3 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska będzie gospodarzem Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku

Polska będzie gospodarzem Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku

Prezydent RP Andrzej Duda ogłosił kandydaturę Warszawa 2036.

Efekt krakowsko-małopolski odcisnął piętno, Trzy miesiące po Igrzyskach Europejskich Polska ogłosiła zamiar uczynienia swojej stolicy, Warszawy, miejscem Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku..

Pokazano to na Europejskim Kongresie Sportu i Turystyki w mieście Jakobane na południu. Prezydent RP Andrzej Duda: „Po konsultacjach z Polskim Komitetem Olimpijskim, Ministrem Sportu i Rządem pragnę ogłosić Naszą ambicją i celem jest podjęcie starań o organizację Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku

W tym samym przemówieniu Duda wyjaśnił i przestrzegł, że zakończenie solidnego programu infrastruktury i modernizacji zbiegnie się z datą igrzysk. Władze olimpijskie w ciągu najbliższych kilku dni wyślą list do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Na miejsce ceremonii otwarcia i zamknięcia, przypominających mecz rugby, wybrano stadion Henrika Reimanna.

Obecnie, po nowelizacji Karty Olimpijskiej, proces aplikacyjny, tak jak jeszcze kilka edycji temu, opiera się na dialogu wnioskodawców z MKOl i nie wiąże się z ogromnymi kosztami wśród potencjalnych gospodarzy. Po negocjacjach odbędą się różne wydarzenia związane z głosowaniem członków MKOl. Nie ustalono jeszcze terminu spotkania.

Miasta-gospodarze Zimowych Igrzysk w 2030 i 2034 roku nie są obecnie znane. Zmiany wprowadzone w karcie obejmują także elastyczność w terminach zgłaszania miejsc, Stąd obowiązek jej przekazanianiezbędny, Usunięto siedem lat temu. Na przykład Los Angeles i Brisbane otrzymały nazwy 11 lat temu.

Obiecuję, że zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby te igrzyska zorganizować w Polsce”, wzmocniony Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Radosław Byszewicz. Ze swojej strony znaczące wsparcie nadeszło ze strony europejskiego organu zarządzającego Komitety Olimpijskie: „Nasi polscy przyjaciele z sukcesem pokazali, co trzeba, aby organizować najważniejsze międzynarodowe wydarzenia sportowe na najwyższym poziomie,– pochwalił Hassan Arad, jeden z jej członków.

Hasan Arad poparł kandydaturę Polski pomimo rywalizacji z Turcją, ojczyzną byłego koszykarza.

Nusantara (Indonezja), Guadalajara, Meksyk, Tijuana i Monterrey (Meksyk) oraz Stambuł (Turcja) ogłosiły kandydaturę na rok 2036.. Z kolei lista potencjalnych oferentów jest obszerna i obejmuje wszystko, od Kairu, Egiptu, Kopenhagi, Danii. Siedziba może znajdować się pomiędzy dwoma lub większą liczbą miast.

READ  Strajk głodowy po aresztowaniu w Pałacu Prezydenckim – DW – 01.11.2024

Wśród innych kluczowych precedensów w najnowszej historii Duda przytoczył mistrzostwa mężczyzn w piłce nożnej mężczyzn w 2012 roku, które były współorganizowane z Ukrainą. Polska nigdy nie była gospodarzem Mistrzostw Świata FIFAbyć może, I upadł w trzech głosach olimpijskich: dwa na Zimowe Igrzyska (2006 i 2022, odpowiednio z Jakobánem i Krakowem jako kandydatami) i reszta na Igrzyska Młodzieży (2014, Poznań jako miejsce kandydujące).

W ciągu stulecia MKOl powrócił na nowe siedziby mniejszości. Uczynił to podczas wyborów w Sydney 2000, Pekinie 2008, Rio 2016 i Brisbane 2032. Oznacza to, że w Melbourne cztery z dziewięciu wybranych miast, oznaczonych gwiazdką, gdzie Australia była już gospodarzem igrzysk w 1956 roku.