28 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polscy wyborcy odrzucają swój prawicowy rząd, ale przed nami wiele wyzwań

Polscy wyborcy odrzucają swój prawicowy rząd, ale przed nami wiele wyzwań

WARSZAWA, Polska (AP) – Polscy wyborcy wydali jednoznaczny werdykt. Po ośmiu latach rządów prawicy mają dość. W niedzielnych wyborach parlamentarnych rządząca konserwatywna partia Prawo i Sprawiedliwość zdobyła więcej głosów niż jakakolwiek inna partia. Straciła większość I nie ma wystarczającej liczby mandatów, aby rządzić krajem.

Trzy grupy opozycyjne są gotowe przewodzić 38-milionowemu narodowi środkowoeuropejskiemu, po energicznej kampanii opartej na obietnicach jedności narodowej, praworządności i przywróceniu stosunków opartych na współpracy z Unią Europejską i innymi sojusznikami. Ale droga przed nami będzie bardzo trudna. Oto pięć wyzwań, przed którymi stoi kraj w okresie transformacji.

Zmiana władzy

Część Polaków obawia się, że partia rządząca, podobnie jak zwolennicy byłego prezydenta Donalda Trumpa w USA i byłego prezydenta Jaira Bolsonaro w Brazylii, może podważyć werdykt wyborców.

Pewne obawy podsyciły słowa lidera partii Jarosława Kaczyńskiego z niedzielnego wieczoru, po tym jak sondaż wykazał zwycięstwo opozycji. Ostrzegł, że nadchodzą „dni konfliktów i wszelkiego rodzaju napięć”.

Kontrolowany przez partię nadawca państwowy TVP informował we wtorek, że partia wygrała wybory, mimo że stało się jasne, że utraciła większość parlamentarną i nie ma realnego sposobu na utrzymanie władzy. Część przedstawicieli prawa i sądownictwa twierdzi, że próbują utworzyć rząd.

Nawet jeśli partia zaakceptuje wolę wyborców, zmiany mogą zostać przeciągnięte.

Politycy i krytycy wyrażali opinię, że przed grudniem nie będzie funkcjonującego rządu.

Prezydent

Kluczowe będą działania Prezydenta Andrzeja Dudy, sojusznika prawa i sprawiedliwości, gdyż jego określonym w konstytucji obowiązkiem jest zainicjowanie procesu tworzenia rządu.

Prezydent musi zwołać pierwsze posiedzenie nowego parlamentu i powołać premiera, który utworzy rząd, w ciągu 30 dni od dnia wyborów, czyli 14 listopada. Tymczasem obecny rząd premiera Mateusza Morawieckiego będzie pełnił rolę dozorczą.

Doradczyni Dudy Małgorzata Paprocka powiedziała we wtorek w wywiadzie radiowym, że prezydenci w ostatnich latach zwracali się do kandydata na premiera partii, która zwyciężyła w pierwszej turze, o próbę utworzenia rządu.

READ  Kursy Polska vs Estonia: Rzadka szansa dla Estonii

„Nadrzędnym celem Prezydenta jest zapewnienie ochrony interesów ojczyzny, poszanowanie woli elektoratu, a kolejny rząd skutecznie wykonuje obowiązki poprzedniego rządu. To bardzo ważna kwestia, bo czasy nie są łatwe” – powiedziała Babrocka.

Jeżeli proponowanemu rządowi nie uda się uzyskać większości parlamentarnej, czego można by się spodziewać, gdyby zaproponował go PiS, parlament będzie musiał wyznaczyć swojego kandydata na premiera.

Podzieleni zwycięzcy

Oczekuje się, że trójpartyjna opozycja, która zdobyła kilka większości parlamentarnych, utworzy rząd i przejmie władzę. Zapowiedziała zreformowanie polityki w zakresie prawa i sprawiedliwości, która doprowadziła kraj do międzynarodowej izolacji i wewnętrznego podziału.

Aby tego dokonać, musi utrzymać jedność we własnych szeregach, co może być trudne. Zwycięski obóz opozycji składa się z kilku partii i frakcji o szerokim spektrum ideologicznym, których programy różnią się w niektórych kluczowych kwestiach.

Władysław Kosiniak-Kamysz, lider konserwatywnej partii rolniczej PSL, która działa u boku Sojuszu Trzeciej Drogi, sygnalizując nadchodzące kłopoty, mówi, że złagodzenie rygorystycznych przepisów aborcyjnych lub innych kwestii sumienia nie może być częścią porozumienia rządowego. . Takie są priorytety Partii Lewicy.

Dochodzi jeszcze subtelna kwestia ambicji politycznych przywódców poszczególnych partii.

Odbudowa relacji z Unią Europejską

Utworzenie prounijnego rządu otworzyłoby Polsce drogę do poprawy stosunków z federacją i sąsiadami, takimi jak Niemcy.

Jednym z najważniejszych celów jest odblokowanie miliardów euro (dolarów) z funduszy, które Unia Europejska odmówiła Warszawie w związku ze zmianami w partiach rządzących, które osłabiły wymiar sprawiedliwości. Niezależność sądownictwa rządu

Ale środki nie zaczną napływać, bo powstanie kolejny rząd. Po pierwsze, budzące wątpliwości nowe zasady funkcjonowania polskiego sądownictwa wymagałyby uchwalenia nowej ustawy. Parlament może je uchwalić, ale to, jak szybko wszystko się potoczy, zależy od współpracy Prezydenta Dudy, który ma prawo weta wobec ustaw. Duta, która obowiązuje do 2025 r., na przestrzeni lat wprowadziła kilka kontrowersyjnych zmian.

READ  Nowy marszałek Polski zamienia debaty parlamentarne w szaleństwo

Trzy partie, które łącznie zdobędą większość w parlamencie, potrzebowałyby większości mniej niż trzech piątych, aby odrzucić weto prezydenta.

Obietnice, obietnice

Nowy rząd chce usunąć osoby lojalne wobec prawa i sprawiedliwości z instytucji i agencji rządowych, w tym z państwowej TVP, która stała się jej niesfornym rzecznikiem.

Opozycja obiecała położyć kres nadużyciom władzy i niewłaściwemu wykorzystywaniu zasobów państwowych.

Szymon Hołownia, lider Trzeciej Drogi, powiedział w debacie wyborczej, że wyznawcy prawa i sprawiedliwości, którzy prosperowali jako „grube koty” na stanowiskach rządowych, powinni zacząć „wypychać swoje kuwety”.

Tusk w zeszłym roku obiecał załatanie rozłamu między Polakami, aby „naprawić zło”. Jego partia zapowiedział podjęcie kroków prawnych przeciwko tym, którzy łamią konstytucję.

Spokój i harmonia społeczna to jedne z najważniejszych rzeczy, których pragną Polacy, a można je osiągnąć bez specjalnego wysiłku i kosztów.

Trudnym zadaniem jest utrzymanie popularnej polityki PiS w zakresie wydatków socjalnych przy jednoczesnym uporządkowaniu przeciążonego budżetu państwa.

Niektórzy eksperci uważają, że ci, którzy nadużyli swojej władzy, powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności.

Laurent Bech, europejski ekspert prawny, który od lat jest zdecydowanym krytykiem zmian w sądownictwie w Polsce, napisał wcześniej na X na Twitterze, że można spodziewać się kilku postępowań karnych przeciwko pracownikom Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratury za nękanie sędziów. sprzeniewierzenie funduszy i wykorzystanie oprogramowania szpiegującego do monitoringu.