Associated Press donosi, że Polska i Izrael szukają dyplomatycznego rozwiązania narastających kontrowersji dotyczących planowanych przez Polskę zmian w przepisach restrukturyzacji, które zdaniem Izraela i organizacji żydowskich będą blokować roszczenia podczas Holokaustu i komunistycznego przejęcia mienia w Polsce.
Polski wiceminister spraw zagranicznych Pavel Japlonski argumentował przeciwko skargom Izraela, twierdząc, że nowe przepisy nie wykluczają roszczeń majątkowych, a osoby ubiegające się o prawa majątkowe powinny kierować się do sądu.
„Te zasady nie są skierowane przeciwko nikomu”, powiedział Japlonsky, dodając, że istnieje wiele nieporozumień dotyczących celu zasad, ponieważ zapewniają one spójne ramy dla zasad.
Polska zwróciła lub zrekompensowała publiczne tereny żydowskie, takie jak synagogi, kaplice i cmentarze, ale nie własność prywatną.
Więcej informacji od Associated Press znajdziesz poniżej.
W poniedziałek izraelscy prokuratorzy spotkali się z Tal Ben-Ari Yalonem Japlonskym. Polska twierdzi, że nie powinna być odpowiedzialna za konfiskatę mienia nazistowskich Niemiec podczas okupacji Polski przez II wojnę światową.
Pep-Ari Yalon powtórzył oświadczenie ambasady z zeszłego tygodnia, mówiąc, że nowe przepisy są „niemoralne” i „mają poważny wpływ” na stosunki dwustronne.
Ambasador Polski w Izraelu Marek Magirovsky był w niedzielę w izraelskim MSZ, wyjaśniając nowe zasady zgodności z wyrokiem Sądu Najwyższego z 2015 roku.
Sejm RP wprowadza zmiany, które mają zapobiec ogłaszaniu wakatów własnościowych i innych decyzji administracyjnych po 30 latach. Mówi, że jest to odpowiedź na nadużycia i nieprawidłowości, które pojawiły się w procesie restrukturyzacji. Zmiany nadal wymagają zatwierdzenia Senat I prezydenta.
Światowa Organizacja Odbudowy Żydów stwierdziła, że jest „głęboko rozczarowana” obawami Polski.
„Dom, sklep czy fabryka w mieście w Polsce objętym tym prawem nie został zajęty przez Niemcy, został zajęty przez Polskę. Siedzi w Polsce do dziś, a jego użytkowanie służy Polsce od ponad 70 lat. Nadszedł czas, aby Uznać, że to prawda i Polska musi oddać sprawiedliwość najbardziej poszkodowanym” – powiedział przewodniczący Gideon Taylor.
W zeszłym tygodniu wtrącił się Departament Stanu USA, podczas gdy rzecznik Netflix napisał na Twitterze, że zmiany były „krokiem w złym kierunku” i wezwał Polskę, by „nie posuwała się do przodu z tym prawem”.
Przed II wojną światową Polska była największą społecznością żydowską w Europie z populacją 3,5 miliona. Większość Holokaustu zginęła, a ich majątek skonfiskowano podczas okupacji nazistowskich Niemiec. Powojenne władze komunistyczne w Polsce przejęły te mienie oraz majątek nieżydowskich właścicieli w Warszawie i innych miastach. Koniec komunizmu w 1989 roku otworzył drzwi do roszczeń rekonstytucyjnych, z których większość pochodziła od Polaków.
Nierozwiązany jeszcze problem jest stałym źródłem goryczy i napięć politycznych między Polską a Izraelem.
Projekt ustawy przewidujący rekompensatę za skonfiskowaną własność prywatną został zatwierdzony przez parlament w 2001 r., ale zawetował go prezydent Aleksander Kwaśniewski. Powiedział, że naruszyłoby to zasady równości społecznej i wpłynęłoby na rozwój gospodarczy Polski, wskazując, że roszczenia odszkodowawcze skutkowałyby dużymi sumami. Powiedział też, że indywidualne roszczenia powinny być wnoszone przez sądy.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35