22 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska, Litwa popierają Ukrainę, Rosja apeluje o sankcje |  Wiadomości rządowe i polityczne

Polska, Litwa popierają Ukrainę, Rosja apeluje o sankcje | Wiadomości rządowe i polityczne

Yuras Karmanov – Associated Press

KIJÓW, Ukraina (AP) – Polska i Litwa połączyły siły z Ukrainą w poniedziałek, aby wezwać do zaostrzenia zachodnich sankcji wobec Moskwy w związku z koncentracją rosyjskich wojsk w pobliżu granicy z Ukrainą, która wzbudziła obawy przed inwazją.

Przedstawiciele wywiadu USA twierdzą, że Rosja rozmieściła 70 000 żołnierzy w pobliżu swojej granicy z Ukrainą i przygotowuje się do możliwej inwazji na początku przyszłego roku. Moskwa zaprzeczyła motywom ataku, ale zażądała, aby Ukraina i inne kraje byłego Związku Radzieckiego odmówiły członkostwa w NATO i wycofały militarne pozycje koalicji w Europie Środkowo-Wschodniej.

Prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent Litwy Gitanas Nauseda spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, aby wyrazić poparcie dla rosyjskiej obecności wojskowej w Hucie w Karpatach zachodniej Ukrainy.

We wspólnym oświadczeniu wydanym po spotkaniu trzej przywódcy wezwali społeczność międzynarodową do zaostrzenia sankcji na Federację Rosyjską w związku z jej ciągłą agresją na Ukrainę oraz ponawiali wycofanie przez Kreml swoich wojsk z granicy z Ukrainą i tymczasowo okupowanych terytoriów. .

Rosja zaanektowała Półwysep Krymski na Ukrainie w 2014 r. i wkrótce potem udzieliła poparcia separatystycznej rebelii na wschodzie kraju. Ponad 14 000 osób zginęło w walkach od ponad siedmiu lat, a ukraińskie centrum przemysłowe znane jest jako Donbas.

READ  James May zepsuł się podczas kręcenia w Polsce