24 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska forsuje unijny cel klimatyczny na rok 2040, oznacza zwrot – POLITICO

BRUKSELA – Nowy rząd Polski będzie nawoływał Unię Europejską do „przyjęcia” planu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w Unii o 90 procent do 2040 r., powiedział w poniedziałek wysoki rangą urzędnik rządowy, co odzwierciedla ogromną zmianę w polityce klimatycznej kraju.

Komisja Europejska ma opublikować 6 lutego plan działania prowadzący do osiągnięcia kolejnego celu klimatycznego Wspólnoty, a Naukowa Rada Doradcza UE ds. Zmian Klimatu zaleciła ograniczenie emisji o 90–95 procent do 2040 r. w porównaniu z poziomem z 1990 r.

Urszula Zielińska, sekretarz spraw zagranicznych Ministerstwa Klimatu i Środowiska, powiedziała reporterom na nieformalnym spotkaniu ministrów środowiska UE w Brukseli, że „blok jako całość musi przyjąć ambitne cele, a my musimy przyjąć 90-procentową redukcję redukcji emisji …biorąc pod uwagę aspekty społeczne i w konstruktywny sposób.” Musimy to zrobić”.

Tylko Dania i Bułgaria otwarcie poparły dotychczas 90 proc Powiedział w zeszłym tygodniu UE powinna przynajmniej „poważnie omówić” tę liczbę.

Poproszony o wyjaśnienie, czy Polska popiera cel 90 proc., powiedział: „Podchodzimy – ostrożnie – bardzo konstruktywnie. Jeśli cel zostanie uzgodniony, zrobimy wszystko, aby go osiągnąć”.

Zielińska upierała się jednak, że Polska nie będzie już blokować działań klimatycznych UE pod rządami nowego rządu Donalda Tuska – za poprzedniego rządu krajem kierowała nacjonalistyczna Partia Prawa i Sprawiedliwości.

„Nie możemy tak postępować w Europie ani na całym świecie” – powiedział. „Nie realizujemy w tej chwili celów bezpiecznego klimatu, więc musimy iść dalej… Jesteśmy razem. Reszta Europy może liczyć na to, że Polska zintensyfikuje nasze wysiłki”.

Zielińska powiedziała także, że będzie próbowała przekonać rządy do formalnej zgody na neutralność klimatyczną do 2050 r., czyli celu, jaki UE postawiła wszystkim państwom członkowskim z wyjątkiem Polski, oraz że Warszawa wyznaczy nową „datę końcową” dla węgla. Według obecnych planów Polska zamknie kopalnie dopiero w 2049 roku.

Louis Gillette wniósł swój wkład w raportowanie.