22 lutego, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Nadal mam nadzieję, że Artemis wypuścię w czerwcu, pomimo dwóch zamkniętych procesów

Ogromna rakieta księżycowa NASA otrzyma w poniedziałek kolejną próbę testów przedstartowych

Krytyczny test, znany jako trening na mokrej nawierzchni, symuluje każdy etap startu bez opuszczania przez rakietę wyrzutni w Kennedy Space Center na Florydzie.

Proces ten obejmuje ładowanie ultraschłodzonych propelentów, wykonanie pełnego odliczania symulującego start, resetowanie zegara odliczania i opróżnianie zbiorników rakietowych.

Wyniki treningu w mokrych ubraniach zadecydują, kiedy Artemis I wyruszy w misję poza Księżyc i z powrotem na Ziemię. Ta misja uruchomi program Artemis NASA, który ma przywrócić ludzi na Księżyc i wylądować na Księżycu pierwszą kobietę i pierwszych kolorowych ludzi do 2025 roku.

Trzy poprzednie próby w kwietniu zakończyły się niepowodzeniem i zakończyły się, zanim rakieta została w pełni naładowana paliwem z powodu różnych wycieków, które według NASA zostały już naprawione.

The NASA Zespół przetoczył 322-stopowy (98-metrowy) stos rakiet Artemis I, w tym Space Launch System i statek kosmiczny Orion, na wyrzutnię w Kennedy Space Center na Florydzie 6 czerwca.

Próba na mokro: czego się spodziewać

Artemis Rocket rozpocznie kolejną próbę w sobotę o godzinie 17:00 ET. Z „spot call”, gdy wszystkie zespoły związane z zadaniem są poinformowane, że są gotowe do rozpoczęcia testów.

Przygotowania w weekend spowodują, że zespół Artemis rozpocznie ładowanie paliwa do pierwszego i górnego stopnia rakiety w poniedziałek 20 czerwca.

Test będzie transmitowany na żywo Strona NASAz komentarzem, rozpoczynający się w poniedziałek o 7 rano czasu wschodniego.

Dwugodzinne okno testowe rozpocznie się po południu, a Artemis zacznie odliczać pierwsze odliczanie o godzinie 14:40 czasu wschodniego.

Najpierw odliczą do 33 sekund przed startem, a następnie zatrzymają cykl. Zegar zresetuje się, a następnie odliczanie zostanie wznowione i potrwa do około 10 sekund przed rozpoczęciem.

Poprzednie próby szkolenia w warunkach deszczowych już zrealizowały kilka celów na liście, aby przygotować rakietę do startu, powiedział podczas środowej konferencji prasowej Charlie Blackwell-Thompson, kierownik startu Artemis w NASA Earth Exploration Systems Program.

READ  Nauka o płatkach śniegu - pomysły BBC

„Mam nadzieję, że tym razem uda nam się to zakończyć i zakończyć ładowanie kriogeniczne wraz z ostatecznym liczeniem” – powiedziała. „Nasz zespół jest gotowy do pracy i nie możemy się doczekać powrotu do tego testu”.

Zespół misji przygląda się teraz kilku potencjalnym oknom startowym, aby wysłać Artemidę I w podróż na Księżyc późnym latem: od 23 do 29 sierpnia i od 2 do 6 września. i poza nią.

Gdy grupa rakietowa Artemis zakończy próbę, wróci do budynku montażu pojazdów Centrum Kosmicznego, aby poczekać na dzień startu.

Za żmudnym procesem testowania nowych systemów przed wystrzeleniem rakiety kryje się długa historia, a to, z czym zmaga się zespół Artemis, jest podobne do tego, z czym zmierzyły się zespoły Apollo i Shuttle Castle, w tym wielokrotne próby testowe i opóźnienia przed startem.

„Nikt w zespole nie zrzeka się odpowiedzialności, którą my i nasi kontrahenci musimy zarządzać, dostarczać i dostarczać środki, które spełniają te cele testów w locie dla (Artemis I) i spełniają cele Artemis I” – powiedział Jim Frey, zastępca administratora Dyrekcji Misji Rozwoju Systemów Eksploracyjnych NASA podczas konferencji prasowej.