2 grudnia, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska wysyła notę ​​do wszystkich krajów UE i NATO w sprawie roszczeń odszkodowawczych wobec Niemiec

Polska wysyła notę ​​do wszystkich krajów UE i NATO w sprawie roszczeń odszkodowawczych wobec Niemiec

Polska wystosowała dziś notę ​​dyplomatyczną do wszystkich krajów Unii Europejskiej, NATO i Rady Europy, żądając od Niemiec reparacji wojennych w wysokości do 1,3 biliona dolarów. .

„Chcemy otworzyć międzynarodową debatę o postawie Niemiec, o tym, jak Niemcy… nie zgadzają się z Polską” – powiedział wiceminister spraw zagranicznych. Arkadiusza Mularczyka poinformowała dziś PAP.

„Dziś zostanie wysłana nota dyplomatyczna do Rady Europy, Unii Europejskiej, krajów NATO, wszystkich głównych partnerów i przyjaciół świata” – dodał. To w sumie 50 krajów, powiedział.

Mularczyk był siłą napędową żądania polskiego rządu, aby Niemcy wypłaciły reparacje za szkody wyrządzone podczas brutalnej okupacji Polski w latach 1939-1945. Jednak Berlinie Twierdzi, że problem został prawnie rozwiązany dziesiątki lat temu I nie jest nic winien.

„Niemcy nie chcą o tym rozmawiać, nie chcą zawrzeć umowy międzynarodowej, [and] Ofiarom nie przysługuje też żaden środek prawny” – powiedział PAP Mularcik. „Będziemy należycie informować o tym międzynarodową opinię publiczną”.

Mularczyk powiedział, że nota dyplomatyczna podkreśla, że ​​Niemcy nie wypłaciły odszkodowań i nie repatriowały obywateli polskich za zniszczenia i ciężkie straty podczas okupacji. Kradł dzieła sztuki.

Polska wystosowała notę ​​dyplomatyczną do Niemiec z żądaniem reparacji wojennych

1 września – rocznica napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę w 1939 r. – rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) wydał oświadczenie Przygotowany przez grupę kierowaną przez Mularczyka, oszacował nieodrobione straty Polski na około 1,3 biliona dolarów.

W przyszłym miesiącu minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau Wystosował notę ​​dyplomatyczną Do Niemiec przedstawiający roszczenia Polski. Mularczyk powiedział dziś, że Warszawa nie otrzymała jeszcze odpowiedzi z Berlina.

READ  Polska otrzymuje pierwsze czołgi Abrams z USA

Niemcy nadal argumentowali, że komunistyczny rząd Polski oficjalnie zrezygnował z roszczeń reparacyjnych w latach pięćdziesiątych XX wieku, co potwierdziły kolejne rządy, w tym upadek komunizmu.

Jednak PiS odrzuca to uzasadnienie Nie podjęto żadnego zobowiązania prawnego A odszkodowania wciąż czekają.

Kwestie prawne stojące za roszczeniami Polski do reparacji wojennych od Niemiec

Mularcik ostatnio ostrzeżony Jeśli Niemcy nadal będą utrzymywać, że nie muszą płacić reparacji, „będą mieli problem”, bo Polska „będzie wszędzie przypominać ludziom na wszystkich forach międzynarodowych o niemieckich zbrodniach wojennych io tym, że Polska jest winna Niemcom dług”.

A im dłużej Niemcy będą odmawiać zapłaty, tym wyższy będzie rachunek, ponieważ pod koniec ubiegłego roku wyliczono 1,3 biliona dolarów i wzrośnie „w miarę indeksowania”.

17% ludności Polski zginęło podczas okupacji nazistowsko-niemieckiej podczas II wojny światowej, czyli więcej niż w jakimkolwiek innym kraju. Polska też wiele z tego widziała Miasta popadały w ruinę A jego dziedzictwo kulturowe zostało splądrowane i zniszczone.

Podcast NdP: „Mamy prawo do niemieckich reparacji” – wywiad z posłem za roszczeniami Polski

Źródło głównego obrazu: M. Wolagiewicz/Central Photo Agency (CAF)/Wikimedia Commons (w domenie publicznej)