(MENAFN-ING)
Dane wskazują na dalsze osłabienie konsumpcji krajowej, ale niewystarczające do powstrzymania inflacji bazowej. Tak więc w przeciwieństwie do cen rynkowych, w tym roku nie ma demonetyzacji. złoty
Powinien dobrze spisać się przeciwko krajom Europy Środkowej i Wschodniej
Rówieśnicy.
Ograniczamy nasz wzrost PKB w 2023 r. do 0,5% rok do roku
1,0% rocznie Wzrost płac zwolnił
CBI od połowy 2022 r Najpierw dynamika konsumpcji rdr
kwartał tego roku
Będzie ujemna, biorąc pod uwagę wysoką bazę z 2022 r., i stopniowo wzrośnie do końca 2023 r. Perspektywy inwestycyjne są mieszane. Inwestycje publiczne poprawiły się w ostatnich miesiącach, ponieważ projekty przyspieszyły w ostatnim roku obowiązywania starego budżetu UE. Podczas gdy ankiety korporacyjne wykazują niechęć do dużych wydatków, budowa domów wypada słabo. Globalne problemy finansowe mogą również wpłynąć na perspektywy eksportowe Polski.
Po osiągnięciu szczytowego poziomu w lutym inflacja zasadnicza powinna spaść ze względu na efekt bazy w cenach energii i paliw. Inflacja bazowa powinna jednak pozostać wysoka. Firmy nadal przerzucają koszty na konsumentów (przeniesienie z PPI jest trzykrotne
w kwaterach). W rezultacie CPI w grudniu 2023 r. powinien wynieść 9% rocznie. Zapobiegnie to złagodzeniu NBP w 2023 r. Posiedzenie RPP w tym tygodniu powinno obrać ten kierunek.
Polityka gospodarcza pozostaje ostrożna. Jak dotąd rząd nie spełnił twardych obietnic przedwyborczych, a bank centralny nie zasugerował natychmiastowego złagodzenia polityki. Zobaczymy, czy tak się stanie w najbliższych miesiącach. W okresie przedwyborczym obserwujemy pewną rywalizację o dotacje socjalne, ale ostateczne plany powinny zostać ujawnione w czerwcu-lipcu, czyli przed wakacjami i październikiem.
Wybory ogólne.
Rynki walutowe i pieniężne
Złoty prawdopodobnie będzie zachowywał się słabiej od swoich konkurentów z Europy Środkowo-Wschodniej. Gdy inwestorzy dostosowują się do problemów globalnego sektora finansowego, na pierwszy plan wysuwają się lokalne obawy. Opinia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie kredytów hipotecznych w CHF lub ewentualne rozwiązanie prawne tej kwestii pozwoliłoby krajowym bankom na dokonywanie ugody we frankach (i tym samym sprzedawanie PLN za CHF). Oczekuje się, że dane krajowe również będą słabe, wspierając wyzwania związane z obniżkami stóp NBP. Jednak szanse na powrót EUR/PLN do 4,80 spadły, ponieważ EUR/USD jest wyższy. Naszym zdaniem EUR/PLN nie powinien przekroczyć w kwietniu poziomu 4,76.
Dług krajowy i stopy procentowe
W kwietniu najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się wystromienie krzywej. Dwuręczna retoryka NBP po zakończeniu marca może nie osłabić oczekiwań na rychłą demonetyzację, biorąc pod uwagę słabe dane krajowe. Dlatego rentowności krótkoterminowe powinny się ustabilizować lub spaść. Podstawowe wydarzenia powinny wspierać długoterminowe wzrosty rentowności (np. choć na mniejszą skalę w stosunku do Bundu). Jednak silne depozyty i złe kredyty zagrażają zdolności lokalnych banków do kupowania polskich obligacji rządowych. Jako że przedwyborcze deklaracje finansowania w coraz większym stopniu stanowią czynnik ryzyka, globalni inwestorzy mogą zniechęcać się do zbliżania się do długiego końca.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35