5 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Plany NASA dotyczące powrotu na Księżyc zostały poważnie udaremnione

Plany NASA dotyczące powrotu na Księżyc zostały poważnie udaremnione

Notatka redaktora: Wersja tej historii pojawiła się w naukowym biuletynie CNN Wonder Theory. Aby otrzymać wiadomość na swoją skrzynkę odbiorczą, Zarejestruj się bezpłatnie tutaj.CNN

Ludzie wylądowali na Księżycu w ramach programu Apollo prowadzonego przez NASA pod koniec lat 60. i 70. XX wieku, korzystając z komputerów o znacznie mniejszej mocy obliczeniowej niż dzisiejsze smartfony.

Jednak nawet po pięciu dekadach lądowanie na Księżycu nie jest łatwe.

Udowodniło to kilka głośnych misji przeprowadzonych w ciągu ostatnich kilku lat: Izraelski statek kosmiczny Beresheet W 2019 r. rozbił się na starożytnym księżycowym polu wulkanicznym zwanym Morzem Spokoju, a w zeszłym roku rozbiła się rosyjska misja Łuna 25 i komercyjny statek kosmiczny. Japoński lądownik nazywa się Hakuto-R Obydwa rozbiły się na powierzchni Księżyca. (Jednak Indie świętowały bycie czwartym krajem Aby wylądować statek kosmiczny na powierzchni Księżyca.)

Niezależnie od tego, czy wysiłki te zakończą się sukcesem, czy nie, stanowią one część nowego wyścigu kosmicznego, w którym centralne miejsce zajmuje dążenie do eksploracji Księżyca. Oczekuje się, że w tym roku kilka projektów skieruje się w stronę Księżyca z myślą o miękkim lądowaniu.

Pierwszy lot – misja komercyjna poza Stanami Zjednoczonymi – nie przebiegł zgodnie z planem.

Z Astrobotic'a

W poniedziałek firma Astrobotic Technology udostępniła pierwsze zdjęcie lądownika księżycowego Peregrine w przestrzeni kosmicznej. W lądowniku doszło do „krytycznej” utraty paliwa w wyniku wycieku paliwa po starcie.

Astrobotic Technology, firma z siedzibą w Pittsburghu, która w ramach kontraktu z NASA o wartości 108 milionów dolarów opracowała pierwszy od pięćdziesięciu lat amerykański lądownik księżycowy, który ma zostać wystrzelony na orbitę. Porzuciła plany podjęcia próby miękkiego lądowania Ze względu na misję Peregrine One na Księżyc.

Sonda pomyślnie wystartowała w poniedziałek na pokładzie rakiety Vulcan Centaur – nowego pojazdu opracowanego przez United Launch Alliance, który odbył swój inauguracyjny lot. Niedługo potem Peregrine doznał „krytycznej” utraty paliwa w wyniku wycieku paliwa, co oznacza, że ​​kontrolowane lądowanie na powierzchni Księżyca, zaplanowane pierwotnie na 23 lutego, nie wchodziło w rachubę – twierdzi Astrobotic.

READ  Ogromne szczątki chińskiego pocisku spadają na Ocean Indyjski

NASA miała nadzieję, że Peregrine 1 szybko odniesie sukces w programie Commercial Lunar Payload Services, którego celem jest obniżenie kosztów budowy lądownika księżycowego — zwłaszcza, że ​​agencja kosmiczna Grozi mu duże opóźnienia w powrocie astronautów na Księżyc.

Mieszkańcy Europy Północnej należą do osób najbardziej narażonych na rozwój wyniszczającej choroby autoimmunologicznej, stwardnienia rozsianego, a nowe badanie oparte na DNA wyekstrahowanym ze starożytnych kości i zębów dostarczyło wskazówek, dlaczego tak się dzieje.

Porównanie ponad 1000 starożytnych genomów, zebrane w ramach nowej bazy danych, wykazało związek między ryzykiem zachorowania na stwardnienie rozsiane a wspólnym przodkiem z grupą koczowniczych pasterzy z epoki brązu, znaną jako Yamnaya.

Naukowcy uważają, że ci koczownicy, pochodzący ze stepów Europy Środkowej, przenieśli się na zachód i wprowadzili wariant genetyczny, który wcześniej zapewniał ochronę przed zakaźnymi patogenami przenoszonymi przez zwierzęta udomowione, ale wyewoluował Wpływ na współczesne choroby W zupełnie inny sposób.

Yingqi Zhang

Wiele jaskiń zawierających skamieniałości Gigantopithecus blackii znajduje się w charakterystycznym krasowym krajobrazie regionu Guangxi w Chinach.

Co doprowadziło do wyginięcia największych małp człekokształtnych, jakie kiedykolwiek żyły?

Nowe badania opublikowane w tym tygodniu rzuciły więcej światła na zagadkę zniknięcia Gigantopithecus blacki — gatunku naczelnych, zwanego czasem prawdziwym King Kongiem, ponieważ mierzy około 3 metrów długości.

Paleontolodzy przeanalizowali i datowali skamieliny i osady z jaskiń, w których odnaleziono szczątki zwierząt, aby zrozumieć, w jaki sposób ich dieta i środowisko, w którym żyły te stworzenia, zmieniały się w czasie, co zawęziło zakres poszukiwań. Możliwe ramy czasowe i przyczyna do wymierania gatunków.

Gigantopitek został odkryty w 1935 roku po tym, jak paleontolog GHR von Koenigswald znalazł duże zęby sprzedawane jako „kości smoka” w sklepie z medycyną tradycyjną w Hongkongu.

Pierwszy szybki rozbłysk radiowy (FRB) wykryto w 2007 roku i od tego czasu naukowcy wykryli setki intensywnych, trwających milisekundy rozbłysków fal radiowych pochodzących z odległych punktów we wszechświecie.

READ  Droga Mleczna: Astronomowie z Manchesteru odkryli tajemniczy obiekt

Wiele na temat tych szybkich kosmicznych błysków i ich pochodzenia jest wciąż nieznanych. Ale teraz astronomowie śledzą Jeden z najpotężniejszych i najdalej sięgających szybkich impulsów radiowych Została ponownie odkryta w swoim niezwykłym kosmicznym domu: rzadkiej gromadzie galaktyk przypominającej kropkę.

To nieoczekiwane odkrycie może dostarczyć wglądu w przyczyny tajemniczych rozbłysków fal radiowych – pytanie, które od lat intryguje naukowców.

Aktualna biologia Mooney i in.

Najstarsza znana skamieniała skóra jest co najmniej 130 milionów lat starsza od najstarszego znanego wcześniej egzemplarza. Powierzchnia bruku przypomina łuski krokodyla.

Najstarsza znana skamieniała skóra na świecie należy do gatunku gadów, który żył zanim dinozaury wędrowały po Ziemi.

Z nowego badania opublikowanego w czwartek wynika, że ​​kawałek skóry ma kamienistą powierzchnię przypominającą łuski krokodyla i ma ponad 289 milionów lat, czyli co najmniej 130 milionów lat jest starszy od najstarszej znanej wcześniej skamieniałości skóry.

Skóra i inne rodzaje tkanek miękkich rzadko zamieniają się w skamieniałości, ponieważ rozkładają się znacznie łatwiej niż kości.

Jednak naukowcy z Uniwersytetu Toronto Mississauga uważają, że okaz ten przetrwał, ponieważ… Unikalne właściwości Jego lokalizacja: System jaskiń wapiennych Richards Spur w Oklahomie, gdzie odnaleziono wiele najwcześniejszych przykładów wczesnych zwierząt lądowych.

Zwróć uwagę na te wspaniałe historie:

— Chiny, we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną i innymi instytucjami, Wysłał sondę do poszukiwania rozbłysków rentgenowskich O czarnych dziurach i innych wysokoenergetycznych zjawiskach kosmicznych.

Pomimo rosnących obaw naukowców i działaczy na rzecz ochrony środowiska, Norwegia może stać się pierwszym krajem, który zezwoli na wydobycie głębinowe.

– 106-letni trójmasztowy żaglowiec w dwuletnim rejsie szlakiem Kluczowa podróż brytyjskiego przyrodnika Karola Darwina To w dużym stopniu zainspirowało jego teorię ewolucji.

– Starszy i równie duży Niedawno zidentyfikowany krewny T. rex Według badaczy w Nowym Meksyku.

READ  Nowe drzewo genealogiczne zwierząt rodzi pytania o pochodzenie układu nerwowego - Ars Technica

Podoba Ci się to, co przeczytałem? Och, ale jest tego więcej. Rejestracja tutaj Aby otrzymać w swojej skrzynce odbiorczej kolejny numer Wonder Theory, dostarczony przez autorów CNN Space and Science Ashley Strickland I Katie Hunt. Zadziwiają ich planety poza naszym Układem Słonecznym i odkryciami ze starożytnego świata.