1 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polski eksport do Kirgistanu wzrósł o 1700% w związku z wojną na Ukrainie, ponieważ firmy unikały sankcji wobec Rosji.

Polski eksport do Kirgistanu wzrósł o 1700% w związku z wojną na Ukrainie, ponieważ firmy unikały sankcji wobec Rosji.

Po wkroczeniu Rosji na Ukrainę polski eksport do Kirgistanu wzrósł ponad 18-krotnie. Kraj środkowoazjatycki uważany jest za drogę dotarcia do Rosji, omijającą ograniczenia nałożone na bezpośredni eksport do Moskwy.

Inne kraje zachodnie również zwiększają eksport do Kirgistanu, ale jeden z ekonomistów zauważa, że ​​największe dane dotyczą Polski i Niemiec.

Jak wynika z oficjalnych danych GUS, w lutym 2022 r., w miesiącu, w którym Rosja najechała Ukrainę, Polska wyeksportowała do Kirgistanu towary o wartości 10,19 mln zł (2,33 mln euro według dzisiejszego kursu wymiany).

Do listopada 2023 r., ostatniego miesiąca, za który dostępne są dane, kwota ta osiągnęła 186,9 mln zł (42,7 mln euro), co oznacza wzrost o 1733% w tym okresie.

W tym czasie liczący 7 milionów mieszkańców Kirgistan awansował ze 119. na 49. miejsce wśród kierunków eksportu Polski. Do najważniejszych produktów, które docierają do Kirgistanu z Polski, zaliczają się samochody, zmywarki i kserokopiarki.

Udział Kirgistanu w całym eksporcie Polski jest niewielki i wynosi 0,14%. Jednak jego wzrost z 0,01% w ciągu zaledwie 22 miesięcy zwrócił uwagę ekspertów, którzy postrzegają to jako dowód na uniknięcie przez przedsiębiorstwa sankcji nałożonych na Rosję za agresję na Ukrainę.

„Nie ma mowy, żeby te towary trafiły do ​​krajowej konsumpcji w Kirgistanie” – stwierdził Robin Brooks, główny ekonomista Międzynarodowego Instytutu Finansów, odnosząc się do danych dla Polski.

„Wyraźnie zmierzają w stronę Rosji, gdzie pomagają Putinowi w utrzymaniu gospodarki wojennej. UE przymyka na to oko” – dodał.

Brooks podkreślił także, że wiele krajów wykorzystuje Kirgistan do obejścia sankcji nałożonych na Rosję, m.in. Niemcy, Litwa, Estonia, Łotwa, Włochy i Stany Zjednoczone.

READ  Zawirowania polityczne w Polsce po obietnicach Dudy podpisania ustawy Komisji Kremla – POLITICO

Zauważa jednak, że Polska i Niemcy są dwoma największymi eksporterami do Kirgistanu od czasu inwazji Rosji na Ukrainę i „eksport ten nie wykazuje oznak spadku”.

W całym 2022 roku eksport Polski do Kirgistanu wyniósł 532,5 mln zł (121,65 euro), a w 2021 roku 102,4 mln zł (23,40 euro), co oznacza wzrost o 420% rok do roku. W pierwszych 11 miesiącach 2023 roku kwota ta sięgnęła prawie 2 miliardów złotych (460 milionów euro).

Wzrost eksportu z Polski w tym okresie odnotowały także inne kraje Azji. Kirgistan jest jednak ogromny.

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), państwowy think tank, podał pod koniec ubiegłego roku, że pomimo 22-krotnego wzrostu eksportu do Kirgistanu, porównywalne wartości dla Kazachstanu i Uzbekistanu wyniosły około 2,5, a 2,5 dla Turcji. 2.4 – podaje Business Insider Polska.

Podobnie jak Brooks, PIE twierdzi, że „zmiany te dotyczą sposobów uniknięcia sankcji nałożonych na Rosję i Białoruś po inwazji na Ukrainę”.

Polski rząd, który podczas wojny był jednym z najgłośniejszych międzynarodowych sojuszników Ukrainy, wezwał do zaostrzenia sankcji na Rosję. Nowy rząd, który doszedł do władzy w zeszłym miesiącu, podtrzymuje to stanowisko.

Polsce zarzuca się jednak próbę wykorzystania luk w sankcjach, m.in. poprzez kontynuowanie importu rosyjskiego gazu skroplonego do Polski i rosyjskiej ropy do Czech przez polski państwowy koncern energetyczny Orlenol.


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

READ  Polska wzmacnia ogrodzenie na granicy z Rosją, aby powstrzymać migrantów

Główny autor obrazu: Samuela Wolffa / Bexels