22 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Opinia |  Polska może być przyszłością Europy

Opinia | Polska może być przyszłością Europy

Korzystając z frustracji wyborców, Jaroslav Kaczyński, lider PiS, skutecznie wyartykułował drugi sposób obrony suwerenności. Polska powinna brać przykład z państwa międzywojennego zwanego II Rzeczpospolitą, które po I wojnie światowej przywróciło suwerenność Polski. Ale jeden centralny aspekt Drugiej Rzeczypospolitej pozostał niezauważony: był w końcu Przewrót 1926, Państwo dyktatorskie. Demokracja i rządy prawa znalazły się na drugim miejscu po muskularnej prognozie suwerenności.

W ciągu sześciu lat jego rządów partia rządząca dała się poznać jako prawdziwi spadkobiercy tej tradycji. Ma kontrolę nad kluczowymi firmami – Edukacja, Media publiczne, Ministerstwo Sprawiedliwości – i sprowokował przeciwko Brukseli. W ciągu ostatniego roku konflikt się nasilił: w odpowiedzi na UE Skazanie na Polskę Rząd zintensyfikował swoje wypowiedzi o suwerenności projektów podważających niezależność sądownictwa. (Nadal żąda świadczeń członków, takich jak fundusze na odbudowę epidemii).

Podczas ostatniego kryzysu granica Polski Kiedy Białoruś naciska na wjazd tysięcy imigrantów, rząd pokazał, jak to możliwe. Odmówił pomocy grupy i nie pozwolił nikomu dotrzeć do jej granic. Na razie wrogie podejście działa: a Większość ludzi Poprzyj reakcję rządu, a kryzys wydaje się mieć zwiększone poparcie dla rządu.

Ale to ma swoją cenę. Rosnąca samotność kraju – co według rządu jest oznaką niepodległości Polski – faktycznie otworzyła go na rosyjskie wpływy, do czego urzędnicy nie chcą się przyznać. Sytuacja na Ukrainie wskazuje, dokąd mogłaby pójść. Prezydent Rosji Władimir Putin, aby zapobiec inwazji ŻądanyNATO ogranicza rozmieszczanie wojsk do krajów postkomunistycznych, w tym do Polski. Niezwykle prawdopodobna jest szansa ponownego wpadnięcia na rosyjskie szkolenie.

Jednak na razie rząd wykorzystuje sentyment podzielany na Zachodzie. Suwerenność powróciła jako zasada organizująca działania polityczne. Oczywiście w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych wołania o przywrócenie wyblakłej dumy narodowej doprowadziły do ​​prezydentury Brexitu i Donalda Trumpa. W Europie Pan w Polsce. Kaczyński i węgierski premier Victor Orban są przykładami skrajnej prawicy, czego przykładem są Eric Jemmur i Marine Le Pen we Francji oraz Matteo Salvini i Georgia Meloni we Włoszech.

READ  Dlaczego Polska nie dostarczyła Ukrainie myśliwców MiG-29 do walki z Rosją pomimo amerykańskiego „zielonego światła”?

Pomimo wszystkich różnic, politycy ci mają wspólny plan: wzmocnić nienawiść narodową kosztem jedności kontynentalnej. Jeśli odniosą sukces, będą w stanie wyobrazić sobie i uzupełnić znany nam zachodni model liberalnej demokracji. Gdyby nie potrafiła rozwiązać swojej napiętej suwerenności we współpracy demokratycznej, być może Polska pokazałaby drogę.