16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Helikopter marsjański NASA wznawia loty po nagłym lądowaniu

Helikopter marsjański NASA wznawia loty po nagłym lądowaniu

Helikopter Ingenuity NASA miał kilka miesięcy, w których stracił kontakt ze swoją rodzimą planetą, a później doznał usterki, która zatrzymała jego lot. Ale nie możesz mieć dobrego choppera. Kreatywność ponownie przeleciała nad marsjańskim terenem, gdy jej zespół na Ziemi próbuje dowiedzieć się, co poszło nie tak podczas ich poprzedniej podróży.

Helikopter marsjański leciał krótko przez 25 godzin.Drugi podskoczył 3 sierpnia, rejestrując swój 54. lot nad powierzchnią planety, aby dostarczyć danych, które mogłyby pomóc ustalić, dlaczego jego 53. lot zakończył się przedwcześnie, NASA otwarty w tym tygodniu.

Lot 53 miał miejsce 22 lipca –Po tym nastąpi pierwszy lot NASA ponownie połączyła się z kreatywnością Po 63 dniach ciszy. Dexterity miał lecieć przez 136 sekund, osiągając wysokość 16 stóp (5 metrów) nad powierzchnią Marsa, po czym opadł pionowo na 8 stóp (2,5 metra), aby zrobić i zebrać zdjęcia skalistego odkrywki. Trwałe dane łazika. Helikopter Potem poszedł w górę bezpośrednio na 33 stopy (10 metrów), pozwalając oprogramowaniu zidentyfikować obszary nieodpowiednie do lądowania, zanim dotkną one powierzchni Marsa.

Niestety, 53. lot śmigłowca nie przebiegł zgodnie z planem. Zamiast tego Ingenuity leciał łącznie przez 74 sekundy, zanim uruchomiono program ratunkowy lotu o nazwie „LAND_TERAZ , powodując automatyczne opadanie helikoptera. Program ma na celu „jak najszybsze wyniesienie helikoptera na powierzchnię, jeśli napotkany zostanie jeden z kilkudziesięciu nienominalnych scenariuszy”, powiedział w oświadczeniu lider zespołu Ingenuity Emeritus, Teddy Zanetos.

Według NASA zespół Ingenuity uważa, że ​​awaryjne lądowanie helikoptera zostało wywołane, gdy klatki obrazu z kamery nawigacyjnej helikoptera nie zsynchronizowały się z danymi z inercyjnej jednostki pomiarowej (która mierzy jego przyspieszenie i rotację).

READ  Życie na Marsie może ukryć się przed naukowcami na dwa sposoby

Jednak sukces kolejnego lotu daje zespołowi pewność, że problem można rozwiązać, aktualizując oprogramowanie lotu, aby pomóc złagodzić wpływ zestrzelonych obrazów. Podczas ostatniej podróży Creativity zrobiła również zdjęcie swojemu towarzyszowi łazika.

Łazik Perseverance można zobaczyć na górze zdjęcia wykonanego przez helikopter Ingenuity 54 podczas jego 54. lotu.

Łazik Perseverance można zobaczyć na górze zdjęcia wykonanego przez helikopter Ingenuity 54 podczas jego 54. lotu.
zdjęcie: NASA/JPL-Caltech

„Chociaż mieliśmy nadzieję, że nigdy nie będziemy latać samolotem LAND_NOW, ten lot jest cennym studium przypadku, które przyniesie korzyści przyszłym samolotom operującym na innych światach” — powiedział Zanetos. „Zespół pracuje nad lepszym zrozumieniem tego, co wydarzyło się podczas lotu 53, a dzięki sukcesowi lotu 54 jesteśmy przekonani, że nasze dziecko jest gotowe do dalszego lotu na Marsa”.

Aby uzyskać więcej lotów kosmicznych w swoim życiu, bądź na bieżąco Świergot i niestandardowe zakładki dla Gizmodo strona o lotach kosmicznych.