25 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska, Węgry i Słowacja będą kontynuować własne embargo na ukraińskie zboże

  • Komisja Europejska podjęła decyzję o nie przedłużaniu zakazu
  • Pięć krajów mogło zakazać sprzedaży ukraińskiego zboża

BRUKSELA/WARSZAWA, 15 września (Reuters) – Polska, Słowacja i Węgry nałożą własne ograniczenia na import zboża z Ukrainy, poinformowała w piątek Komisja Europejska po tym, jak Komisja Europejska podjęła decyzję o nie przedłużaniu zakazu obowiązującego pięciu sąsiadów Ukrainy z UE.

Restrykcje nałożone przez UE w maju pozwoliły Polsce, Bułgarii, Węgrom, Rumunii i Słowacji na wprowadzenie zakazu krajowej sprzedaży ukraińskich nasion pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika, umożliwiając jednocześnie eksport tych towarów gdzie indziej.

„Pomimo braku zgody Komisji Europejskiej, mimo jej braku zgody, przedłużymy ten zakaz” – powiedział polski premier Mateusz Morawiecki na wiecu w północno-wschodnim Ełku. „Zrobimy to, bo leży to w interesie polskiego rolnika”.

Minister rozwoju Polski Waldemar Buda w poście na platformie społecznościowej X, znanej wcześniej jako Twitter, poinformował, że Polska podpisała zakaz, który będzie obowiązywać bezterminowo od północy.

Zgodnie z opublikowanym w piątek dekretem rządowym Węgry nałożyły krajowy zakaz importu 24 ukraińskich produktów rolnych, w tym zbóż, warzyw, kilku produktów mięsnych i miodu.

Następnie słowacki minister rolnictwa ogłosił własny zakaz zboża. Wszystkie trzy zakazy dotyczą wyłącznie importu krajowego i nie wpływają na transport na rynki.

PROSZĘ UE

Komisarz UE ds. handlu Valdis Dombrovskis powiedział w piątek, że kraje powinny powstrzymać się od stosowania jednostronnych środków przeciwko importowi ukraińskiego zboża. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że zareaguje „w cywilizowany sposób”, jeśli członkowie UE złamią zasady.

Po tym, jak Rosja, która dokonała inwazji w 2022 r., wycofała się w lipcu z zawartego za pośrednictwem ONZ porozumienia dotyczącego zbóż nad Morzem Czarnym, UE utworzyła alternatywne szlaki lądowe, zwane Szlakami Solidarności, którymi Ukraina mogła eksportować swoje zboża i nasiona oleiste. Statki towarowe.

Komisja Europejska stwierdziła, że ​​już zaplanowane środki wygasną w piątek po tym, jak Ukraina zgodziła się na wprowadzenie w ciągu 30 dni wszelkich środków prawnych (w tym na przykład systemu licencjonowania eksportu), aby uniknąć wzrostu zbóż.

„Dzięki pracom Platformy Integracyjnej i wprowadzonym 2 maja 2023 r. środkom tymczasowym zniknęły zakłócenia na rynku w 5 państwach członkowskich graniczących z Ukrainą” – stwierdziła Komisja Europejska w oświadczeniu.

UE oświadczyła, że ​​powstrzyma się od nakładania jakichkolwiek ograniczeń do czasu wprowadzenia i pełnego zastosowania skutecznych środków zastosowanych przez Ukrainę.

Klej produktowy

Rolnicy z pięciu krajów sąsiedniej Ukrainy wielokrotnie narzekali na nadmiar produktów, który uderza w ich ceny krajowe i popycha ich do bankructwa.

Inne kraje, z wyjątkiem Bułgarii, nalegały na przedłużenie zakazu. Wygasło 15 września.

Polska, Węgry i Słowacja oświadczyły już wcześniej, że mogą jednostronnie przedłużyć ograniczenia, podczas gdy Bułgaria głosowała w czwartek za zniesieniem sankcji.

Rząd Rumunii, który w przeciwieństwie do swoich odpowiedników nie wprowadził jednostronnie zakazu przed majem, wyraził w piątek ubolewanie, że „nie mógł znaleźć europejskiego rozwiązania w celu przedłużenia zakazu”.

Dodał, że czeka, aż Ukraina przedstawi swój plan działania mający na celu ograniczenie wzrostu importu do 18 września, zanim podejmie decyzję, w jaki sposób chronić rumuńskich rolników.

Rumunia odnotowuje, że ponad 60% przekierowań przepływa przez jej granicę, głównie przez Dunaj, a rolnicy grożą protestami, jeśli zakaz nie zostanie przedłużony.

Dzięki tej umowie w zeszłym roku Ukraina wysłała 60% swojego eksportu Szlakami Solidarności i 40% przez Morze Czarne.

W sierpniu Szlakami Solidarności przeszło około 4 mln ton ukraińskiego zboża, z czego przez Dunaj – 2,7 mln ton. Komisja chce dalej zwiększać eksport przez Rumunię, ale plan komplikują rosyjskie ataki dronów na ukraińską infrastrukturę zbożową w pobliżu Dunaju i granicy z Rumunią.

Raport Julii Payne i Alana Charlisha; Dodatkowe reportaże Jana Lopatki w Pradze i Karola Badohala w Warszawie, Boltizera Giori i Christiny Than w Budapeszcie; Louisa Ily w Bukareszcie; Napisane przez Ninę Chestney; Montaż: David Evans, Alistair Bell i Grant McCool

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Zdobądź prawa licencyjneOtwiera nową kartę