8 października, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska podpisuje umowę Artemis – Space News

Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie – Polska przystąpiła do kierowanego przez USA porozumienia Artemis o eksploracji kosmosu, które ma nadzieję, że umowa może zostać wykorzystana jako sposób na zacieśnienie współpracy kosmicznej między dwoma krajami.

Na 72. Międzynarodowej Konferencji Kosmicznej (IAC) Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA), podpisał z zastępcą administratora NASA Pam Melroy umowy określające najlepsze praktyki bezpiecznej i zrównoważonej eksploracji kosmosu. Polska jest obecnie 13. krajem, który przystąpił do traktatu.

W krótkim komentarzu podczas ceremonii Vrosna powiedział, że postrzega porozumienia Artemis jako pierwszy krok w kierunku większej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Jako członek Polskiej Europejskiej Agencji Kosmicznej zaznaczył, że polskie firmy lotnicze chcą rozwijać swoją działalność poza Europą.

„Chcą dotrzeć do nowych rynków, zwłaszcza na rynek amerykański” – powiedział. „Chcą uczestniczyć w pracach innych agencji, zwłaszcza NASA. Chcemy otworzyć im drzwi, uważam, że to pierwszy krok.

Stany Zjednoczone ogłosiły porozumienia Artemis w 2020 roku, aby określić politykę najwyższego poziomu w zakresie eksploracji kosmosu w oparciu o porozumienie kosmiczne i inne porozumienia, których kraje powinny przestrzegać, jeśli chcą współpracować w programie eksploracji Księżyca Artemis. W 2020 roku osiem krajów, w tym Stany Zjednoczone, podpisało umowy w MAK, a następnie Ukraina, Korea Południowa, Nowa Zelandia i Brazylia.

„Cieszymy się, że Polska zgodziła się na warunki umowy Artemis. Są to bardzo proste i uniwersalne zasady, ale umożliwią następnej generacji międzynarodowych partnerstw eksplorację Księżyca i nie tylko ”- powiedział Melroy podczas ceremonii. „Dziękujemy Polsce za przynależność do tego wyjątkowego zespołu”.

Uznał także misję „określenia i rozszerzenia możliwości współpracy i współpracy w kosmosie” między Stanami Zjednoczonymi a Polską. „Nie mogę się doczekać bliższych więzi między naszymi krajami w nadchodzących miesiącach i latach”.

„Czy na Księżyc można wysłać polskiego astronautę? Zapewne „powiedział Wroszna”. Ale chciałbym się upewnić, że polski sprzęt i polski sprzęt latają na Księżyc i inne ciała, i wierzę, że to pierwszy krok”.