Polski rząd zapowiedział przejęcie aktywów Gazpromu w kraju, czyli udziałów rosyjskiego koncernu w spółce zarządzającej polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego. Polska argumentuje, że posunięcie to zapewni bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej kraju w obliczu agresji Rosji na Ukrainę.
System Gazociągów Tranzytowych EuRoPol Gaz SA ustanowił tymczasowy zarząd komisaryczny majątku Gazpromu, w tym wszystkich jego akcji.
EuRoPol Gaz jest właścicielem polskiej części gazociągu przesyłowego Jamał-Europa. Rosyjski Gazprom i polski PGNiG (który Arlen dołączył do grupy (od początku tego miesiąca) każdy posiadał 48% udziałów w firmie, podczas gdy 4% należało do działalności gazowej Grupy Arlen.
„Ustanowienie zarządu komisarycznego jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania EuRoPol Gaz, w tym uniknięcia zamrożenia procesów decyzyjnych w tej spółce oraz zapewnienia bezpieczeństwa krytycznej infrastruktury przesyłu gazu” – powiedział minister rozwoju Waldemar Buda.
„Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby oprzeć się rosyjskiej agresji i wyeliminować rosyjski kapitał i wpływy” – dodał. „Konfiskata nie jest możliwa w polskiej konstytucji, dlatego zdecydowaliśmy się wprowadzić administrację przymusową”.
„Ta decyzja przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego i ekonomicznego Polski, zwłaszcza teraz, gdy mamy do czynienia z rosyjską agresją na Ukrainę i działaniami Putina mającymi na celu destabilizację sytuacji w Europie” – powiedział Buda.
Wymieniamy PAO Gazprom, bezpośrednio min. @waldemar_buda zółt ustanowiony tymczasowy zarząd przymusowy. Zawiera wszystkie akcje PAO Gazprom w spółce EuRoPol Gaz SA Więcej: https://t.co/ze4S81hefX pic.twitter.com/Etd2OF8rDC
— Ministersto Rozvoju i Technology (@MRiTGOVPL) 14 listopada 2022 r
To nie pierwsze przejściowe przejęcie rosyjskich aktywów energetycznych w Polsce od początku wojny. W zeszłym miesiącu Buda zdecydowała się wprowadzić takie same środki wobec rosyjskiej firmy Novatek Zielona Energia.
Dla instytucji umieszczonej na liście zastrzeżonej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Minister Rozwoju może ustanowić tymczasowy zarząd komisaryczny, gdy jest to niezbędne do zapewnienia jej funkcjonowania w celu utrzymania miejsc pracy lub świadczenia usług dla ludności. Środek ten może być również wykorzystany do ochrony interesów ekonomicznych państwa.
zadeklarowała Polska Sankcje wobec Gazpromu i innych rosyjskich firm i osób W kwietniu, próbując zapobiec odpływowi miliardów złotych z Polski do Rosji.
W poniedziałek Niemcy zrobiły podobny krok w stosunku do Polski, znacjonalizując byłą niemiecką spółkę zależną Gazpromu kilka miesięcy po tym, jak przejęła ją pod kontrolę agencji rządowej, donosi Associated Press.
Od rozpoczęcia wojny w lutym Rosja odcięła dostawy gazu ziemnego do Europy, wywołując kryzys energetyczny napędzający inflację. Niemcy od końca sierpnia nie otrzymywały gazu z Rosji, a Polska tak Została wycięta w kwietniu.
Po inwazji Rosji na Ukrainę Polska zintensyfikowała wysiłki na rzecz dywersyfikacji źródeł energii. Wzrost importu skroplonego gazu ziemnego (LNG).
Podjęła szereg działań w celu złagodzenia negatywnego wpływu kryzysu energetycznego na swoich obywateli Opóźnianie przejścia z węgla, Kontrola cen węgla i energii elektryczneji ofiary Jednorazowe opłaty za zakup paliwa do ogrzewania domu.
Główne zdjęcie: materiały prasowe EuRoPol Gaz
Alicja Ptak jest starszą redaktorką i dziennikarką multimedialną w Notes from Poland. Wcześniej pracował w Reuters.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35