24 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska rozpoczyna budowę metalowego muru na granicy z Białorusią

Robotnicy budowlani z ciężkimi maszynami kopią na granicy Polski z Białorusią, ponieważ rozpoczęły się prace na murze mającym na celu blokowanie migrantów popychanych przez Białoruś, w tym, co Unia Europejska nazywa „atakiem hybrydowym”, przed nielegalnym przekroczeniem terytorium UE

KUZNICA, Polska – Robotnicy budowlani z ciężkimi maszynami rozpoczęli prace na granicy Polski z Białorusią przy murach o wartości 394 milionów dolarów, aby powstrzymać migrantów przepychanych przez Białoruś w ramach tego, co Unia Europejska nazywa „atakiem hybrydowym”.

Reporterom pozwolono w czwartek zobaczyć pracę we wsi Tolcza, niedaleko zamkniętego przejścia granicznego w Kuźnicy we wschodniej Polsce.

Straż graniczna i wojsko patrolowane jako koparki i dźwigi przygotowały grunt pod metalowy mur, który według prawicowego rządu w Polsce będzie służył interesom całej UE. Polska, członek Bloku, jest przeciwna przyjmowaniu dużej liczby migrantów.

„Strona białoruska jest gotowa zrobić wszystko, jeśli chodzi o prowokacje, więc musimy być przygotowani na każde wydarzenie” – powiedział mjr. Arkadiusz Tomaszewski, zastępca komendanta Straży Granicznej w Kuźnicy, gdzie w ubiegłym roku miały miejsce starcia z migrantami i funkcjonariuszami białoruskiej ochrony.

Metalowa ściana o wysokości 5,5 metra (18 stóp) zwieńczona drutem kolczastym będzie przebiegać przez ponad 180 kilometrów (115 mil) wzdłuż lądowej części granicy, która obejmuje również rzeka Bug. Należy dodać kamery i elektroniczne systemy alarmowe.

Pracować nad nim będą przez całą dobę dwie firmy budowlane. Ma zostać ukończony w czerwcu, kosztem około 1,6 mld zł (394 mln dolarów).

Podczas masowego napływu migrantów do UE w 2015 r. Węgry spotkały się z potępieniem, budując mur na swoich granicach z Chorwacją i Serbią, aby zablokować szlaki migracyjne.

Latem rozpoczęła się presja tysięcy migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki na zalesione granice Polski i Litwy z Białorusią, co doprowadziło do starć z polską strażą graniczną. Migranci kierują się głównie do Niemiec.

W zeszłym roku Litwa zaczęła budować mur na swojej granicy z Białorusią, a Polska zapieczętowała swoją granicę z Białorusią drutem kolczastym, zwiększyła liczbę strażników i ograniczała dostęp do granicy.

UE twierdzi, że migranci są wykorzystywani przez autorytarnego przywódcę Białorusi do destabilizacji 27-członkowego bloku w odwecie za sankcje nałożone na Mińsk po wyborach powszechnie uważanych za sfałszowane i stłumieniu protestów opozycji.

Co najmniej 12 migrantów zginęło na zalesionym obszarze przygranicznym, a warunki pogorszyły się w zimowych temperaturach poniżej zera.

Krytycy i ekolodzy twierdzą, że mur nie powstrzyma migrantów, ale zaszkodzi jednemu z ostatnich dziewiczych lasów w Europie, Puszczy Białowieskiej.

Natalia Gebert z Grupy Granica niosącej pomoc migrantom i azylantom w Polsce mówi, że mur „zatrzymuje tylko niepełnosprawnych, słabych, chorych”.

„To nie powstrzymuje zdesperowanych ludzi, którzy uciekają przed niebezpieczeństwem, przed próbami przejścia” – powiedział Gebert The Associated Press.

Powiedziała, że ​​w pierwszych trzech tygodniach 2022 roku grupa otrzymała prośby o pomoc od blisko 350 osób, w tym 51 dzieci.

Kalina Czwarnog z Fundacji Ocalenie stwierdziła, że ​​pieniądze na mur można lepiej wydać na sposoby zarządzania migracją w sposób „humanitarny i zgodny z prawem międzynarodowym”.

———

Śledź globalny zasięg migracji AP na https://apnews.com/hub/migration