24 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Pastor z Melbourne pomaga ukraińskim uchodźcom w Polsce

Pastor z Melbourne pomaga ukraińskim uchodźcom w Polsce

Hrabstwo BREVARD, Floryda. – Nowe dane Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) mówią, że co najmniej pięć milionów Ukraińców uciekło z kraju od początku rosyjskiej inwazji. To około 11% populacji kraju.

Ponad połowa tych uchodźców szukała schronienia w sąsiedniej Polsce.

Dlatego też starszy pastor kościoła Joel Dooley z Melbourne First of Nazarene Church przyjechał do Polski, aby pomóc. Dooley wcześniej pomagał uchodźcom z Haiti, Ameryki Środkowej i Syrii i powiedział, że istnieje wiele podobieństw między nimi a uchodźcami z Ukrainy.

„Było oczywiste, jak wyczerpali emocjonalnie i fizycznie pusty widok pustej postaci” – powiedział.

Dzięki Mosaic Compassion Tooley był w stanie zapewnić pomoc uchodźcom i porady, jak przyszli wolontariusze mogą nadal pomagać uchodźcom.

„[The church of Nazarene] Jest obecny w 160 krajach na całym świecie, więc nasza mała sieć bardzo ułatwia znalezienie lokalizacji w całej Europie” – powiedział.

Powiedział, że najpierw przekażą uchodźcom ważne informacje, takie jak dotarcie do bezpieczeństwa. Tooley i inni wolontariusze non-profit zatrzymali się w południowo-wschodnim polskim mieście Przemsyl, ze stacją kolejową 10 mil od Ukrainy.

„Nie wiedzą, dokąd idą” – powiedział. „Uciekają przed wojną. Pojadą do Polski i wiedzą, że są bezpieczni, ale nie wiedzą, gdzie dalej iść.

Dooley powiedział, że byli również w stanie stworzyć coś, co nazwał „The Hub”, kiedy tam był. Powiedział, że jest to miejsce, w którym wolontariusze mogą uzyskać pomoc po spędzeniu dnia na pomocy zmartwionym uchodźcom.

„Nie ma tam infrastruktury, która pomogłaby wolontariuszom znaleźć miejsce na pobyt” – powiedział Dooley.

Dzięki pełnemu doświadczeniu Dooley dostrzegł przebłysk światła i nadziei w chmurze zniszczenia.

„Bez względu na to, jak okropna była sytuacja, naprawdę miło było zobaczyć, jak zwykli ludzie reagują swoim sąsiadom, których nigdy nie spotkali i nigdy nie używali języka, aby zrobić kolejny krok w znalezieniu bezpiecznego miejsca”.

READ  Zełenski wzywa do pilnych rozmów, aby zakończyć kryzys na polskiej granicy - POLITICO

Organizacja non-profit wysyła teraz sprzęt ratunkowy podobny do tego, którego używano podczas huraganu w środkowej Florydzie. Zbieranie datków pieniężnych na pomoc uchodźcom.