19 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polscy nacjonaliści przygotowują się do bitwy o przywództwo

Polscy nacjonaliści przygotowują się do bitwy o przywództwo

Otwórz bezpłatnie Editor's Digest

Polityczna batalia z prounijnym premierem Donaldem Tuskiem w głównej polskiej partii opozycyjnej przygotowuje się do bitwy o zastąpienie jej założyciela i lidera, który zraził wielu wyborców.

Prawicowa partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) Jarosława Kaczyńskiego zablokowała próbę Duska przebudowy polskich instytucji przy pomocy prezydenta z ramienia PiS i Trybunału Konstytucyjnego, ale koalicja premiera nadal zyskuje poparcie społeczne.

Według ostatnich sondaży, od objęcia urzędu w grudniu przepaść między zwycięską koalicją Tuska a PiS wzrosła do ponad 25 proc.

Niepowodzenie opozycji wywołało wewnętrzną debatę na temat tego, czy 74-letni Kaczyński powinien przejść na emeryturę. Jego przywództwo zostanie poddane „procesowi weryfikacji” na przyszłorocznym zjeździe partii – powiedział były wicepremier PiS Jacek Sasin.

W koalicji kierowanej przez Tuska urzędnicy z radością obserwują zamieszanie u rywali. „Teraz w kierownictwie PiS toczy się wewnętrzna walka, której wynik jest niepewny, ale mogę powiedzieć, że PiS z Kaczyńskim ponownie nie wygra wyborów” – powiedział wicepremier Krzysztof Gawkowski. „Jestem pewien, że Kaczyński i jego otoczenie o tym wiedzą”.

Od objęcia urzędu Tuska Kaczyński oskarża premiera o nakazanie tortur więzionych polityków, naruszenie porządku konstytucyjnego i sprawowanie rządów prawa na wzór hitlerowski. Nawoływał także do usunięcia Tuska „różnymi metodami”, sugerując premierowi, że Kaczyński może rozważać zamach stanu.

Podczas gdy wysocy rangą urzędnicy partii upierają się, że ich lider odejdzie wyłącznie na własnych warunkach, były premier Mateusz Morawiecki powiedział w zeszłym miesiącu polskiej stacji radiowej Zet, że jest gotowy zastąpić Kaczyńskiego, gdy nadejdzie czas.

Morawiecki poprowadzi kampanie PiS, powiedział FT, w kwietniu odbędą się wybory samorządowe, a w czerwcu głosowanie w sprawie wyboru polskich eurodeputowanych. Ruch reformatorski byłego premiera Tuska „zjednoczył się”. [PiS] Dużo imprezowania.”

Dziesiątki tysięcy zwolenników PiS, którzy wzięli udział w styczniowych demonstracjach przeciwko Tuskowi, to „pierwsze sygnały o nieszczęśliwym narodzie” – stwierdził Morawiecki.

Tusk ma jednak nadzieję, że te dwa wybory pokażą, że Polacy popierają jego program reform, w tym usunięcie lojalistów BIS z instytucji państwowych.

Premier zdążył już zauważyć wzrost popularności swojej koalicji w sondażach, a kandydat BIS prezydent Andrej Duda zagroził rozpisaniem przedterminowych wyborów, jeśli ten będzie nadal blokował swoją legislację. Tusk powiedział, że Kaczyński „dużo stracił”, a jego partia nie chciała stracić władzy.

Politycy koalicji Tuska uważają, że im dłużej Kaczyński będzie rządził, tym bardziej stanie się ciężarem dla swojej partii. Następny lider PiS musi nawiązać kontakt z młodszym pokoleniem, co w październiku ubiegłego roku pomogło koalicji Tuska wyprzeć PiS z ośmiu lat sprawowania władzy.

„Są ludzie, którzy za kilka lat mogliby być gotowi na przywódców nowej populistycznej partii prawicowej” – powiedziała spikerka parlamentu Simone Holownia, która w koalicji Duska przewodzi partii Polska 2050. „Jeśli chcesz zobaczyć, kto może być kolejnym ultrapopulistycznym przywódcą w Polsce, spójrz na Przemysława Sarnka: mamy już naszego małego Trumpa”.

Czarnek, lat 46, były minister edukacji, powiedział FT, że etykietę „małego Trumpa” uważa za „naprawdę dobrą”, chociaż wolał być „Przemysławem Czarneka normalnych rozmiarów niż małym Trumpem czy kimkolwiek innym”. Nazwał Trumpa „wielkim politykiem… który troszczy się o zwykłych ludzi, a nie tylko elity”.

Powtarzając przesadę byłego prezydenta USA, Czarnek powiedział na niedawnym wiecu, że Tusk po dojściu do władzy jego koalicji poprowadził „inwazję barbarzyńskich komunistów”.

Czarnek przewidywał dla Kaczyńskiego kolejne „10 lat działalności politycznej na najwyższym poziomie”. Ludzie, którzy nazywają założyciela PiS „starym przywódcą”, powinni zamiast tego „spojrzeć na świat, zwłaszcza na Amerykę” – stwierdził.

READ  Hat-trick Wronki zapewnił Polsce wielkie zwycięstwo