Bruksela, Belgia – 21 października: Premier Polski Mathews Moravicki, który uczestniczył w Szczycie Przywódców UE 21 października 2021 r. w Brukseli w Belgii, udzielił wywiadu mediom.
Agencja Anatolijska | Agencja Anatolijska | Obrazy Getty
W niedawnych napięciach między Warszawą a Brukselą Polsce nakazano w środę płacenie 1 miliona euro (1,16 miliona dolarów) każdego dnia, jeśli nie zastosuje się do orzeczenia Sądu Najwyższego UE.
W lipcu Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że polski rząd powinien zawiesić działalność własnego Sądu Najwyższego ze względu na brak rzeczywistej niezawisłości składu sędziowskiego w Polsce.
Ale Polska zignorowała orzeczenie. Komisja Europejska, organ wykonawczy UE, zwrócił się zatem we wrześniu do ETS o nałożenie sankcji finansowych na Warszawę.
Ostateczna decyzja ETS, ogłoszona w środę, to dzienna grzywna w wysokości miliona euro.
Kwestia niezawisłości sądownictwa w Polsce była w ostatnich miesiącach gorącym tematem, a po polskim Trybunale Konstytucyjnym ten sam panel z zastrzeżeniami do Komisji Europejskiej orzekł, że niektóre części prawa unijnego są w bezpośrednim konflikcie z Polską. Konstytucja. Decyzja ta ostatecznie kwestionuje nadrzędność prawa europejskiego oraz fundamenty ciała politycznego i gospodarczego.
Chociaż UE zachowuje swoje ostateczne stanowisko w niektórych obszarach polityki, jej struktura opiera się na zasadzie, że jej państwa członkowskie przestrzegają Kodeksu Ogólnego. Na przykład kraj UE może swobodnie ustalać własną politykę monetarną, ale musi mieć dług publiczny i deficyt zgodnie z przepisami UE.
W ubiegłym tygodniu premier Polski Mateusz Morawiecki i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przeprowadzili ożywioną debatę na ten temat. Moraviki powiedział, że jego kraj nie będzie zagrożony i że najwyższym prawem Polski jest konstytucja. Z drugiej strony Van der Leyen powiedział, że jego zespół może podjąć działania.
Wsparcie Węgier
Polska ma w UE przyjaciela węgierskiego premiera Viktora Orbana, który często ściera się z Brukselą.
Powiedział, że akceptuje polski werdykt. „To, co się tutaj dzieje, to generalnie, że europejskie firmy naruszają prawa parlamentów narodowych i rządów” – powiedział Orban na szczycie UE w czwartek.
„Polska? Najlepszy kraj w Europie – żadne pozwolenie nie jest wymagane, to absurd” – powiedział Orbán o możliwych działaniach, jakie Bruksela mogłaby podjąć przeciwko Warszawie.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35