Polska opozycja zaproponowała zakaz rosyjskiego i białoruskiego gazu skroplonego (LPG) i wezwała partię rządzącą do „zachowania twarzy” poprzez jej poparcie. Polska pozostaje największym unijnym importerem LPG, pomimo zamrożenia przez rząd importu innych rosyjskich surowców energetycznych.
Proponowana ustawa została złożona wczoraj z podpisami 40 posłów reprezentujących wszystkie partie opozycyjne z wyjątkiem skrajnie prawicowej Konfederacji (Konfederacji).
Zgodnie z projektem ustawy, którego kopię opublikował branżowy serwis Energetica 24, zakaz wejdzie w życie 1 lipca br. Złamanie zakazu grozi grzywną w wysokości do 10 mln zł (2,17 mln euro).
Pod projektem ma pisać się prawie całą opozycją. #LPG #zakaz #Rosjahttps://t.co/VLMkg1DrMX
— Energetika24 (@energetika_24) 19 kwietnia 2023 r
„Bezpośrednimi beneficjentami tych kontraktów, jak łatwo się domyślić, są firmy takie jak Gazprom, Rosnieft’ czy Sibur – albo kontrolowane przez aparat władzy Kremla, albo należące do rosyjskich oligarchów” – czytamy w uzasadnieniu do ustawy.
„Dokonując zakupów od tych dostawców, Polska pośrednio zasila rosyjski budżet państwowy, z którego finansowana jest inwazja na Ukrainę” – kontynuuje. „Nie ma wątpliwości, że im szybciej Polska zdecyduje się na odcięcie od LPG ze wschodu, tym szybciej sytuacja na polskim rynku się ustabilizuje”.
W przesłanym PAP komunikacie prasowym posłowie opozycji zaapelowali do swoich kolegów z rządzącej Zjednoczonej Prawicy (ZP) o poparcie proponowanej nowelizacji.
Opozycja chce sankcji na rosyjski gaz LPG, krzegoj Polska jest vejstħim importterem Spośrodka Krześci Unii Europejskiej. Posłowie Lewicy, KO, KP-PSL oraz Polski 2050 poinformowali w środę o złożeniu w Sejmie projektu w tej sprawie.https://t.co/Hjp7Av3NTi
— TVN24 BiS (@TVN24BiS) 19 kwietnia 2023 r
„Nasz apel kierujemy w szczególności do posłów Zjednoczonej Prawicy” – napisali. „Zachowajmy twarz [Prime Minister Mateusz] Morawieckiego, [minister of state assets Jacek] Sasin i in [CEO of state energy firm Orlen Daniel] Pomóż Obajtkowi i dotrzymaj słowa.
Po inwazji Rosji na Ukrainę w zeszłym roku Morawiecki i Obajtek ogłosili, jak to określają, „najbardziej radykalny plan w Europie”, mający na celu zakończenie importu rosyjskiej energii do końca 2022 roku.
Choć import węgla i gazu z Rosji zakończył się w tym okresie, a dostawy ropy zostały znacznie ograniczone, to po rosyjskiej inwazji import rosyjskiego LPG do Polski faktycznie wzrósł. W zeszłym roku było to 710 mln euro, prawie dwie trzecie całości wydanej przez wszystkie kraje UE.
Izbie wyższej parlamentu, Senatowi, w którym większość ma opozycja, nie udało się w ubiegłym roku dodać zakazu importu LPG do zakazu rosyjskiego węgla. Morawiecki mówił wówczas, że taki zakaz wejdzie w życie do końca 2022 r., ale obietnica ta nie została spełniona i import LPG jest kontynuowany.
Polska pozostaje największym unijnym odbiorcą gazu płynnego (LPG) z Rosji, pomimo obietnic zaprzestania takiego importu.
W ubiegłym roku Rosja wydała na LPG 710 mln euro, co stanowi dwie trzecie całości importowanej przez kraje UE. https://t.co/d1kP2RcegD
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 4 kwietnia 2023 r
Około trzech czwartych LPG wykorzystuje się w Polsce jako paliwo samochodowe, tańszą alternatywę dla benzyny i oleju napędowego. W Polsce jest około 3 milionów samochodów napędzanych LPG, więcej niż w jakimkolwiek innym kraju UE.
W zeszłym roku Sassin ostrzegał, że wprowadzenie zakazu „straci 3,5 mln Polaków”. [who have LPG vehicles] Od tankowania tanim paliwem.
Polskie terminale LPG znajdują się głównie na wschodzie kraju i są przeznaczone do odbioru paliwa z Rosji i Białorusi, co utrudnia przejście na inne źródła, zauważył think tank Forum Energy w raporcie na początku tego miesiąca.
Ponieważ polityka handlowa jest obszarem wyłącznej kompetencji UE, teoretycznie państwa członkowskie nie mogą jednostronnie wprowadzać sankcji. Jednak polski rząd zrobił to ostatnio w przypadku ukraińskich produktów rolnych, aw zeszłym roku zagroził, że zrobi to w przypadku rosyjskiego węgla, jeśli UE nie podejmie działań.
Źródło głównego obrazu: David Villa/Flickr (poniżej CC BY 2.0)
Alicja Ptak jest starszą redaktorką i dziennikarką multimedialną w Notes from Poland. Wcześniej pracował w Reuters.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35