Polska wystosowała dziś notę dyplomatyczną do wszystkich krajów Unii Europejskiej, NATO i Rady Europy, żądając od Niemiec reparacji wojennych w wysokości do 1,3 biliona dolarów. .
„Chcemy otworzyć międzynarodową debatę o postawie Niemiec, o tym, jak Niemcy… nie zgadzają się z Polską” – powiedział wiceminister spraw zagranicznych. Arkadiusza Mularczyka poinformowała dziś PAP.
„Dziś zostanie wysłana nota dyplomatyczna do Rady Europy, Unii Europejskiej, krajów NATO, wszystkich głównych partnerów i przyjaciół świata” – dodał. To w sumie 50 krajów, powiedział.
💬@arekmularczyk, @MSZ_RP: W nocie wystąpij dźzy do ministrów spraw zacharanych 50 pańsht wystąpimy o powstaniu poezji administracyjnej ds. reparacji wojennych. Działania rądądu są nakierowane na informowanie opinii międzynarodowych i domaganie się uczciwości.#wieszwięcej pic.twitter.com/khsjGl6eLC
— Najlepsze informacje TVP (@TOPTVPINFO) 23 listopada 2022 r
Mularczyk był siłą napędową żądania polskiego rządu, aby Niemcy wypłaciły reparacje za szkody wyrządzone podczas brutalnej okupacji Polski w latach 1939-1945. Jednak Berlinie Twierdzi, że problem został prawnie rozwiązany dziesiątki lat temu I nie jest nic winien.
„Niemcy nie chcą o tym rozmawiać, nie chcą zawrzeć umowy międzynarodowej, [and] Ofiarom nie przysługuje też żaden środek prawny” – powiedział PAP Mularcik. „Będziemy należycie informować o tym międzynarodową opinię publiczną”.
Mularczyk powiedział, że nota dyplomatyczna podkreśla, że Niemcy nie wypłaciły odszkodowań i nie repatriowały obywateli polskich za zniszczenia i ciężkie straty podczas okupacji. Kradł dzieła sztuki.
1 września – rocznica napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę w 1939 r. – rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) wydał oświadczenie Przygotowany przez grupę kierowaną przez Mularczyka, oszacował nieodrobione straty Polski na około 1,3 biliona dolarów.
W przyszłym miesiącu minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau Wystosował notę dyplomatyczną Do Niemiec przedstawiający roszczenia Polski. Mularczyk powiedział dziś, że Warszawa nie otrzymała jeszcze odpowiedzi z Berlina.
Niemcy nadal argumentowali, że komunistyczny rząd Polski oficjalnie zrezygnował z roszczeń reparacyjnych w latach pięćdziesiątych XX wieku, co potwierdziły kolejne rządy, w tym upadek komunizmu.
Jednak PiS odrzuca to uzasadnienie Nie podjęto żadnego zobowiązania prawnego A odszkodowania wciąż czekają.
Mularcik ostatnio ostrzeżony Jeśli Niemcy nadal będą utrzymywać, że nie muszą płacić reparacji, „będą mieli problem”, bo Polska „będzie wszędzie przypominać ludziom na wszystkich forach międzynarodowych o niemieckich zbrodniach wojennych io tym, że Polska jest winna Niemcom dług”.
A im dłużej Niemcy będą odmawiać zapłaty, tym wyższy będzie rachunek, ponieważ pod koniec ubiegłego roku wyliczono 1,3 biliona dolarów i wzrośnie „w miarę indeksowania”.
17% ludności Polski zginęło podczas okupacji nazistowsko-niemieckiej podczas II wojny światowej, czyli więcej niż w jakimkolwiek innym kraju. Polska też wiele z tego widziała Miasta popadały w ruinę A jego dziedzictwo kulturowe zostało splądrowane i zniszczone.
Źródło głównego obrazu: M. Wolagiewicz/Central Photo Agency (CAF)/Wikimedia Commons (w domenie publicznej)
Peter Kononczuk jest starszym redaktorem magazynu Notes z Polski. Wcześniej był dziennikarzem w Agence France-Presse (AFP) w Londynie i Warszawie.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.