Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com
WARSZAWA, 12 lipca (Reuters) – Polski rząd rozważa złagodzenie zasad handlu gazem, rozszerzenie ochrony taryfowej dla konsumentów i planowanie awaryjne dla operatorów sieci, aby umożliwić szybszą reakcję w przypadku nasilenia się kryzysu energetycznego – poinformował we wtorek rząd.
„Wyjątkowa sytuacja na światowych rynkach energetycznych spowodowana agresją Rosji na Ukrainę i rosnącymi cenami gazu… stwarza potrzebę specjalnych środków prawnych, które pozwalają na reakcję w czasie rzeczywistym, jeśli sytuacja się pogorszy” – powiedział rząd.
Proponowane działania to m.in. zniesienie przepisów zobowiązujących spółki gazownicze do obrotu paliwem na warszawskiej giełdzie w przypadku ogłoszenia kryzysu gazowego, objęcie ochroną taryfową 7,1 mln małych odbiorców, w tym gospodarstw domowych, do 2027 r. oraz planowanie awaryjne dla operatorów magazynowania i przesyłu gazu.
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com
Po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym, kraje europejskie, które są uzależnione od rosyjskiego gazu, starają się zmniejszyć swoją zależność od paliwa, budować rezerwy i tworzyć plany awaryjne na zimę.
W poniedziałek gazociąg Nord Stream 1, którym jest transportowany gaz z Rosji do Niemiec, wszedł w planowy postój remontowy. Czytaj więcej
Odcięta od rosyjskich dostaw od kwietnia Polska ma obecnie stosunkowo wygodne rezerwy gazu z terminalem skroplonego gazu ziemnego (LNG) pracującym z pełną mocą i niskim zapotrzebowaniem w okresie letnim.
Jeśli jednak dostawy z Rosji do Europy zostaną odcięte, dostawy transgraniczne na całym kontynencie będą napięte.
Istniejące przepisy pozwalają rządowi na odcięcie dostaw do konsumentów, jeśli bezpieczeństwo dostaw jest zagrożone. Czytaj więcej
Oddzielnie Polska planuje zwiększyć pojemność magazynów gazu do 4 mld m sześc. Istniejące magazyny są obecnie zapełnione w 98%, ale ich pojemność jest stosunkowo niewielka i wynosi 3,2 miliarda metrów sześciennych (bcm) w porównaniu z rocznym zużyciem około 20 miliardów metrów sześciennych. Czytaj więcej
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com
Sprawozdawczość Marka Streleckiego; Montaż przez Johna Harveya
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35