Premier Polski Donald Tusk zapowiedział, że jego rząd odmówi przyjęcia osób ubiegających się o azyl, przesiedlonych w ramach proponowanego przez UE nowego porozumienia migracyjnego. Dodał, że w ogóle jest przeciwny wprowadzeniu takiego systemu.
„Stanowisko Rządu Polskiego [is that] Nie akceptujemy żadnych mechanizmów przymusu [to relocate asylum seekers] I chcę Was zapewnić, że Polska nie będzie przyjmować nielegalnych imigrantów w ramach takiego mechanizmu” – powiedział w środę Tusk.
„Nie przyjmiemy imigrantów” – dodał. „Polska nie będzie częścią takiego mechanizmu”.
❗️ „Chcę Cię zapewnić, że Polska nie otrzymała danych w ramach niegewa takiego mechanizmu. Przyjęliście my piębie migranta” – Premier @donaldsk. pic.twitter.com/l2j91y1Oiq
— Cancelaria Premier (@PremierRP) 3 stycznia 2024 r
Porozumienie migracyjne UE stało się w Polsce kwestią wysoce polityczną. Były konserwatywny rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS) zdecydowanie sprzeciwił się planowi, który obejmuje proponowany mechanizm umożliwiający państwom członkowskim przyjmowanie wysiedlonych osób ubiegających się o azyl z krajów przyjmujących lub dokonywanie w zamian „płatności solidarnościowych”.
PiS oskarżył neoliberalną i kierowaną przez UE administrację Duska, która przejęła władzę w zeszłym miesiącu, o zaakceptowanie porozumienia. Porozumienie zostało tymczasowo ratyfikowane przez państwa członkowskie UE 20 grudnia, tydzień po objęciu urzędu przez rząd Tuska.
Plany będą jednak przedmiotem dalszych dyskusji, zanim konieczne będzie ostateczne zatwierdzenie przez Radę Europy, organ reprezentujący rządy krajowe UE.
Prezydent i premier Polski potępili przyjęte wczoraj przez państwa członkowskie porozumienie migracyjne UE.
„Dlaczego powinniśmy przyjąć ten mandat od Brukseli i Berlina?” on zapytał @MorawieckiMKtóry obiecał obronę „polskich granic i suwerenności”. https://t.co/Cb2JKtaFis
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 5 października 2023 r
Tusk był przewodniczącym Rady Europejskiej od 2014 do 2019 roku. W tym czasie UE uruchomiła wcześniejszy system mający na celu redystrybucję osób ubiegających się o azyl z krajów uchodźców do innych państw członkowskich.
System ten został jednak porzucony w 2017 r., ponieważ Polska – wówczas pod rządami PiS – i Węgry odmówiły przyjęcia jakiejkolwiek kwoty osób ubiegających się o azyl.
Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał później, że oba kraje, a także Republika Czeska, naruszyły prawo UE, nie przestrzegając reżimu.
Powstrzymaliśmy UE „narzucania nam obcej kultury islamu” – mówi polski minister po wyroku ETS #Polska #Irlandia https://t.co/yMZvVvtEib
— greenshame (@greenshame) 24 stycznia 2021 r
Wczoraj Tusk powiedział: „Jeśli chodzi o przymusowe relokacje, to będąc przez wiele lat przewodniczącym Rady Europejskiej, byłem zdecydowanie przeciwny tzw. «przymusowej jedności»”.
„Między innymi dlatego, że byłem przewodniczącym Rady Europejskiej, mechanizm ten nigdy nie został wdrożony” – dodał.
W rzeczywistości system został wdrożony i prawie Przeniesiono w jego ramach 27 695 osób Zanim został usunięty pod koniec 2017 r. W zeszłym roku Zmierzch Poinformował o tym Parlament Europejski „Relokacja jest jednym z kluczowych elementów europejskiego rozwiązania kryzysu” i wezwał państwa członkowskie do wykazania się „solidarnością”.
Jednak jednocześnie powiedział: „Jeśli popełnimy błąd [relocation] Stał się kluczowym instrumentem naszej polityki, gdyż byłby prostą zachętą do dalszych, jeszcze większych przepływów migracyjnych. W 2017 roku przyznał, że systemy transferowe „nie mają przyszłości” i wezwał do ich porzucenia.
Wezwanie Tuska do UE, aby porzuciła przymusowe przesiedlenia uchodźców, wywołało podobno gniew wśród europejskich przywódców, w tym Niemiec, Francji i Holandii. @UE_Komisja Uważa, że jest to „niedopuszczalne”, „antyeuropejskie”. Również w języku angielskim: https://t.co/jQjlQUeP0g https://t.co/QtwgucdeUE
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 13 grudnia 2017 r
Podczas kampanii przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi Tusk zarzucał PiS hipokryzję w sprawie migracji. Zauważył, że pomimo antyimigranckiej retoryki rządu PiS nadzorował on największą w historii kraju falę imigracji do Polski.
Tusk zaatakował także rząd PiS w związku z rzekomą korupcją w systemie wizowym, która umożliwiła niektórym migrantom płacenie za łatwiejsze uzyskanie prawa wjazdu do Polski.
Wczoraj Tusk powiedział: „Wpuszczono miliony migrantów. Przez mechanizm korupcyjny… koniec ery PiS i reżimu Kaczyńskiego oznacza większe bezpieczeństwo w zakresie nieograniczonego przepływu migrantów”.
Lider opozycji @donaldsk Polska wzywa do „odzyskania kontroli nad swoimi granicami” w obliczu napływu muzułmańskich migrantów
Jego wypowiedzi spotkały się z krytyką rządu, ale także opozycji, która zarzuciła mu „wojnę przetargową” z retoryką antyimigracyjną. https://t.co/67wZMcqJPQ
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 3 lipca 2023 r
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisał o sprawach polskich w różnych publikacjach Polityka zagraniczna, Europa polityczna, EUobserver I Dziennik Gazeta Prawna.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35