22 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Pierwsze spojrzenie na asteroidę wskazuje, że jest ona częścią zaginionego oceanicznego świata: ScienceAlert

Pierwsze spojrzenie na asteroidę wskazuje, że jest ona częścią zaginionego oceanicznego świata: ScienceAlert

Naukowcy z NASA dopiero zaczynają analizować części przywiezione z planety Asteroida BennuWczesne dowody sugerują, że zawarty w nim materiał pochodzi ze starożytnego świata oceanicznego.

Założenie to opiera się na skorupie fosforanowej odkrytej na asteroidzie. Bogatego w wapń i magnez minerału fosforanowego nigdy wcześniej nie widziano w meteorytach, tych maleńkich skałach kosmicznych, które przechodzą przez atmosferę i docierają do Ziemi.

Skład chemiczny tego minerału jest niesamowicie podobny do składu pary wydobywającej się spod lodowej skorupy księżyca Saturna. Enceladus.

Fosforany są także budulcem życia, co wzmacnia hipotezę, że życie na Ziemi powstało po raz pierwszy z materiałów pozostawionych przez asteroidy, gdy uderzyły one w powierzchnię podczas burzliwej wczesnej historii naszej planety.

Naukowcy twierdzą, że świat, którego częścią było Bennu, prawdopodobnie był podobny do Enceladusa, ale był o połowę mniejszy. Gdy powstał Układ Słoneczny, zostałby zniszczony w wyniku zderzenia z innym ciałem, tworząc tysiące asteroid.

Są to bardzo ekscytujące badania dla naukowców, ponieważ możliwość badania próbek asteroid jest bardzo rzadka. the Misja OSIRIS-REx To dopiero trzeci raz w historii, kiedy udało nam się złapać kawałki asteroidy i sprowadzić je na Ziemię.

W przypadku Bennu podróż w obie strony trwała łącznie siedem lat i obejmowała znaczną odległość 6,21 miliarda kilometrów (3,86 miliarda mil). Kapsuła z próbką wróciła bezpiecznie we wrześniu 2023 r.

„Będziemy bardzo zajęci przez bardzo długi czas” – powiedział Leonardowi Davidowi na konferencji prasowej planetolog Dante Lauretta z Uniwersytetu w Arizonie. stronie internetowej Space.com. „To dla nas ogromna ilość próbek.”

Zespoły na całym świecie przyglądają się bliżej fragmentom asteroid. Na Uniwersytecie w Arizonie przesiewają tysiące cząstek, z których największa ma średnicę 3,5 cm (1,4 cala).

Należą do nich techniki stosowane do próbek asteroid Dyfrakcja rentgenowskagdzie analizowane są wzorce promieniowania elektromagnetycznego, aby lepiej poznać naturę materiału, z którym się styka.

READ  Naukowcy odkryli, że w niektórych miejscach na powierzchni Księżyca panuje „pogoda Sitrah”

Uważa się, że Bennu reprezentuje materię pozostałą po powstaniu Układu Słonecznego około 4,5 miliarda lat temu. Zrozumienie, skąd pochodzi, nauczy nas więcej o tym, skąd pochodzi.

Jesteśmy wciąż na bardzo wczesnym etapie tych badań i w przyszłości możemy spodziewać się wielu odkryć i odkryć – w tym być może potwierdzenia rodzaju odkrycia. planetarny Która urodziła Benno.

Dotychczasowe odkrycia mają zostać zaprezentowane podczas 55. Konferencji Nauk o Księżycu i Planetach, która odbędzie się w Teksasie.