1 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska utrzymuje stopy procentowe na stałym poziomie, podczas gdy Warszawa przygotowuje się do zmiany władzy

Polska utrzymuje stopy procentowe na stałym poziomie, podczas gdy Warszawa przygotowuje się do zmiany władzy

(Bloomberg) – Polski bank centralny drugi miesiąc z rzędu utrzymał koszty pożyczek na niezmienionym poziomie, potwierdzając ostrożniejsze nastawienie polityki pieniężnej w miarę przygotowań proeuropejskiego rządu do przejęcia władzy.

Według wszystkich 36 ekonomistów ankietowanych przez Bloomberg decydenci w Warszawie pozostawili główną stopę procentową na poziomie 5,75%. Stopa inflacji rok do roku spada przez dziewięć miesięcy z rzędu, ale była ponad dwukrotnie wyższa od docelowej wartości banku centralnego wynoszącej 6,5% w listopadzie. Slotty Parade przegrywa.

Przerwa w łagodzeniu polityki pieniężnej następuje po okresie zawirowań monetarnych. Niespodziewana decyzja gubernatora Adama Klapińskiego obniżyła we wrześniu stopy o 75 punktów bazowych.

Jednak po tym, jak rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość straciła większość w wyborach 15 października, Klapiński zmienił kurs i utrzymał stopy procentowe na stałym poziomie, powołując się na nowe ryzyko fiskalne. Gubernator, który jest obserwowany przez nowy rząd Donalda Tuska, powiedział w marcu, że wstrzyma się z dalszymi podwyżkami stóp procentowych do czasu większej przejrzystości polityki i nowej prognozy inflacji.

„Rada przyjęła podejście wyczekujące i uwaga rynku jest skierowana na komunikat prasowy i jutrzejszą konferencję prasową” – powiedział Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium SA. „Nie powinno to zmienić oczekiwań, że naszym zdaniem stopy procentowe zostaną utrzymane na obecnym poziomie w nadchodzących miesiącach i w marcu”.

Ekonomiści MBanku SA, na którego czele stoi Marcin Mazurek, zareagowali na tę zapowiedź słowami „do zobaczenia w marcu”, natomiast analitycy Banku Pekao SA, na którego czele stoi Ernst Bydlarczyk, stwierdzili, że „przez kilka miesięcy nic się nie stanie”.

Tusk, były przewodniczący Rady Europejskiej, i jego sojusznicy zapowiedzieli, że postawią szefa banku centralnego przed specjalnym sądem pod zarzutem uprzedzeń politycznych, nieprawidłowości w programie skupu obligacji banku i niepowodzeń w walce z inflacją.

READ  Polska denerwuje USA nowym prawem medialnym

Klapiński, który w czwartek o 15:00 czasu warszawskiego zorganizuje konferencję prasową, w dalszym ciągu zaprzecza wszystkim stawianym mu zarzutom. Bank centralny opublikuje także komunikat w środę o godz. 16:00.

Polska waluta została wzmocniona przez nowe jastrzębie stanowisko banku centralnego, którego notowania w stosunku do euro znajdują się w pobliżu najwyższych poziomów od trzech lat. Złoty odrobił straty w reakcji na tę wiadomość, notując w ciągu dnia 0,2% słabszy wobec euro. W tym kwartale zyskała jak dotąd 6,8%, najwięcej spośród walut rynków wschodzących śledzonych przez Bloomberg.

–Z pomocą Piotra Bujnickiego i Barbary Zlatkowskiej.

(Aktualizacja komentarzami analityków i reakcją złotego z drugiej kolumny.)

©2023 Bloomberg LP