10 października, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska zmierza w kierunku szybkiej podwyżki taryf; Z wysokim ryzykiem 50 pb w lutym | Artykuł

Podnosi nasze prognozy inflacyjne

Pomimo wdrożenia dwóch tarcz antyinflacyjnych nasza średnia prognoza inflacji na 2022 r. wzrosła z następujących powodów:

(1) Gwałtowny wzrost cen energii i gazu ziemnego dla sektora detalicznego, ale także dla przedsiębiorstw

(2) Historycznie wysoka inflacja w listopadzie i grudniu 2021 sugeruje, że CPI przekroczy 10% w styczniu 2022

(3) Silny PKB w IV kwartale 2021 r.: Ciągły boom konsumpcyjny, wyższy ogólny wzrost PKB (zamykanie luki popytowej)

(4) Bardziej prawdopodobne efekty drugiej rundy, tj. to, jak łatwo firmy mogą przenieść swoje wyższe koszty na ceny detaliczne i cykl cen płac. Ostatnia książka NBP Peugeot wskazuje na plany wzrostu płac wywołane wysoką inflacją.

W rezultacie widzimy średnią inflację na poziomie 9,1% w 2022 roku (gdzie tarcze antyinflacyjne pozostaną do lipca) lub 8,1% (jeśli tarcze zostaną przedłużone do końca roku); Spodziewamy się, że w 2023 r. inflacja wyniesie odpowiednio 6,1% i 7,1%.

Naszym podstawowym zdaniem oczekujemy wzrostu o 50 pb w lutym, czyli o 75 pb. W odpowiedzi na złe komentarze prezesa zmieniliśmy naszą wcześniejszą prognozę i spodziewamy się wyższych podwyżek w 2022 r., a stopa końcowa 4,5% powinna zostać osiągnięta już w 2022 r., a nie w 2023 r. jak wcześniej przewidywaliśmy.

Prezes NBP powinien powtórzyć swoją złą retorykę na lutowym posiedzeniu. Głównym beneficjentem tej zmiany powinna być złotówka. NBP wydaje się skłaniać do wiatru, a jego jastrzębie komentarze dobrze wpisują się w inne czynniki przemawiające za umocnieniem złotego, a mianowicie zwrot hokejowy EBC wspierający EUR/USD i CEE FX oraz poszukiwanie kompromisu przez rząd. UE zamrozi fundusz ratunkowy dla Polski.