16 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Pieśni o miłości do ryb i współczesnej walce: podwodna biblioteka audio ujawniająca język głębi | dzikie zwierzęta

Od „boeinga” płetwala karłowatego po „bęben” czerwonej piranii, naukowcy każdego roku dokumentują więcej dźwięków w oceanach, rzekach i jeziorach naszego świata. Teraz zespół ekspertów chce iść do przodu i stworzyć bibliotekę referencyjną hałasu wody, aby monitorować stan ekosystemów morskich.

Globalna Biblioteka Podwodnych Dźwięków Biologicznych „Glubs” będzie zawierała wszystkie „łopot”, „muah” i „boop” humbaka, a także podwodne dźwięki i nagrania wiru lodowego i wiatrów geofizycznych, które zostały stworzone przez człowieka. do Badania w zakresie granic w ekologii i ewolucji.

Naukowcy uważają, że spośród około 250 000 znanych gatunków morskich wszystkie 126 ssaków wydaje hałas. Wiadomo, że co najmniej 100 bezkręgowców i 1000 z 34 000 znanych na świecie gatunków ryb wydaje dźwięki, ale eksperci uważają, że o wiele więcej dźwięków czeka na odkrycie i rozpoznanie.

Oczekuje się, że dzięki zgromadzeniu bibliotek ryb, żab i innych gatunków morskich znalezionych razem, biblioteka pomoże zidentyfikować kołysanki, dżingle i dżingle ekosystemów wodnych. Wydaje się, że niektóre gatunki ryb rozwijają dialekty geograficzne, podczas gdy nawoływania płetwali błękitnych ewoluują w czasie.

„Najbardziej obfitym siedliskiem na świecie jest życie wodne, bogate w dźwięki wydawane przez różne zwierzęta” – mówi główny autor Miles Parsons z Australijskiego Instytutu Oceanografii. „W sytuacji, gdy bioróżnorodność spada na całym świecie, a ludzie nieustannie zmieniają podwodne krajobrazy dźwiękowe, istnieje potrzeba udokumentowania, identyfikacji i zrozumienia źródeł podwodnych dźwięków zwierząt, zanim potencjalnie znikną”.

W przykładach podanych przez ekspertów skunksy z Madagaskaru wydają inne odgłosy walki niż te z Indonezji. Nawoływania finwali różnią się między populacjami na półkuli północnej i południowej oraz w poszczególnych porach roku, podczas gdy nawoływania grindwali są podobne na całym świecie.

Istniejące witryny, takie jak dźwięki ryb i FrogID Znajduje się tam już inwentaryzacja szumów wodnych. Mamy jednak nadzieję, że pojedyncza platforma umożliwi wykorzystanie sztucznej inteligencji do identyfikacji nieznanych dźwięków, jednocześnie umożliwiając naukowcom monitorowanie stanu raf koralowych, otwartych oceanów i ekosystemów słodkowodnych. W ramach propozycji publiczność będzie mogła wnosić własne podwodne nagrania.

READ  Obejrzyj niedzielną misję wojskową SpaceX Falcon Heavy

„Łącznie na całym świecie istnieje obecnie kilka milionów godzin nagrań, które można ocenić pod kątem dużej liczby znanych, a jeszcze niezidentyfikowanych dźwięków biologicznych” (IQOE) i naukowiec z Rockefeller University, powiedział Jesse Ausubel, współzałożyciel Międzynarodowego Eksperymentu Pacyfiku.

Monitorowanie podwodnego hałasu zostało wykorzystane do zbadania wpływu huraganów i tego, jak ofiara zmienia swoje zachowanie w pobliżu drapieżników, a także do udokumentowania wzorców migracji dużych wielorybów. Wiele gatunków ryb i bezkręgowców to zwierzęta nocne, co sprawia, że ​​monitorowanie akustyczne jest jedyną realną metodą badawczą.

„Różnorodność ludzkich pieśni obejmuje pieśni o miłości i pracy, kołysanki, przyśpiewki i przyśpiewki” — powiedział Ausubel. Zwierzęta morskie powinny śpiewać pieśni miłosne. Być może sztuczna inteligencja zastosowana w Bibliotece Światowej pomoże nam zrozumieć słowa tych i wielu innych”.

Znajdź więcej Wiek zasięgu wymierania tutaji śledź reporterów bioróżnorodności Phoebe Weston i Patricka Greenfielda Najnowsze wiadomości i funkcje na Twitterze