16 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

POLITICO: Marzenie Gruzji o Unii Europejskiej zostaje rozwiane, gdy ustawa o „zagranicznych agentach” staje się prawem

POLITICO: Marzenie Gruzji o Unii Europejskiej zostaje rozwiane, gdy ustawa o „zagranicznych agentach” staje się prawem

Rządząca partia Gruzińskie Marzenie stwierdziła, że ​​zasady są konieczne, aby zapobiec wpływom z zewnątrz, i oskarżyła organizacje pozarządowe o promowanie „propagandy gejowskiej” i próby zorganizowania „rewolucji”. Wewnętrzni krytycy obawiają się, że może to być wstęp do represji wobec społeczeństwa obywatelskiego w stylu rosyjskim przed październikowymi wyborami powszechnymi. Najwyższy organ prawny w Europie ostrzegł, że zasady są podobne do tych stosowanych przez Moskwę w celu uciszenia sprzeciwu i zamknięcia organizacji pozarządowych.

Waszyngton ogłosił, że nałoży zakaz podróżowania i inne sankcje na polityków „współwinnych podważania demokracji w Gruzji”, a Unia Europejska oznajmiła, że ​​przyjęcie ustawy storpeduje nadzieje kraju Kaukazu Południowego na przyłączenie się do bloku.

Bruksela przyznała Gruzji w grudniu status kraju kandydującego do UE pomimo obaw o cofnięcie się w kwestiach praw człowieka i brak wdrożenia kluczowych reform.

Rosnący gniew z powodu ustawodawstwa w stylu rosyjskim przyjętego przez rządzącą partię Gruzińskie Marzenie sprowadził ogromne tłumy na ulice Tbilisi. | Gabriel Gavin/POLITYKA

W odpowiedzi na przyjęcie projektu ustawy główny dyplomata bloku powiedział: – oświadczył Josep Borrell Unia Europejska „głęboko ubolewa” nad tym krokiem, ostrzegając, że może on być sprzeczny ze zobowiązaniami Gruzji wynikającymi z jej statusu kraju kandydującego. Dodał, że „niewystarczającą uwagę polityczną” poświęcono innym kluczowym obszarom wymagającym reform i że Bruksela rozważy teraz swoją reakcję.

W rozmowie z Politico na początku głosowania Tina Bokochava, przywódczyni największej partii opozycyjnej w parlamencie, Zjednoczonego Ruchu Narodowego, oskarżyła rząd o „próbę pozbawienia Gruzinów europejskiej przyszłości”.

„Europejskie ambicje Gruzji można chronić jedynie poprzez zmianę reżimu przed październikowymi wyborami konieczne jest, aby przywódcy opozycji zjednoczyli się w celu uchylenia tej inspirowanej przez Kreml ustawy i przywrócenia Gruzji na europejską ścieżkę” – stwierdziła.

READ  Panel ONZ ostrzega przed powstrzymaniem zmian klimatycznych, ale czasu jest mało