimiu Żydzi przybywają do obozu koncentracyjnego Auschwitz po corocznych obchodach Marszu Żywych przez dwa lata z powodu globalnej epidemii Govt-19. Ośmiu ocalałych i tylko około 2500 młodych Żydów i nie-Żydów bierze udział w tegorocznym marszu, który zostanie ograniczony z powodu toczącej się na sąsiedniej Ukrainie wojny z rosyjską inwazją. (AP Photo / Czarek Sokołowski)
W czwartek 28 kwietnia 2022 r. w Oświęcimiu Żydzi przybywają do obozu koncentracyjnego Auschwitz po corocznych obchodach Marszu Żywych przez dwa lata z powodu globalnej epidemii Govt-19. Ośmiu ocalałych i tylko około 2500 młodych Żydów i nie-Żydów bierze udział w tegorocznym marszu, który zostanie zmniejszony z powodu toczącej się na sąsiedniej Ukrainie wojny z rosyjską inwazją. (AP Photo / Czarek Sokołowski)
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35