25 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

opinia |  Czas zacząć myśleć o końcówce na Ukrainie

opinia | Czas zacząć myśleć o końcówce na Ukrainie

Symbol zastępczy podczas wczytywania akcji artykułu

W 1942 roku Winston Churchill próbował przygotować Brytyjczyków do długiej walki. „To nie koniec”, powiedział, odnosząc się do zwycięstwa aliantów w Egipcie. „To nie jest nawet początek końca, ale może to być koniec początku”. Kiedy myślimy o tych terminach, jaką fazę widzimy w wojnie na Ukrainie?

Prawdopodobnie jesteśmy pośrodku, wyjaśnia Gideon Rose, badacz w Rada Stosunków Zagranicznych Znakomity autor książekJak kończą się wojny?. Wskazuje, że każda wojna zaczyna się jak gra w szachy z dramatycznym atakiem i obroną.Jeśli te początkowe strzały nie przyniosą decydującego zwycięstwa, wojna wchodzi w fazę pośrednią, a obie strony próbują ją połączyć, aby uzyskać przewagę na polu bitwy. „W środkowej fazie powiedział mi, że żadna ze stron nie była zainteresowana negocjacjami, ponieważ każda ze stron stara się wygrać bezpośrednio, wzmacniając swoją pozycję na polu bitwy, a tym samym mając silniejszą pozycję do negocjacji”. to okres, w którym uczucia nasilają się, utrudniając negocjacje.

Wreszcie, w pewnym momencie, kombatanci wkraczają w ostatnią fazę jedną z dwóch ścieżek: albo losy wojny odwracają się nieodwracalnie na jedną stronę (jak w latach 1918 i 1944), albo pojawia się wyniszczający impas (jak w Korei). W połowie 1951). „W tym momencie strony wchodzą w grę końcową i zaczynają manewrować wokół ostatecznego rozstrzygnięcia” – zauważyła Rose.

Na tym pośrednim etapie, w którym się znajdujemy, Zachód powinien pomóc Ukrainie wzmocnić jej pozycję. Potrzeby Kijowa Więcej broni i trening. Chociaż istnieją realne granice tego, ile Ukraińcy mogą wchłonąć, Waszyngton (i jego sojusznicy w Europie i poza nią) powinni podwoić swoje wysiłki. Muszą także pomóc w upadku Ukrainy rosyjskie oblężenie O Odessie. Ludzie skupili się na załamaniu rosyjskiej gospodarki, przez co prawdopodobnie się skurczy Około 11 procent W tym roku. Ale ukraińska gospodarka prawdopodobnie dramatycznie się skurczy 45 procent W 2022 r. Jeśli kraj nie będzie mógł eksportować zboża z portów czarnomorskich, może stanąć w obliczu gospodarki nieszczęście na najbliższe lata.

READ  USA twierdzą, że Rosja wydała miliony na tajną globalną kampanię polityczną

Najprawdopodobniej ten środkowy etap wojny potrwa jakiś czas. Ani Rosja, ani Ukraina nie mają możliwości zdecydowanego zwycięstwa i prawdopodobnie nie poddadzą się łatwo. W krótkim okresie jest to korzystne dla Rosji. Przejąłem kontrolę nad wieloma Donbas. A ponieważ Zachód nie został całkowicie zakazany Eksport energii z Rosjirząd rosyjski faktycznie ma Korzyść podczas tej wojny. Bloomberg przewiduje, że tegoroczne rosyjskie dochody z ropy i gazu będą na krawędzi 285 miliardów dolaróww porównaniu z 236 miliardów dolarów ostatni rok. Tymczasem może teraz uniemożliwić Ukrainie eksport. Na dłuższą metę trzeba mieć nadzieję, że sankcje wyrządzą więcej szkód Rosji w miarę trwania wojny. Jednocześnie Ukraina ma ogromną pomoc Zachodu, wysokie morale i chęć walki do końca.

Chociaż nie jesteśmy jeszcze w ostatnich etapach, mądrze byłoby, gdyby Ukraina zaczęła myśleć o zakończeniu meczu. W ten sposób może wypracować spójne stanowisko, dostosować wokół niego swoją strategię i zdobyć międzynarodowe poparcie. Były sekretarz stanu Henry A. Pocałunek został skrytykowany Zasugerować, że Kijów nie powinien dążyć do wyjścia poza okres przedlutowy. 24 linie na polu bitwy. Rzeczywiście, wydaje się w tym momencie mało prawdopodobne, aby Ukraina była w stanie odzyskać siłą całe to terytorium, chociaż powinna nadal próbować. Wydaje się jednak, że rozsądnie jest uczynić z tego swój cel – odwrócenie w tym roku rosyjskich zdobyczy terytorialnych. Wtedy Kijów mógłby próbować odzyskać utracone wcześniej w 2014 roku terytoria w drodze negocjacji. Prezydent Wołodymyr Zełenski wiele razy Zasugerowałem coś podobnego. I ten cel – powrót sprzed lutego. 24 linie – miałyby również najbardziej międzynarodowe wsparcie.

W końcowej fazie wojny Zachód – aw szczególności Stany Zjednoczone – stał się kluczowymi graczami. W tej chwili Rosja walczy z Ukrainą. Ale kiedy konflikt stanie się rodzajem impasu, prawdziwy konflikt będzie między Rosją a Zachodem. Co zaoferuje Rosja, aby złagodzić sankcje? Czego zażąda Zachód, aby zakończyć izolację Rosji?

READ  Umowa migracyjna między Wielką Brytanią a Ruandą: Wielka Brytania ogłasza kontrowersyjny plan wysłania osób ubiegających się o azyl do Rwandy

Do tej pory Waszyngton naciskał na tę kwestię, dając jasno do zrozumienia, że ​​to zależy od Ukraińców”. zdecydować Czego chcą i żeby Waszyngton nie negocjował ponad ich głowami. To właściwe przesłanie poparcia społecznego, ale Ukraina i jej zachodni partnerzy muszą wypracować zestaw wspólnych celów wojennych, koordynować wokół nich strategię, uzyskać międzynarodowe wsparcie i wykorzystać całą dźwignię, jaką mają, aby odnieść sukces. Celem powinna być niezależność Ukrainy i pełna kontrola przynajmniej obszaru terytorium, tak jak to było przed 24 lutego, z pewnymi zobowiązaniami bezpieczeństwa ze strony Zachodu.

Alternatywą dla jakiegoś wynegocjowanego porozumienia byłaby niekończąca się wojna na Ukrainie, która jeszcze bardziej zniszczyłaby ten kraj i jego mieszkańców, bardziej niż 5 milionów z nich Oni już uciekli. Wynikające z tego zakłócenia w dostawach energii i żywności oraz w gospodarce ulegną zaostrzeniu wszędzie, ponieważ niepokoje polityczne nasilają się na całym świecie. Zdecydowanie warto poszukać ostatecznej gry, która uniknie tej ponurej przyszłości.