15 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polscy prawodawcy skupiają się na finansowaniu UE, idąc na kompromis w sprawie reformy sądownictwa

Ludzie wychodzą na zewnątrz Sądu Najwyższego w Warszawie 23 października 2019 r. REUTERS / Kacper Pempel / File Photo

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

WARSZAWA, 20 maja (Reuters) – Prawodawcy polskiej koalicji rządzącej zgodzili się na reformy sądownictwa, a rząd twierdzi, że miliardy euro dofinansowania z UE pomogłyby gospodarce Ukrainy w walce ze skutkami epidemii i wojny.

Ponad 35 miliardów ில்லியன் upragnionych dotacji na wykup i pożyczek zostało wstrzymanych z powodu sporu z Brukselą o praworządność. Dni które nadejdą.

Kluczowe znaczenie ma przy tym uchwalona w czwartek ustawa o reformie sądownictwa.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Ustawodawcy debatujący nad ustawą w komisji sejmowej przyjęli propozycje prezydenta Andrzeja Dudy jako podstawę reform, ale Parakonserwatywna Zjednoczona Polska Partia, młodszy partner w rządzie, sprzeciwiła się bezstronnemu testowi dla sędziów, twierdząc, że może on zostać wyłączony. System.

Zgodnie z uzgodnionymi w czwartek poprawkami państwowa agencja informacyjna PAP poinformowała, że ​​usunięto artykuł, który umożliwiałby już kwestionowanie wyroków na zasadzie neutralności.

Projekt zawierał zapisy o swobodnym wyborze sędziów w nieukończonych sprawach.

W wyniku zjednoczonej polskiej poprawki dodano preambułę do zasad ustanowionych przez organy międzynarodowe, takie jak Unia Europejska, określająca prymat Konstytucji RP.

– Bardzo się cieszę, że komisja zatwierdziła… prezydencki projekt ustawy – cytowała PAP przedstawicielka Dudy Malcorsada Babroka. „Mam nadzieję, że wyniki są widoczne i wkrótce stanie się to prawem”.

Projekt miał zmienić izbę dyscyplinarną Sądu Najwyższego, która zdaniem krytyków to nowy system.

Unia Europejska (UE) zapowiedziała, że ​​wdroży orzeczenie warszawskiego panelu Sądu Najwyższego, że sala powinna zostać opuszczona, aby otrzymać dofinansowanie. Sąd Najwyższy nałożył na Polskę 1 mln euro dziennie za niedopełnienie tego obowiązku.

Krytycy twierdzą, że reforma nie poszła wystarczająco daleko, aby zapewnić, że sędziowie nie będą poddawani politycznej presji.

Parlament może głosować nad ustawą do końca miesiąca.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Alana Charlischa; Edycja Święta Lincolna

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.