18 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Obawy „Polexidu” prowokują prounijne protesty w całej Polsce

W całej Polsce odbyły się masowe protesty popierające członkostwo kraju w Unii Europejskiej

WARSZAWA, Polska – W niedzielę w całej Polsce wybuchły wielkie protesty po tym, jak polski Trybunał Konstytucyjny orzekł w tym tygodniu, że polska konstytucja narusza niektóre przepisy UE.

Krytycy prawicowego nacjonalistycznego rządu mówią, że Polska opuści UE, jeśli orzeczenie sądu doprowadzi do „Polexitu” lub wyraźnie odrzuci prawa i wartości federacji.

Tysiące ludzi w Warszawie wypełniło plac Fort w historycznym centrum, krzycząc: „Zostajemy!”

Donald Tusk, czołowy lider polskiej opozycji i były przywódca UE, wezwał Polskę do przyłączenia się do protestu w celu ochrony dalszego członkostwa Polski w bloku 27 państw. Przemawiając na wiecu w Warszawie, ucieszył się widząc tysiące protestujących.

Dusk zdecydowanie potępił działania partii rządzącej za prezydenta Jarosława Kaczyńskiego, która przez sześć lat była w konflikcie z UE, ponieważ jego partia dążyła do większej kontroli nad sądami. UE postrzega zmiany jako osłabienie demokratycznych kontroli i równowagi.

Polska jest najbardziej znana z członkostwa w Unii Europejskiej, która przyniosła nową niepodległość i dramatyczne zmiany gospodarcze środkowoeuropejskiemu narodowi, który przetrwał dziesięciolecia komunistycznych rządów do 1989 roku.

Przemawiając na spotkaniu, Tusk ostrzegł, że „sąd polio, na polecenie grupy przebranej w togi sędziowskie i lidera partii, postanowił wydalić naszą Ojczyznę z UE z naruszeniem polskiej konstytucji”.

„W końcu bardzo dobrze wiemy, dlaczego chcą opuścić UE, w rzeczywistości łamiąc prawa obywateli bez kary, łamiąc zasady demokratyczne i kradnąc bez umiaru” – powiedział Dusk.

Przywódca skrajnej prawicy kierował niewielką grupą dysydentów, którzy próbowali zagłuszyć słowa Zmierzchu i innych mówców, w tym 94-letnią kobietę, która była zaangażowana w walkę antynazistowską podczas II wojny światowej.

READ  San Marino - Polska 1-7. Mieszkamy na biegunach

Kachinsky zaprzeczył chęci wyjścia z polskiej koalicji, chociaż czołowi członkowie partii rządzącej używali ostatnio języka, co może być ich celem.

Jacek Sachin, prominentny członek partii rządzącej, nazwał Polexit „wymysłem słabej opozycji bez innego pomysłu”.

Nadawca państwowy, który jest rzecznikiem rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość, nie pokazał tłumu i opublikował nagłówki „Sprzeciw wobec Konstytucji RP” i „Zmierzch atakuje polską suwerenność”.

Duże protesty miały miejsce także w innych polskich miastach.

Lech Velesa, laureat Pokojowej Nagrody Nobla za sprzeciw wobec reżimu komunistycznego w Polsce, oklaskiwał na wiecu w Gdańsku. Częsty krytyk rządu Velosa, zarzuca mu niszczenie wielu demokratycznych osiągnięć Polski.

Orzeczenie sądu, wydane w czwartek przez sąd w dużej mierze lojalny wobec nacjonalistycznego rządu, jest wyzwaniem dla prymatu prawa unijnego. Po tym, jak Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł w marcu, że nowe zasady powoływania sędziów Sądu Najwyższego w Polsce mogą naruszać prawo UE, premier zwrócił się o rewizję i nakazał prawicowemu rządowi ich zawieszenie.