Kotlet A dla Polski Umowa 620 milionów euro (644 miliony dolarów) na wyprodukowanie i dostawę dwóch nowych statków wywiadowczych.
Oczekuje się, że okręty poprawią zdolności wywiadowcze Warszawy w obliczu zwiększonych zagrożeń. Inwazja Rosji na Ukrainę.
Według prezesa Saaba Michaela JohanssonaDowodzona przez Polskę baza morska będzie wyposażona w „wiodące na świecie sensory” i wyrafinowane systemy misji.
„Jesteśmy dumni, że wybraliśmy polskiego Saaba na partnera w systemach okrętowych rozpoznania marynarki wojennej” – powiedział. „Wniesiemy wkład w postaci naszych możliwości, budując zaawansowane platformy, w których mamy wieloletnie doświadczenie”.
Statki będą współprodukować Statek Remondova jest w budowie i ma zostać dostarczony do 2027 roku.
Obecny statek szpiegowski Saaba
Decyzja Polski o pozyskaniu nowych statków szpiegowskich ze Szwecji zapadła po Saabie Zwodował swój nowy statek wywiadowczy HMS Artemis dla szwedzkiej marynarki wojennej.
Ma długość 74 metrów (242,7 stóp) i wyporność do 2200 ton.
Nowy szwedzki statek SIGINT HMS Artemis rozpoczął próby morskie w Karlskronie. Po testach zostanie przekazany szwedzkim siłom zbrojnym. Zastąpi HMS Orion, który jest w służbie od 1984 roku. Artemis jest większy od swojego poprzednika i udoskonalony pod każdym względem. pic.twitter.com/wuoTf1kiM3
— Saab (@Saab) 2 listopada 2022 r
Kadłub został zbudowany przez Stocznię Remontową Nauta w Polsce, ale zaawansowane systemy rozpoznania sygnału zainstalowano w Szwecji.
„Nowy statek jest dłuższy, wyższy i szerszy niż jego poprzednik (HMS Orion). Przede wszystkim jednak jest znacznie ulepszony pod każdym względem” – poinformowała firma na początku tego miesiąca.
HMS Artemis przechodzi obecnie próby morskie w południowej Szwecji. Wkrótce zostanie przekazany Szwedzkiej Administracji ds. Materiałów Obronnych i przekazany Marynarce Wojennej.
Koszty obrony wzrosły
Zakup zaawansowanych baz morskich jest częścią stałych wydatków obronnych Polski w celu poprawy jej zdolności wojskowych.
Na początku tego roku kraj europejski Umowa podpisana z Koreą Południową 5,76 miliarda dolarów na zakup czołgów podstawowych.
Umowa obejmuje 180 czołgów K2 Black Panther i 212 haubic samobieżnych K9A1, które mają zostać dostarczone do 2026 roku.
Warszawa też Bayraktar zamówił drony TB2 Z Turcji po obejrzeniu ich „wysokich osiągnięć” w wojnie na Ukrainie.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35