29 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

„Pierścień ognia” Zaćmienie Słońca + Księżyca, Jowisza, Saturna i Wenus

„Pierścień ognia” Zaćmienie Słońca + Księżyca, Jowisza, Saturna i Wenus

Październik 2023 r. zapewnia niebiańską rozkosz z niezwykłym zaćmieniem słońca w postaci „Pierścienia ognia”, urzekającym ustawieniem planet i wystrzeleniem przez NASA misji Psyche mającej na celu zbadanie wyjątkowej asteroidy.

Jakie są najważniejsze atrakcje Skywatchingu w październiku 2023 r.?

Zaćmienie słońca „Pierścień ognia” w obu Amerykach 14 października to jedno z najważniejszych wydarzeń miesiąca! Oprócz księżyca, Jowisz, SaturnI Wenus Stwórz piękne pozy dla obserwatorów gwiazd i planet.

Czego szukasz:

Częściowe zaćmienie słońca! Widzowie znajdujący się na wąskim obszarze obu Ameryk będą mogli 14 października podziwiać zaćmienie słońca w postaci „pierścienia ognia”, podczas gdy Księżyc i planety będą widoczne w niektórych oślepiających pozycjach na październikowym niebie.

Najważniejsze wydarzenia Skywatching w październiku:

  • 2 października – Księżyc wschodzi dwie godziny po zachodzie słońca i pojawia się bardzo blisko gromady gwiazd Plejady. Szukaj ich nisko na wschodzie po około 22:00, a potem będą razem podróżować po niebie przez całą noc.
  • 3 października – Na niebie o świcie księżyc pojawia się zaledwie kilka palców od Plejad. Szukaj go wysoko na południowym zachodzie, w otoczeniu Jowisza i jasnego czerwonego olbrzyma Aldebarana w Byku
  • 10 października – 10 października wypatrujcie Wenus na wschodzie przed wschodem słońca, której towarzyszy cienki półksiężyc. Pomiędzy nimi odkryj jasne serce Leo, niebiesko-białą gwiazdę Regulus.
  • 14 października – Obrączkowe zaćmienie Słońca – Na ścieżce o szerokości około 200 kilometrów słońce będzie widoczne jako wąski pierścień światła, często nazywany „pierścieniem ognia”.
    • Trasa tego częściowego zaćmienia przebiega przez obie Ameryki, zaczynając od południowej Kanady i przechodząc przez zachodnie Stany Zjednoczone, zanim przejdzie przez Amerykę Środkową i Południową.
    • Poza ścieżką zaćmienia obrączkowego ludzie w obszarze obserwacji nadal będą widzieć częściowe zaćmienie.
    • Maksymalna ilość słońca, którą zakryje Księżyc, zależy od Twojej lokalizacji.
  • 14 października – nów
  • 23 października – Spójrz na południe godzinę lub dwie po zachodzie słońca, aby zobaczyć Księżyc oświetlony w około 70%, wiszący bezpośrednio pod planetą Saturn. Bliskość nieba sprawi, że te dwie ulubione obserwacje nieba będą łatwe do zobaczenia przez teleskop.
  • 24 października – Poszukaj dziś wieczorem księżyca wiszącego na wschód od Saturna.
  • 28 października – Pełnia Księżyca – Dziś wieczorem pełnia Księżyca wzejdzie wraz z Jowiszem. To dwa najjaśniejsze obiekty na niebie, a oglądanie ich z tak małej odległości robi wrażenie.
Mapa nieba gromady gwiazd księżycowych Plejady, październik 2023 r

Mapa nieba przedstawiająca Księżyc pojawiający się bardzo blisko gromady gwiazd Plejady w nocy 2 października. Źródło obrazu: NASA

Wersja wideo

Co nowego w październiku? Kilka cudownych koniunkcji Księżyca z planetą, misja do świata bogatego w minerały i częściowe zaćmienie słońca.

2 października Księżyc wzejdzie dwie godziny po zachodzie słońca, pojawiając się bardzo blisko gromady gwiazd Plejady. Szukaj ich nisko na wschodzie po około 22:00. Tej nocy podróżują razem po niebie, pozostawiając kolejną szansę, aby zobaczyć ich następnego ranka. Na niebie o świcie 3 października Księżyc pojawia się kilka palców od Plejad, po tym jak w nocy nieznacznie przesunął się na swojej orbicie wokół Ziemi. Szukaj jej na południowym zachodzie, otoczonej przez Jowisza i jasnego czerwonego olbrzyma Aldebarana w Byku.

10 października wypatrujcie Wenus na wschodzie przed wschodem słońca, któremu towarzyszy cienki sierp księżyca. Pomiędzy nimi znajduje się jasny Leoheart, niebiesko-biała gwiazda Regulus.

23 października spójrz na południe godzinę lub dwie po zachodzie słońca, aby zobaczyć Księżyc oświetlony w około 70%, wiszący tuż pod Saturnem. Bliskość nieba sprawi, że te dwie ulubione obserwacje nieba będą łatwe do zobaczenia przez teleskop. Następnego wieczoru Księżyc będzie nadal blisko, ponieważ przesunął się na wschód od Saturna.

Mapa nieba Księżyca Saturna z października 2023 r

Mapa nieba pokazuje Księżyc wiszący pod Saturnem na nocnym niebie 23 października. Źródło obrazu: NASA

Księżyc w pełni 28 października wschodzi wraz z Jowiszem. To dwa najjaśniejsze obiekty na niebie, a oglądanie ich z tak małej odległości robi wrażenie.

Kiedy patrzysz na Wenus, MarsLub Merkury (lub nawet ziemia pod twoimi stopami), czy zastanawiałeś się kiedyś, jak te planety powstały z pyłu gwiezdnego? Tak myślą także planetolodzy. A w tym miesiącu NASAWystrzelenie statku kosmicznego w celu poszukiwania nowych informacji na temat ewolucji planet „ziemskich”. Należąca do NASA sonda kosmiczna Psyche ma wystartować w październiku w ramach wieloletniej podróży do asteroidy o tej samej nazwie. To pierwsza misja do asteroidy bogatej w metal, która może stanowić część wnętrza młodej planety – element konstrukcyjny planety skalistej.

Asteroida Psyche może również okazać się innym rodzajem obiektu bogatego w żelazo, jakiego nigdy wcześniej nie widziano. Niezależnie od historii, mamy nadzieję, że misja pokaże nam, jak powstało jądro Ziemi i jądra innych planet typu ziemskiego.

14 października obserwatorzy nieba w obu Amerykach będą mieli okazję zobaczyć szczególny rodzaj zaćmienia słońca, zwany zaćmieniem obrączkowym. Wzdłuż ścieżki o szerokości około 200 kilometrów słońce będzie widoczne jako wąski pierścień światła, często nazywany „pierścieniem ognia”. Ten wąski, okrągły kształt jest również znany jako pierścień, od którego wzięła się nazwa tego typu zaćmień.

Ścieżka pierścieniowego zaćmienia słońca, październik 2023 r., mapa USA

Mapa Stanów Zjednoczonych pokazująca ścieżkę obrączkowego zaćmienia Słońca 14 października 2023 r. Na pierścieniowej ścieżce Słońce pojawia się jako wąski pierścień światła w szczycie zaćmienia. Poza pierścieniową ścieżką obserwatorzy zobaczą częściowe zaćmienie. Maksymalna ilość słońca, którą zakryje Księżyc, zależy od miejsca obserwacji. Linie na mapie wskazują procent Słońca zasłoniętego przez Księżyc w szczycie zaćmienia. Źródło obrazu: NASA/JPL-Caltech

Zaćmienie słońca ma miejsce, gdy księżyc znajduje się pomiędzy Ziemią a Słońcem, zakrywając przynajmniej część słońca na niebie. Kiedy Księżyc całkowicie zakryje Słońce, mamy do czynienia z całkowitym zaćmieniem. Czasami jednak Księżyc znajduje się nieco dalej na swojej orbicie, gdy następuje zaćmienie, przez co wydaje się nieco mniejszy na niebie, trochę za mały, aby całkowicie zakryć Słońce. Kiedy tak się dzieje, możemy zobaczyć zaćmienie obrączkowe.

Trasa tego częściowego zaćmienia przebiega przez obie Ameryki, zaczynając od południowej Kanady i przechodząc przez zachodnie Stany Zjednoczone, zanim przejdzie przez Amerykę Środkową i Południową. Poza ścieżką zaćmienia obrączkowego ludzie w obszarze obserwacji nadal będą widzieć częściowe zaćmienie. Maksymalna ilość słońca, którą zakryje Księżyc, zależy od Twojej lokalizacji.

Teraz fani Eclipse nie będą musieli długo czekać na więcej emocji. W kwietniu przyszłego roku nad Stanami Zjednoczonymi nadejdzie całkowite zaćmienie słońca. Sprawdź zasoby internetowe NASA dotyczące zaćmień, aby uzyskać informacje na temat obu zaćmień, miejsc, w których będą one widoczne, a także wskazówki dotyczące bezpiecznego oglądania.

Poniżej fazy księżyca w październiku.

Fazy ​​Księżyca październik 2023 r

Fazy ​​Księżyca w październiku 2023 r. Źródło obrazu: NASA/JPL-Caltech

READ  Quaoar miał jeden „niemożliwy” pierścień, potem astronomowie znaleźli dwa