9 lutego, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Wojciech Szczęsny, król obrony rzutów karnych Polski i Juventusu

Było to w 39Cz Zabawna minuta pierwszej połowy, gdy Polska kontra Arabia Saudyjska zaczęła zmieniać kurs.

Pomocnik Napoli Piotr Zieliński dał Polsce prowadzenie pięć minut przed końcem po tym, jak napastnik Barcelony minął bramkarza Mohameda Khalila Al Owaisa.

Jednak teraz Arabia Saudyjska miała szansę na wyrównanie po rzucie karnym i wszystkie oczy zwrócone były na Wojciecha Szczęsnego i Salema Al Dawsariego. Gdy Al Dawsari zaczął swój bieg, Szczęsny udał, że idzie w lewo, pobiegł w prawo i obronił strzał Al Dawsariego, który był idealnie wysoko dla bramkarza.

Zrobiło się jeszcze lepiej.

Parada Szczęsnego nie do końca wybiła piłkę, która spadła poza bramkę do Mohameda Al-Briqa, a lewy obrońca uderzył zdecydowanym uderzeniem w lewą stronę Szczęsnego, ale polski stoper, wykazujący się wszystkimi refleksami przysłowiowego mężczyzny, odbił się. Wysiłek na pasku.

Bramkarz Juventusu został zmobilizowany przez kolegów z drużyny, ponieważ niesamowita sekwencja wydarzeń utrzymała prowadzenie Polski w porządku. Jeśli ktoś w Juve obserwował Szczęsnego przez lata, wiesz, że 32-latek ma duże szanse na uratowanie rzutów karnych. Był cichy, odkąd pięć lat temu dołączył do The Old Lady.

„Znaleźliśmy sposób na analizę wykonawców rzutów karnych i raz ich uratowałem” – powiedział po meczu. Statystyki z ostatnich dwóch lat są pozytywne, mam więcej obronnych rzutów karnych niż bramek straconych z rzutu karnego, więc w Juve wszystko działa dobrze.

Odkąd dołączył do Juventusu latem 2017 roku, Szczęsny obronił 11 rzutów karnych z 34 rzutów karnych. W zeszłym sezonie zanotował trzy interwencje w Serie A i żadnej.

Szczęsny był jednym z najbardziej niezawodnych piłkarzy Juve w czasach, gdy nie można tego samego powiedzieć o wielu ich zawodnikach. Po dołączeniu do klubu uczył się pod okiem wielkiego Gianluigiego Buffona, siedząc pod jego drzewem nauki i chłonąc doświadczenie pracy i trenowania z największym bramkarzem w historii piłki nożnej.

Kiedy Buffon opuścił Juventus pod koniec sezonu 2017/2018, Szczęsny stał się niekwestionowanym numerem 1 Juve i od tamtej pory nie ogląda się za siebie. Nawet kiedy Buffon wrócił, po tym, jak jego pobyt w Paryżu trwał zaledwie jeden sezon, nadal był numerem 1.

„Moją pierwszą myślą było to, że czasami trzeba zrobić krok w tył, aby zrobić dwa do przodu” – powiedział Szczęsny dla BBC Sport o roku Buffona za pasem. „Kiedy analizowałem sytuację, nie był to krok wstecz, ponieważ wiedziałem, że będę grał.

„Mam 21 meczów, co nie jest złe jak na drugiego bramkarza. Miałem okazję uczyć się od jednego z największych w historii i przez rok przygotowywałem się do pracy, która miała go przemienić.

„To najlepsza szansa na karierę, jaką kiedykolwiek miałem”.

Nie znaczy to, że nie było trudnych chwil, zwłaszcza w połowie 2021 roku, kiedy Szczęsny miał słabą formę. Ale klub, który nieustannie się zmienia od czasu zwolnienia Maxa Allegriego w 2019 roku iw rezultacie ostatniego sezonu. Po pierwszym sezonie bez trofeów od 11 lat, Szczęsny regularnie występuje w drużynie Bianconerich.

Z Polską, która jest obecnie na czele grupy C i ma punkt przewagi nad wszystkimi innymi, naród Europy Wschodniej ma realną szansę na awans do fazy pucharowej po raz pierwszy od 1986 roku. Jeśli znajdą się na szczycie grupy, są na to szanse. Miejsce w ćwierćfinale jest do zdobycia. Jeśli tak się stanie, Szczęsny powinien odegrać w tym dużą rolę.

READ  Powerhouse Energy wybuduje JV zakład wodorowy w Polsce