Polski urzędnik mówi, że jego rząd chce formalnych przepisów regulujących wizyty izraelskich uczniów w szkołach Holokaustu, w tym obecność uzbrojonych izraelskich strażników.
Warszawa, Polska – Urzędnik w Warszawie powiedział w poniedziałek, że polski rząd domaga się sformalizowanych przepisów regulujących korzystanie z wizyt studyjnych dotyczących Holokaustu przez izraelskich uczniów, w tym obecność uzbrojonych izraelskich strażników.
Zdaniem wiceministra spraw zagranicznych Marcina Przydacza, uzbrojonych strażników z grupami młodzieżowymi, uwaga zwiedzających wyłącznie na Holokaust i brak kontaktu z polską młodzieżą dają młodym Izraelczykom „negatywny obraz” Polski.
„W tekstach pojawia się też (sugeruje), że Polska jest krajem antysemickim, dlatego jest tu niebezpiecznie” – powiedział Przydacz w radiu RMF24.
Powiedział, że porozumienie między nowymi rządami powinno określać, w jakich okolicznościach strażnicy mogą przebywać z załadowaną bronią. Warszawa od miesięcy zabiega o takie porozumienie, powiedział Presidax.
Polska chce, aby młodzi Izraelczycy spotkali się ze swoimi polskimi odpowiednikami i zrozumieli ich podejście do wielowiekowej polsko-żydowskiej historii.
Coroczne wyjazdy edukacyjne tysięcy młodych Izraelczyków zostały zawieszone na czas epidemii, aw zeszłym tygodniu Izrael nie wznowił ich, ponieważ prawicowy rząd Polski próbuje ograniczyć program nauczania.
Presidax powiedział, że powodem, dla którego nie zostały wznowione, było „ponieważ uważamy, że (oni) powinni być kontrolowani przez porozumienie między Polską a Izraelem”.
Polska była pierwszym krajem, który został najechany i okupowany przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej. Członkowie polskiej opozycji i rządu na uchodźstwie ostrzegali świat przed rzezią Żydów przez nazistów, a tysiące Polaków z narażeniem życia pomagało Żydom – nawet jeśli niektórzy Polacy zabijali lub zabijali swoich żydowskich towarzyszy.
Niemal 3 miliony Żydów w Polsce zostało zmasakrowanych przez Niemców i ich sojuszników i zbudowało swoje główne obozy śmierci w okupowanej przez nazistów Polsce.
Młodzi Izraelczycy tradycyjnie przyjeżdżają do Polski latem między 11. a 12. klasą, aby odwiedzić dawne nazistowskie obozy, dowiedzieć się o Holokauście i pamiętać o ofiarach. Podróż od dawna uważana jest za kamień milowy w izraelskiej edukacji, a przed wybuchem epidemii co roku w niej uczestniczyło około 40 000 izraelskich studentów.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35