16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska od 30 lat ostrzega rozdartą wojną Europę

Minister spraw zagranicznych Polski ostrzegł w czwartek, że Europa jest bliżej wojny niż przez dziesięciolecia, ponieważ toczące się rozmowy mające na celu złagodzenie napięć między Rosją a Ukrainą nie wykazały żadnych oznak postępu.

Ostrzeżenie Zbigniewa Raua padło podczas przemówienia do 57 członków Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Chociaż Rao nie wspomniał konkretnie o Rosji, wymienił kilka konfliktów z udziałem tego kraju. Według Reutersa.

„Ryzyko wojny w regionie OBWE wydaje się obecnie wyższe niż w ciągu ostatnich 30 lat” – powiedział Rao w przemówieniu, kiedy Polska przyjęła przewodnictwo w OBWE w tym roku, podał serwis informacyjny.

Reuters dodał, że Moskwa zażądała, aby Ukraina nie została dopuszczona do NATO, ponieważ grupa spotkała się na trzeciej rundzie dyplomacji w sprawie napięć między Ukrainą a Rosją.

„Od kilku tygodni stoimy w obliczu możliwości poważnej ekspansji wojskowej w Europie Wschodniej” – powiedział Rao.

„Musimy skoncentrować się na pokojowym rozwiązaniu konfliktu na Ukrainie i w jej okolicach” – dodał, dodając, że „suwerenność Ukrainy, integralność terytorialna i jedność w ramach uznanych na arenie międzynarodowej granic muszą być w pełni szanowane”.

Rosja zgromadziła w pobliżu granicy z Ukrainą 100 tys. żołnierzy, ale Wielokrotnie zaprzeczał zamiarowi inwazji na sąsiada.

Spotkanie OBWE w tym tygodniu to trzecia runda dyplomacji między Rosją a Zachodem.

Przedstawiciele USA i Rosji spotkali się w poniedziałek w Genewie na strategicznym dialogu na temat bezpieczeństwa, a środowe posiedzenie Rady NATO-Rosja. NATO Wygłosił dalsze przemówienia Z Rosją w sprawie jej wymagań w zakresie bezpieczeństwa.

„Istnieją znaczące różnice między sojusznikami z NATO a Rosją w tych kwestiach. Nasze różnice nie mogą być łatwo przezwyciężone” – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

READ  Polska przedłuża zamrożenie stóp procentowych, gdy recesja uderza w gospodarkę