25 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska, Słowacja i Węgry sprzeciwiły się UE w sprawie przedłużenia zakazu importu ukraińskiego zboża

Pierre’a Crome’a/Getty Images

Pracownicy zbierają pole jęczmienia w pobliżu granicy z Rosją w obwodzie czernihowskim na Ukrainie, 30 sierpnia 2023 r.



CNN

Polska, Węgry i Słowacja sprzeciwią się UE, przedłużając tymczasowy zakaz Import zboża z UkrainyPosunięcie to rozgniewało przywódców okręgu wyborczego.

W piątek UE ogłosiła plany zniesienia tymczasowego zakazu eksportu ukraińskiego zboża do wybranych krajów Europy Wschodniej.

Tymczasowe rozwiązanie przyjęte w maju zakazuje importu ukraińskiej pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji. Ukraińskie zboża.

Ukraina jest głównym dostawcą zboża i polega na transporcie towarów przez swoich sąsiadów, nie mogąc jednak korzystać z tras przez Morze Czarne.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski Jego polski odpowiednik Mateusz Morawiecki, który był zadowolony z piątkowych wiadomości, nie przyjął z radością decyzji UE.

„Przedłużymy ten zakaz pomimo braku zgody UE” – zapowiedział premier Morawiecki, jak podała państwowa agencja informacyjna PAP.

„Nie będziemy słuchać Berlina, van der Leyena, Tuska czy Webera. Zrobimy to w interesie polskich rolników” – kontynuował Morawiecki, odnosząc się do unijnych przywódców.

Aleksander Ermoczenko/Reuters

Zbiór pszenicy odbywa się na polu w obwodzie zaporoskim na kontrolowanej przez Rosję Ukrainie.

Pod koniec piątku rzecznik polskiego rządu Piotr Muller ogłosił plan rządu dotyczący natychmiastowego wprowadzenia przepisów przedłużających zakaz importu ukraińskiego zboża, podkreślając, że jest to podjęte „w interesie polskich rolników i konsumentów”.

Węgry również chcą utrzymać zakaz, a w sobotę premier kraju Viktor Orbán ogłosił swoje plany „wzięcia spraw w swoje ręce” w sobotę na „X”, znanym wcześniej jako Twitter.

„Ukraińskie produkty rolne wysyłane do Afryki zalewają rynki Europy Środkowej. Biurokraci w Brukseli po raz kolejny są ślepi na problemy europejskich rolników, dlatego Węgry, Polska i Słowacja rozszerzają zakaz importu na skalę krajową” – podkreślił Orban.

W piątek Ministerstwo Rolnictwa Słowacji ogłosiło decyzję o przedłużeniu zakazu w poście na Facebooku, powołując się na potrzebę ochrony słowackiego „rynku krajowego”.

Decyzja tych trzech krajów o zastosowaniu własnych środków może rozgniewać urzędników UE. Wcześniej w piątek wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis wezwał kraje do „działania zgodnie z wytycznymi” nowego porozumienia i „unikania jednostronnych działań” w sprawie importu ukraińskiego zboża.