Polska firma chemiczna Krupa Assotie w Puławi produkuje dwutlenek węgla na poziomie poniżej jednej trzeciej mocy nominalnej, ponieważ wysokie ceny gazu ziemnego napędzają zyski, powiedział w piątek rzecznik grupy Reuters.
Powiedział, że dwutlenek węgla (CO2) jest produktem ubocznym produkcji amoniaku, a rosnące ceny gazu uniemożliwiły opłacalną produkcję amoniaku i nawozów azotowych. Ze względu na wysokie ceny gazu spółka poinformowała we wtorek, że Pulavi zmniejszy produkcję amoniaku do 10% mocy oraz tymczasowo wstrzyma produkcję nawozów azotowych i niektórych innych produktów.
„Nominalne tempo produkcji CO2 w Grupie Azoty Puławy utrzymuje się na poziomie 30%” – dodał w piątek rzecznik prasowy. Niedobory CO2 już wywierają presję na sektory spożywcze w niektórych krajach europejskich. Przemysł spożywczy wykorzystuje dwutlenek węgla m.in. do chłodzenia materiałów podczas transportu, ogłuszania kurczaków i świń przed ubojem oraz gazowania napojów.
Polska jednostka duńskiego browaru Carlsberg poinformowała w czwartek, że może być zmuszona do wstrzymania produkcji z powodu braku dostaw CO2, co może mieć również wpływ na szeroko rozumiany przemysł spożywczy w Polsce.
(Ta historia nie była edytowana przez personel DevDiscourse i jest automatycznie generowana z syndykowanego kanału.)
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35