14 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska będzie dotować domy w obliczu rosnących cen węgla

Polski rząd zapowiedział działania na rzecz subsydiowania mieszkań i spółdzielni mieszkaniowych w obliczu niedoboru węgla i rosnących cen.

W ramach planów konsumenci mogą kupić do trzech ton w cenie 996,60 slotów (223 USD) za tonę. Rynkowa cena tony węgla w Polsce może osiągnąć 3 000 kl (671 USD), głównie ze względu na embargo na import z Rosji i zmniejszającą się produkcję krajową.

Ceny paliw kopalnych wzrosły w ciągu ostatniego roku o ponad 100%, więc wielu konsumentów zaczyna gromadzić zapasy przed kolejnym sezonem grzewczym. Kraj opiera się na węglu w prawie 79% swoich potrzeb energetycznych, a jedna trzecia gospodarstw domowych wykorzystuje go do ogrzewania domów.

Państwowa kopalnia węgla stoi w obliczu bezprecedensowego popytu

Aby skorzystać z tej operacji, konsumenci muszą kupować węgiel w określonych punktach wydobywczych lub w państwowej firmie wydobywczej PGG, które są częścią programu rządowego.

Sprzedawcy uczestniczący w programie otrzymają dotację w wysokości do 750 miejsc (168 USD) za tonę.

PGG sprzedaje węgiel po znacznie niższej cenie niż prywatni operatorzy za pośrednictwem swojej strony internetowej w dwutygodniowych sesjach. Firma poinformowała, że ​​jej strona internetowa otrzymuje duży ruch i musi blokować boty wykorzystywane przez spekulantów do kupowania i odsprzedaży większej ilości paliwa, a także rozpoczynać ofensywę DDoS mającą na celu zakłócenie działania usługi.

Braki spowodowane zakazem rosyjskiego węgla

Polska zakazała importu rosyjskiego węgla w kwietniu w ramach serii sankcji ogłoszonych po inwazji Moskwy na Ukrainę.

W czerwcu polski wiceminister klimatu powiedział, że Warszawa sprowadziła ponad osiem milionów ton, tyle samo, co rosyjski import z Kolumbii, Australii i RPA w 2021 roku.

Zdaniem Piotra Pyzika, wicesekretarza w Ministerstwie Aktywów Państwowych, obecne niedobory i rosnące ceny są wynikiem zakłóceń w łańcuchu dostaw i znaczących zmian w „otoczeniu geopolitycznym”.

Do kwietnia dostawy węgla z Rosji i Ukrainy stopniowo malały, hamując krajową produkcję. Produkty kupowane głównie z domów, gospodarstw i niektórych elektrowni są generalnie tańsze od polskiego węgla. Aby przeciwdziałać deficytowi, Polska planuje w tym roku zwiększyć produkcję krajową o 1,5 mln ton.

Przed ogłoszeniem dotacji minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wezwała konsumentów, aby nie spieszyli się z kupowaniem węgla, mówiąc, że „w Rosji wciąż jest wielu pośredników, którzy zgromadzili węgiel i próbują go sprzedać po wygórowanych cenach”.

Polska pozostaje w tyle w polityce środowiskowej

Polska jest najbardziej zależnym od węgla krajem w Unii Europejskiej. Europejska Agencja Środowiska szacuje, że każdego roku w Polsce z powodu złej jakości powietrza umiera około 47 000 osób.

Działacze na rzecz ochrony środowiska od lat ostrzegali, że transformacja energetyczna kraju nie jest wystarczająco szybka. Według Andrzeja Guły, współzałożyciela Polish Smoke Alert, ruchu promującego politykę czystego powietrza, rząd zmarnował wiele okazji, aby pomóc zwiększyć efektywność energetyczną domów.

Polska ma ogromny potencjał magazynowania energii, który nigdy nie został zbadany przez władze. „Pomimo zaleceń Komisji Europejskiej i Banku Światowego przez rok nic się nie zmieniło, bo w rządzie nie ma nikogo, kto by przejął tę sprawę na własność” – powiedział dziennikowi „Rzeczpospolita”.