Od czerwca kierowcy pracujący w firmach oferujących wspólne przejazdy, takich jak Uber czy Bolt, w Polsce muszą posiadać polskie prawo jazdy. Krok ten został podjęty w celu zwiększenia bezpieczeństwa klientów. Uber ostrzega jednak, że może to prowadzić do wydłużenia czasu oczekiwania i wyższych cen.
Nowe normy, które zostały zatwierdzone w ubiegłym roku za poprzedniego rządu, wejdą w życie 17 czerwca. Nowelizują ustawę o transporcie drogowym, która umożliwi takim kierowcom nie tylko posiadanie polskiego prawa jazdy, ale także umożliwi cudzoziemcom ubieganie się o takie prawo jazdy tylko wtedy, gdy przebywają w Polsce przez 185 dni.
„Celem jest zwiększenie bezpieczeństwa ludności transportu i niedopuszczenie do świadczenia usług przewozowych przez kierowców, którzy nie spełniają wymagań do wykonywania zarobkowego przewozu osób samochodami osobowymi i taksówkami” – poinformowało ostatnio Ministerstwo Infrastruktury Broadcast Television. miesiąc.
Ministerstwo odnotowało już dziesięciokrotny wzrost liczby wniosków o konwersję licencji zagranicznych na krajowe.
Kirovsi Ubera Tilko Z Polskimi Abravninyami. Ceny przejazdów można zachno wyrazić https://t.co/tzr4fwY15E
— gazetaprawna.pl (@gazetaprawnapl) 9 kwietnia 2024 r
Pojawiają się wezwania do przedłużenia wprowadzenia nowego wymogu, aby dać kierowcom więcej czasu na dostosowanie się – pisze Rzeczpospolita Codziennie. Jednak Uber, wiodąca polska firma oferująca wspólne przejazdy, ostro krytykuje nowe rozwiązania.
„Te zmiany mogą zamrozić rynek, znacznie ograniczając dostępność przejazdów i znacząco podnosząc ich ceny” – powiedział TVN dyrektor Ubera na Europę Środkowo-Wschodnią Marcin Moksirog.
„Szacujemy, że grozi nam exodus od 15 do 30% kierowców” – powiedział Michał Konowrocki, dyrektor zarządzający firmy pasażerskiej na Europę Środkowo-Wschodnią. Dziennik Gazeta Prawna.
TOR, firma doradcza specjalizująca się w transporcie, prognozowała, że w wyniku nowych rozwiązań liczba kierowców korzystających z wspólnych przejazdów może spaść o 10% w całej Polsce i o 30% w Warszawie – podała gazeta. W rezultacie opłaty mogą wzrosnąć nawet do 50%.
Zgodnie z nowym prawem, które wchodzi dziś w życie w Polsce, firmy przewozowe takie jak Uber muszą przestrzegać rygorystycznych przepisów, w tym zatrudniać wyłącznie kierowców ze specjalnymi licencjami.
Decyzja ta jest następstwem skarg taksówkarzy, że ceny prawdopodobnie wzrosną https://t.co/ol0sAwwEuW
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 1 października 2020 r
Według badania innej firmy zajmującej się przejazdami, FreeNow, 50% zagranicznych kierowców znalazło pracę po przyjeździe do Polski. Ponad 30% zostało wysiedlonych z powodu wojny lub sytuacji politycznej.
W ostatnich latach w Polsce odnotowano bezprecedensowy w swojej historii poziom imigracji, ale jeden z najwyższych w UE. W ciągu ostatnich sześciu lat kraj ten przyznał więcej pierwszych zezwoleń na pobyt imigrantom spoza UE niż jakiekolwiek inne państwo członkowskie.
Większość takich przyjazdów – około dwie trzecie – pochodziła z Ukrainy, większa liczba z Białorusi, Gruzji, Indii i Mołdawii.
Liczba cudzoziemców w polskim systemie ubezpieczeń społecznych wzrośnie w 2023 roku o 6% do 1,13 mln. Imigranci stanowią obecnie prawie 7% osób w systemie
Największy wzrost odnotowali Białorusini, Ukraińcy, Hindusi, Kolumbijczycy i Nepalczycy. https://t.co/eA1QVo0ydH
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 27 stycznia 2024 r
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.
Źródło zdjęcia głównego: Uber (materiały prasowe)
Agada Byka jest zastępcą redaktora naczelnego magazynu Notes z Polski. Jest dziennikarką i studentką komunikacji politycznej na Uniwersytecie w Amsterdamie. Specjalizuje się w polskiej i europejskiej polityce oraz dziennikarstwie śledczym. Pisał wcześniej dla Euractiv i The European Correspondent.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35