22 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska i Irak pokazują hybrydową przyszłość konfliktu

Dwa wydarzenia z ostatniego tygodnia – zamach z drona i częściowo zaprojektowany kryzys imigracyjny – pokazują dynamikę konfliktu.

Dlaczego jest to ważne: Bezpośrednie wojny między państwami są bardzo rzadkie, ale nowe technologie i strategie pomagają krajom i grupom walczyć na inne, hybrydowe sposoby.

Uruchomiona wiadomość: W niedzielę premier Iraku Mustafa al-Qadimi Przeżył Próba zabójstwa po tym, jak uzbrojone drony uderzyły w jego dom w Bagdadzie.

  • Reuters cytuje irackich urzędników bezpieczeństwa Zostało to później zgłoszone Atak został przeprowadzony przez co najmniej jednego proirańskiego bojownika bez zgody rządu irańskiego.
  • W Polsce setki imigrantów Próbowałem zaatakować granicę Jaki polski oficer bezpieczeństwa z Białorusi Powiedział Jest to kampania zaprojektowana przez władze białoruskie jako „hybrydowy atak” na Polskę.

Duży obraz: Oba przypadki demonstrują nowe narzędzia do asymetrycznych, często zaprzeczających konfliktów bez użycia jednego żołnierza.

  • Stany Zjednoczone rozpoczęły globalną wojnę z terroryzmem z monopolem na uzbrojone drony, ale dziś ponad 100 armii jest uzbrojonych lub nieuzbrojonych. Możliwości drona Technologia stała się tańsza i bardziej rozpowszechniona.
  • Drony – które nie zagrażają żadnemu żołnierzowi i często nie mają tożsamości – są szczególnie ukierunkowaną bronią skrytobójczą, co jest szczególnie niepokojące. Stań się bardziej autonomiczny.
  • Rzecznik prasowy Niemiec Stephen Seibert powiedział Białoruś – objęta sankcjami ze strony Polski i innych członków UE – „instruuje uchodźców i migrantów” w celu destabilizacji UE.

Notatka: Białoruś upiera się, że imigranci korzystają ze swoich praw jako uchodźcy, chociaż wojna hybrydowa – połączenie wojny konwencjonalnej i politycznej – jest szczególnie rozpowszechniona w jednym kraju. Szara strefa wiarygodnego zaprzeczenia.

Podkreślać: W przyszłości mgła wojny stanie się jeszcze gęstsza.

READ  Kamień upamiętniający powódź z 1651 r. odkryto podczas renowacji średniowiecznego żurawia portowego w Gdańsku