16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska zakwestionuje prawo klimatyczne UE w sądzie – POLITICO

Polska zakwestionuje prawo klimatyczne UE w sądzie – POLITICO

Polska będzie próbowała obalić unijne przepisy dotyczące silników spalinowych i inne przepisy klimatyczne, odwołując się do sądu najwyższego – powiedziała minister klimatu Anna Moskwa.

Wiosną blok uchwalił ustawę skutecznie zakazującą sprzedaży nowych samochodów napędzanych paliwami kopalnymi od 2035 roku, mimo sprzeciwu Warszawy.

Moskwa powiedziała Polsce Odrzutowiec radiowy Kraj skieruje sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w poniedziałek.

„Rozwiązanie polegające na zakazie samochodów spalinowych w 2035 r. zaszkodzi wszystkim europejskim gospodarkom… Jeśli dzisiaj podejmujemy decyzję na 2035 r., uważam, że ważne jest, aby przyjrzeć się konsekwencjom w kolejnych latach” – powiedział.

„Nie ma analizy skutków społecznych i ekonomicznych, co jest skandaliczne” – dodała Moskwa. „W każdym razie z tą decyzją w przyszłości pójdziemy do sądu”.

Ustawodawstwo, któremu sprzeciwia się Warszawa, jest częścią większego zestawu ustaw mających na celu ograniczenie emisji w UE o 55 procent w tej dekadzie.

Moskwa zasugerowała, że ​​Polska może odwołać się od innych części pakietu Fit for 55: „Idziemy do sądu z tym i wieloma innymi dokumentami Fit for 55”.

Polska była częścią koalicji krajów pod przewodnictwem Niemiec, które dążyły do ​​zablokowania wejścia w życie dyrektywy w sprawie sprzedaży czystych samochodów z 2035 r. na początku tego roku.

Ale podczas gdy Berlin skupiał się na uzyskaniu od komisji zobowiązania do opracowania rozwiązania prawnego dla e-paliw, syntetycznych alternatyw dla benzyny i oleju napędowego, Warszawa chciała uniknąć całkowitego zakazu sprzedaży zanieczyszczających środowisko pojazdów.

Ostatecznie komisja zaakceptowała żądania Niemiec i uchwaliła ustawę, przy czym tylko Polska głosowała przeciw.

Zastrzegający sobie anonimowość polski dyplomata powiedział, że jego rząd jest niezadowolony z tego, że lider Zielonego Ładu Franz Timmermans nie zaangażował warszawskiej opozycji podczas marcowego spotkania w Strasburgu ministrów transportu sceptycznych wobec zakazu samochodowego.

READ  Autoryzowany dystrybutor vivo w Polsce opuszcza kraj
Według dyplomaty lider Zielonego Ładu Frans Timmermans nie zdołał zaangażować polskiej opozycji podczas spotkania w Strasburgu ministrów transportu sceptycznych wobec zakazu samochodowego | James Arthur Geckier/Belga Mack/AFP za pośrednictwem Getty Images

Rzecznik komisji odmówił komentarza w sprawie nagrania.

Urzędnik Komisji, który zastrzegł sobie anonimowość, bo nie był upoważniony do rozmawiania z mediami, powiedział: „Niech spróbują… i myślę, że cała Europa czeka na Polskę, która będzie chciała uszanować wyroki Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości”.

Ten artykuł został zaktualizowany w celu usunięcia nieoficjalnego komentarza rzecznika komisji.